1.000 doların altındaki en iyi oyun dizüstü bilgisayarları: Oyun dizüstü bilgisayarı bütçeniz için Lenovo, HP ve daha fazlası

PC oyunlarının çoğu kişi tarafından video oyunları oynamanın en iyi yolu olduğu söylenir. Birçok yönden bu doğru — üst düzey oyun bilgisayarları, herhangi bir ev konsolundan daha fazla grafik ve işlem gücü barındırır ve özelleştirme ve oyun seçimi açısından başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir düzeyde özgürlük sunar. Orası dır-dir Bununla birlikte, bir dezavantaj ve PC […]

1.000 doların altındaki en iyi oyun dizüstü bilgisayarları: Oyun dizüstü bilgisayarı bütçeniz için Lenovo, HP ve daha fazlası

PC oyunlarının çoğu kişi tarafından video oyunları oynamanın en iyi yolu olduğu söylenir. Birçok yönden bu doğru — üst düzey oyun bilgisayarları, herhangi bir ev konsolundan daha fazla grafik ve işlem gücü barındırır ve özelleştirme ve oyun seçimi açısından başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir düzeyde özgürlük sunar.

Orası dır-dir Bununla birlikte, bir dezavantaj ve PC oyun yaşam tarzına alışkın olmayanlar için sonsuz derecede sinir bozucu olabilir. İşin özüne inildiğinde, PC oyunlarına adım atmaya başlamak son derece karmaşık olabilir ve çoğu zaman oldukça erişilmez görünür (özellikle de yeni başladığınızda). Alıp oynayabileceğiniz konsolların aksine, oyun bilgisayarları, bir konsola giren her bir parça için yoğun miktarda araştırma gerektirir. GPU’lar, CPU’lar, monitörler, klavyeler — alınacak çok şey var ve hepsi yüksek bir giriş fiyatıyla geliyor.

Bu size göz korkutucu geliyorsa, sıfırdan bir kule inşa etme konusunda strese girmeden PC oyunlarına girmenin başka bir yolunuz daha var: bir oyun dizüstü bilgisayar.

AYRICA BAKINIZ:

Oyununuzu güçlendirmek için en iyi 9 oyun yönlendiricisi

Oyun dizüstü bilgisayarları, satın almadan önce yine de biraz dikkatli teknik inceleme gerektirir, ancak hepsi tek bir pakette yer aldığına göre, masaüstü muadillerinden çok daha basittirler. Ayrıca, daha az yer kaplarlar, taşınabilirler ve inşa etmek ve bakımını yapmak için binlerce dolar harcamanıza gerek kalmaz. (Bu onların olduğu anlamına gelmez ucuzyine de – çok düşük bütçeye giderseniz, büyük olasılıkla gerçekten oynamak istediğiniz şeyi çalıştıramayan bir makineyle sonuçlanırsınız.)

Ancak, dizüstü bilgisayar yolunu kullanmanın getirdiği ekstra basitliğe rağmen, ilk etapta ne arayacağınızı bilmiyorsanız tetiği çekmek sinir bozucu bir seçim olabilir. Muhtemelen zaten tahmin ettiğiniz gibi, size bu konuda yardımcı olmak için buradayız.

Dizüstü oyun bilgisayarı ararken nelere dikkat edilmelidir?

Herhangi bir bilgisayarda olduğu gibi – oyun olsun veya olmasın – harika bir dizüstü bilgisayar yapmaya giden birçok bileşen vardır… İyi. Her şeyi kendi başınıza çözmeye çalışırken saplanıp kalmamanız için sizin için parçalamamıza izin verin.

Dizüstü oyun bilgisayarı satın alırken dikkate almak isteyeceğiniz şeyler şunlardır:

  • İŞLEMCİ: İşlemci olarak da adlandırılan CPU’nuz temel olarak bilgisayarınızın beynidir ve dizüstü bilgisayarınızın girdileri ne kadar hızlı işleyebileceğini, verileri depolayabileceğini ve çıktıları doğru bir şekilde yürütebileceğini belirler. İşlemciniz, bilgisayarınızın diğer parçaları ile sürekli iletişim halindedir, bu nedenle cihazın merkezi sinir sisteminin iyi olması önemlidir.

  • GPU: GPU (veya grafik kartı) göründüğü gibi yapar: Oyunlarınızın amaçlanan grafik kalitesinde çalışmasını sağlar. GPU ne kadar iyiyse, dizüstü bilgisayarınız dokular, kenar yumuşatma, ışın izleme ve daha fazlası gibi ayrıntıları o kadar iyi işleyebilir (oyunlarınızda bu ayarları her zaman grafik kartınıza daha iyi uyacak şekilde değiştirebilirsiniz, ancak GPU ne kadar iyiyse, size o kadar yakın olur) bu üst düzey ayarlara ulaşabilir).

  • Sistem Belleği (veya RAM): CPU’nuz gibi RAM’iniz de genel performansı belirlemede son derece önemlidir. RAM, bilgisayarınızın aktif olarak kullandığı bilgileri depolayarak verilere hızlı bir şekilde erişebilmeleri için uygulamalar için kısa süreli bellek depolaması sağlar. Uygun fiyatlı oyun dizüstü bilgisayarları için 8 GB RAM’den daha azıyla yetinmemelisiniz.

  • Depolamak: Depolama söz konusu olduğunda, normalde kendinizi sabit sürücü (HDD) ve katı hal sürücü (SSD) arasında karar verirken bulacaksınız. HDD’ler, SSD’lerden daha yüksek bir depolama kapasitesine sahip olabilir, ancak bunun maliyeti daha düşük performanstır. İyi haber şu ki, bazı oyun dizüstü bilgisayarları, daha performans gerektiren oyunlarınıza ayırabileceğiniz yerleşik daha küçük bir SSD ile ana depolama yöntemi olarak bir HDD’yi seçen çift depolama yaklaşımıyla geliyor.

  • Görüntülemek: Parlaklığına hayran kalacağınız güzel bir ekranınız yoksa, satın aldığınız o güzel GPU boşa gitmiş olacaktır. Burada esas olarak üç şeye bakmak isteyeceksiniz: çözünürlük, yenileme hızı ve boyut. Paramız karşılığında, 60 Hz yenileme hızına sahip 1080p çözünürlüğü seçin (bu, ekranınızda saniyede 60 kareye kadar çalıştırabileceğiniz anlamına gelir) diyoruz. Ancak boyut tercihinize bağlıdır — dizüstü oyun bilgisayarları genellikle 15,6 inç ve 17,3 inç ekranlarda gelir.

  • Tuş takımı: Klavye, oyun dizüstü bilgisayarıyla genel deneyiminizin bir başka önemli parçasıdır. Konfor kesinlikle bir faktördür, ancak tam kapsamlı RGB arka ışık ayarları isteyip istemediğinize (buradaki süslü şeyleri atlamak için tamamen iyi) ve tuşların düzenini beğenip beğenmediğinize de karar vermek isteyeceksiniz. Örneğin, klavyenizde bir sayısal tuş takımına çok ihtiyacınız olduğunu fark ederseniz, orada olduğundan emin olmak için bir kez daha kontrol etmek isteyeceksiniz — tüm oyun dizüstü bilgisayarlarında bir tane yoktur (en azından tüm 15,6 inçlik seçeneklerde değil, neredeyse tümünde). 17,3 inç dizüstü bilgisayarlarda bir tane olacaktır).

Taşınabilirlik, oyun dizüstü bilgisayarları için masaüstü bilgisayarlar yerine büyük bir avantajdır.
Kredi bilgileri: MSI

Bu çok fazla. En çok hangi kısımlara odaklanmalıyım?

Yalnızca en önemli özelliklere indirgeyecekseniz, odaklanmanızın çoğunu sırasıyla bilgisayarın GPU ve CPU’suna veya işlemci ve grafik kartına koymak isteyeceksiniz. RAM de oldukça önemli olacak, ancak 8 GB’ınız olduğu sürece iyi olmalısınız. Bunlar, birbirleriyle birlikte çalıştıkları için oyun dizüstü bilgisayarınızla deneyiminizi oluşturan veya bozan şeyler olacaktır — iyi bir GPU ve CPU’ya sahip olmak, oyunlarınızın olması gerektiği gibi çalışmasını ve bunu yaparken harika görünmesini sağlar.

Temel teknik özellikler söz konusu olduğunda, altı çekirdekli veya üstü bir işlemci (AMD Ryzen 5 ve Intel i5 iyi örneklerdir) ve en azından GPU’nuz için bir NVIDIA GeForce GTX 1650 almanızı öneririz. Bunlar, orta fiyat aralığında bir yere düşüyor, ancak dört çekirdekli bir işlemciden daha uzun ömürlüler; bazılarına göre, oyunlar onları güvenilir bir şekilde çalıştırmak için giderek daha fazla güç gerektirmeye başlar başlamaz, bu işlemcilerin modası geçebilir.

Bazı geliştiricilerin oyunlarını oynamak için gereken minimum özellikleri yayınladıklarını fark edeceksiniz, bu yardımcı olabilir, ancak “minimum” ve “önerilen” özellikler arasındaki farkı bildiğinizden emin olun. Minimum ile gitmek paradan tasarruf etmenizi sağlar, ancak oyun yine de biraz zor olabilir. Önerilen teknik özellikler, teçhizatınız için en üst düzey iç aksamları satın almanıza gerek kalmadan size tatmin ediciden daha fazlasını netleştirecektir.

1.000 dolardan daha ucuza en iyi dizüstü oyun bilgisayarı hangisi?

Şans eseri, 1.000 doların altına oldukça güzel bir dizüstü oyun bilgisayarı alabilirsiniz. Birinde grafik olarak zorlu oyunları çalıştıramayabilirsiniz, ancak çoğunlukla istediğiniz oyunları oynayabileceğinizi unutmayın.

Peki, hangi oyun dizüstü bilgisayarını satın almalısınız? İşte seçtiklerimiz:

Teknory