2022’nin hemen izlenecek en iyi 12 filmi

Bones and All ve Barbarian’dan Glass Onion ve Nope’a kadar, bunlar 2022’nin şimdiye kadarki en iyi filmleri. Sinema adına ilginç bir yıl oldu. Süper kahraman filmleri, bir Tom Cruise gerilemesi tarafından alt edilirken, korku, X, Barbarian ve Nope gibileri aracılığıyla eleştirel beğeni topladı ve ticari başarı elde etti. Hintli Tegulu destanı RRR ve bir çoklu […]

2022’nin hemen izlenecek en iyi 12 filmi

Bones and All ve Barbarian’dan Glass Onion ve Nope’a kadar, bunlar 2022’nin şimdiye kadarki en iyi filmleri.

Sinema adına ilginç bir yıl oldu. Süper kahraman filmleri, bir Tom Cruise gerilemesi tarafından alt edilirken, korku, X, Barbarian ve Nope gibileri aracılığıyla eleştirel beğeni topladı ve ticari başarı elde etti.

Hintli Tegulu destanı RRR ve bir çoklu evreni Marvel’in büyük bütçeli çabalarında yönettiğinden daha iyi yapan Everything Everywhere All at Once şeklinde bazı sürpriz isabetler vardı.

Yani aşağıdakiler – alfabetik sırayla – yılın en iyi filmleri; bizim 2022’nin favori filmleriyeni mücevherler çıktıkça güncelleyeceğiz.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

Inisherin’in Banshees’i

2022'nin en iyi filmlerinden biri olan The Banshees of Inisherin'de Brendan Gleeson ve Colin Farrell.Projektör Resimleri

The Banshees of Inisherin’de Brendan Gleeson ve Colin Farrell.

The Banshees of Inisherin, Bruges’de yazar yönetmen Martin McDonagh’ı oyuncular Colin Farrell ve Brendan Gleeson ile yeniden bir araya getiriyor ve sonuç, yılın en iyi filmlerinden biri. Fantastik Festival incelememizde şunları söylemiştik: “Inisherin’in Banshees’i kesinlikle bir oyun yazarının eseri ve bazen diyalogların üzerine yazılmış hissi veriyor. Ama kelimelerde, daireler çizerek dönen cümlelerde ve hipnotik bir şekilde kendi üzerine katlanan konuşmalarda bir güzellik var.

“Eksantrik karakterler ve geniş durumlar sayesinde konum genellikle biraz Sarp Ada hissi veriyor. Ama komedi klasiği Peder Ted’i anımsatmaktan zarar gelmez.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

“Ancak Banshees’in anlatacak daha ciddi bir hikayesi var; ölüme kadar geçen zamanın yavaşlığıyla başa çıkma ve bir hayatı iyi yaşanmış kılan şeyin altında yatan mesajla ilgili. Filmi, McDonagh’ın şimdiye kadarki en olgun uzun metrajlı filmi yapıyor ve muhtemelen elinden gelenin en iyisi.”

Barbar

2022'nin en iyi filmlerinden biri olan Barbarian'da Georgina Groom.2022'nin en iyi filmlerinden biri olan Barbarian'da Georgina Groom.20. Yüzyıl Stüdyoları

KORKUNÇ Barbar’da Georgina Groom.

Harika Barbarian’ı FrightFest sırasında erken bir önizlemede gördük ve bu, Dexerto’nun 2022’nin tartışmasız en iyi korku filmi hakkındaki incelemesinden bir alıntı: “Barbarian, her fırsatta beklentilere meydan okuyan bir film. Zach Cregger karakterleriyle – ve bir yan ürün olarak seyirciyle – mümkün olan her fırsatta oynuyor ve onları fareyle oynayan bir kedi gibi ileri geri tırmalıyor.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

“Film, Detroit şehrinin düşüşü ve orada yaşayan insanların başına gelenler hakkında söyleyecek şeyler içeriyor. Ve başka birinin evinde kaldığımız, duvarlarının içinde neler olup bittiğine dair hiçbir şey bilmediğimiz Airbnb fenomeni hakkında.

“Ama sosyal yorumlar bir yana, Barbarian saf, basit, kalabalıkları memnun eden bir korku. dolu sürprizler ve şoklarla. İşlemin başlarında sizi içine çeken, süre boyunca sıkı tutan, sonra jenerik akarken zar zor bırakan türden bir film.”

Yarasaadam

2022'nin en iyi süper kahraman filminde Batman rolünde Robert Pattinson.2022'nin en iyi süper kahraman filminde Batman rolünde Robert Pattinson.Warner Bros.

Robert Pattinson, The Batman’de dedektiflik yapıyor.

Tim Burton ekrana karanlık bir Batman koydu. Christopher Nolan, üçlemesiyle onu daha da karanlık yaptı. Ve 2022’de Matt Reeves, yılın en iyi filmlerinden birini hazırlarken bize The Batman’deki en karanlık Kara Şövalye’yi verdi.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

Robert Pattinson baş karakteri oynuyor ve sorunlu milyarder suç savaşçısına derin bir yoğunluk getiriyor. Gotham ayrıca hiç bu kadar zengin bir dokuya sahip olmamıştı ve bize Riddler (Paul Dano), Penguin (Colin Farrell) ve Catwoman (Selina Kyle) hakkında gerçekçi yorumlar veriyor. Hatta bir kez olsun Batman’in dedektif olduğunu görmeliyiz!

Kemikler ve Hepsi

kemikler ve hepsikemikler ve hepsiMGM

Bones and All’da Timothée Chalamet ve Taylor Russell.

Bones and all, yönetmen Luca Guadagnino ile aktör Timothée Chalamet’i yeniden bir araya getiriyor ve son ortak çalışmaları olan Call Me By Your Name gibi bu da hassas bir aşk hikayesi. Yine de bu sefer romantizm, güzel genç yamyamların hikayesine sarılmış durumda.

Fantastic Fest’te filmi incelerken film hakkında şunları söylemiştik: “Kızıl saçları, yırtık kot pantolonu ve asi tavrıyla Chalamet ilk sahnelerinde cesaret ve özgüven yayıyor ama yavaş yavaş Lee’nin çok daha korkmuş ve güvensiz olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca, KISS’e sallandığı bir sahne, kesinlikle binlerce mem başlatacaktır.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

“Süre [Taylor] Russell, Maren olarak bir ifşa, duruşmaların başlarında seyirciyi yanlarına çekiyor ve yaptığı korkunç şeylere rağmen onları orada tutuyor. Maren ve Lee’nin paylaştığı bağlantı, karanlıkta güzelliği bulan film olan Bones and All’un dehşetini bir şekilde lezzetli kılıyor.

Brian ve Charles

2022'nin en iyi filmlerinden biri, Brian ve Charles.2022'nin en iyi filmlerinden biri, Brian ve Charles.Evrensel Resimler

Soldaki Brian ve sağdaki robot arkadaşı Charles.

Mütevazı İngiliz komedisi Beyin ve Charles Dexerto incelemesinde açıklandığı gibi kolektif kalplerimizi çaldı: “Tür değişip üslup değişirken, Brian ve Charles ne olduğunu asla gözden kaçırmazlar: en beklenmedik yerlerde arkadaş bulma hakkında bir film.

“David Earl, film boyunca bir şekilde hem üzgün hem de iyimser olan Brian rolünde derinden etkileyen bir performans sergiliyor. Chris Heyward, Charles kadar iyi olsa da bence. Arkadaşı için kesinlikle iyi bir komedi filmi yapıyor. Aralarındaki bağ ve Brian’ın Hazel ile yavaş yavaş kurmaya başladığı bağ, filmin merkezinde yer alır. Brian ve Charles ile nihayetinde bir bağlantı kurmak ve bu bağlantıların hayata nasıl anlam katabileceği hakkında. Bazen olduğu gibi, lahana kaynatmamıza yardım edecek ya da dart oynamak için bize katılacak birine ihtiyacımız var.

Her Şey Her Yerde Aynı Anda

Michelle Yeoh, yılın en iyi filmlerinden biri olan Everything Everywhere All at Once'da.Michelle Yeoh, yılın en iyi filmlerinden biri olan Everything Everywhere All at Once'da.A24

Everything Everywhere All at Once’da Michelle Yeoh kıç tekmeliyor.

Daniel Kwan ve Daniel Scheinert tarafından yazılan ve yönetilen – toplu olarak Daniels olarak bilinen – Her Yerde Her Yerde Hepsi Aynı Anda Bir ses ve görüntü harikası ve yılın en iyi filmlerinden biri. Hikaye saçma, bir çamaşırhanenin sahibinin IRS ile buluşması etrafında dönüyor, burada paralel evrenler hakkında bilgi alıyor ve çoklu evreni yok etmeye kararlı güçlü bir varlıkla savaşırken aralarında hareket ediyor.

Film, aksiyon ve komediden romantizme, drama ve korkuya var olan hemen hemen her türü bir araya getiriyor ve Michelle Yeoh’un tüm olağanüstü yeteneklerini söz konusu ‘dize atlamacısı’ olarak kullanıyor.

Cam Soğan: Bir Bıçak Çıkışı Hikayesi

Bıçaklar 3Bıçaklar 3Netflix

Yeni Knives Out’ta Daniel Craig.

Knives Out’un devamı festivallerde gösterildi ve Netflix’te yayınlanmadan önce sınırlı bir sinema gösterimi alıyor. Londra Film Festivali’nde Glass Onion: A Knives Out Story incelememizde şunları söylemiştik: “Glass Onion’un kalitesi sürpriz değil – düşünen adamlar Rian Johnson’a karşı bahse girmezler – ama bu çok yazık.

“Devam filmi olarak, daha görkemli, daha gösterişli ve büyük kahkahalar ve zenginleştirici yeniden izlemeler için tasarlandı. Netflix faturaları ödemiş olabilir, ancak sınırlı bir sinema gösterimiyle bile beyaz perde için üzücü bir kayıp.”

2022'nin en iyi filmlerinden biri olan The Menu'de Anya Taylor-Joy.2022'nin en iyi filmlerinden biri olan The Menu'de Anya Taylor-Joy.Projektör Resimleri

Anya Taylor-Joy, The Menu’de Ralph Fiennes ile tepeden tırnağa gidiyor

The Menu’yü ilk olarak Fantastic Fest’te gördük ve ünlülerin, ayrıcalığın ve gurme kültürünün bu jilet gibi keskin hicvine hemen aşık olduk. Ve özellikle Anya Taylor-Joy’un, Ralph Fiennes’le tepeden tırnağa mücadele ettiğini ve galip geldiğini gösteren muhteşem merkezi performansı.

The Menu’nün Dexerto incelemesinde o zamanlar şöyle demiştik: “Film bazı oldukça yumuşak hedeflere nişan alıyor, ancak her birini çiviliyor, sürekli olarak komik kalmayı başarırken seyirciyi kışkırtıyor ve kışkırtıyor. Tarzın içerikten daha önemli hale geldiği Hawthrone gibi bir yerden bekleyeceğiniz kadar şık restoran ve mutfak ile harika görünüyor. Aynı zamanda son yemekle iniş yapmayı başarırken – ki bu kapalı-menu – daha önce olanların acımasız kinizminin ardından filmi bir umut notuyla bitirmek.

Hayır

2022'nin en iyi korku filmlerinden biri olan Nope'da Daniel Kaluuya.2022'nin en iyi korku filmlerinden biri olan Nope'da Daniel Kaluuya.Evrensel Resimler

Daniel Kaluuya, Nope’da Jordan Peele ile yeniden bir araya geldi.

2022, bu listenin de kanıtladığı gibi, tür filmleri için harika bir yıl oldu. Ve yeni “Master of Horror” Jordan Peele, Get Out ve Us gibi kritik ve ticari başarıların ardından üçüncü uzun metrajlı filmiyle geri döndü.

Nope sayesinde, o üçe üç, dünya çapında 170 milyon dolardan fazla hasılat yapan ve %82 Rotten Tomatoes puanı. Daniel Kaluuya ve Keke Palmer, bir UFO’nun kanıtını yakalama çabaları ürkütücü ve giderek daha da korkunçlaşan sonuçlara sahip olan kardeşleri canlandırıyor.

Kurban

2022'nin en iyi filmlerinden biri olan Prey'de Amber Midthunder.2022'nin en iyi filmlerinden biri olan Prey'de Amber Midthunder.20. Yüzyıl Stüdyoları

Predator prequel Prey’de Amber Midthunder.

Predator prequel Prey’i kesinlikle sevdik ve Dexerto incelemesinde aksiyon-korku-bilimkurgu filmi hakkında şunları söyledik: “Predator, sinemaseverleri Arnold Schwarzenegger’in her şeyden korkabileceğine inandıran tek film olmaya devam ediyor, ancak Midthunder avcının vahşi yolları için olağanüstü engel. Diğerleri çığlık atıp ateş ederken, hasar verirken (kelimenin tam anlamıyla) kendilerini açarken, o inanılır, müthiş; saklanıyor ama asla yılmıyor.

“Filmin çoğu, Coco’nunkiyle birlikte onun omuzlarına yükleniyor ve bir kez bile boyun eğmiyorlar. Onları tekrar görmek harika olurdu – yine de, bir sıcak hava dalgasının körüklediği başka bir uyuşturucu savaşına kapılan Danny Glover’a hayır demezdim. Ürkütücü, canlandırıcı ve ilkel Prey, orijinalinden bu yana serideki en iyi film. Şöyle ifade edin: Predator geri döndü.”

RR

Hint Telugu dilinde destansı RRR, 2022'nin en iyi filmlerinden biridir.Hint Telugu dilinde destansı RRR, 2022'nin en iyi filmlerinden biridir.Varyans Filmleri

RRR, tamamen dans eden, tamamen aksiyonlu bir destandır.

Bu Telugu dilinde EPIC şimdiye kadar yapılmış en pahalı Hint filmi ve tüm dünyada gişe rekorları kırdı. Bunun nedeni, V. Vijayendra Parasad ile birlikte yazdığı bir senaryo üzerinde çalışan yönetmen SS Rajamouli’nin yılın en iyi aksiyonlarından bazılarını çektiği 72 milyon dolarlık bütçenin tamamı ekranda olduğu için.

Hikaye, iki gerçek devrimcinin etrafında dönüyor – Alluri Sitarama Raju (Ram Charan tarafından canlandırılıyor) ve Komaram Bheem (NT Rama Rao Jr.) – ve İngiliz Raj ile savaşlarını takip ediyor. Başlık, tümü RRR’nin 182 dakikalık inanılmaz süresi boyunca gerçekleşen ‘Yüksel, Kükreme ve İsyan’ anlamına geliyor.

Top Gun Maverick

2022'nin en iyi filmlerinden biri olan Top Gun: Maverick'te Tom Cruise ve Jennifer Connolly.2022'nin en iyi filmlerinden biri olan Top Gun: Maverick'te Tom Cruise ve Jennifer Connolly.Paramount Resimleri

Fısıldayın – orijinal Top Gun, hem olay örgüsü hem de kağıt inceliğinde karakterlerle harika bir film değil ve filmin başarısı büyük ölçüde Tom Cruise’un karizması ve bazı harika görsellerinden kaynaklanıyor. Yaklaşık 36 yıl sonra yükselişe geçen Top Gun Maverick, her şekilde, şekilde ve biçimde daha iyi olarak bu sorunları giderir.

Cruise ve Val Kilmer rollerini yeniden canlandırıyor, ikincisi hareketli bir tarzda. Miles Teller, Ed Harris, Jon Hamm ve Jennifer Connolly gibi yetenekli oyuncular çıtayı yükseltme sürecinde kadroya katılıyor. Yönetmen Joseph Kosinski, 2022’nin şimdiye kadarki en başarılı filmi ve Cruise’un kariyerinin en büyüğü ile sonuçlanan havacılık sekanslarının bokunu çıkarırken.

28 Kasım’da Bones and All ve Glass Onion’u içerecek şekilde güncellenen 2022’nin şimdiye kadarki en iyi filmleri listemiz buydu.

2022’nin en iyi filmlerinin daha fazla kapsamı için buradan özel Film ve TV kanalımıza gidin. 2022’nin en iyi korku filmleri hakkında burada yazdık, 2022’nin şimdiye kadarki en iyi oyunları listemizi buradan okuyabilirsiniz.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow