2023 Dodge Challenger SRT Demon 170, Bir Muscle Car Simgesine 1.025 Beygir Gücüne Veda Ediyor

Dodge, daha çevre dostu bir rota için gazla çalışan Challengers ve Chargers’ı emekliye ayırdığını söylediğinde önemli miktarda tepki geldi. Bu nedenle, işleri dengelemek için şirket, birisi gaz pedalına her hafifçe bastığında Dünya’nın ortalama sıcaklığını bir veya iki derece artırabilen bir araç yarattı. Dodge Challenger SRT Demon 170 benzin içmez, sadece onu varoluştan uzaklaştırır. Yakıt enjeksiyon […]

2023 Dodge Challenger SRT Demon 170, Bir Muscle Car Simgesine 1.025 Beygir Gücüne Veda Ediyor

Dodge, daha çevre dostu bir rota için gazla çalışan Challengers ve Chargers’ı emekliye ayırdığını söylediğinde önemli miktarda tepki geldi. Bu nedenle, işleri dengelemek için şirket, birisi gaz pedalına her hafifçe bastığında Dünya’nın ortalama sıcaklığını bir veya iki derece artırabilen bir araç yarattı.

Dodge Challenger SRT Demon 170 benzin içmez, sadece onu varoluştan uzaklaştırır. Yakıt enjeksiyon sistemi, motora saatte neredeyse anlaşılmaz 164 galon yakıt püskürtebilir. Dodge’un övündüğü gibi, bu, “ortalama ABD duş başlığının” değiştirebileceğinden daha fazla sıvıdır. Dodge’un kararı sizi gerçekten üzdüyse, muhtemelen bunlardan birini satın alabilir ve önümüzdeki birkaç on yıl için planlanan EV çıktısının tamamını dengeleyebilirsiniz.

Ayağınızı Şarj Aleti’ne koyarsanız, çevreyle ilgili endişeleri olanları üzmekle kalmazsınız. NHRA, dokuz saniyeden daha kısa sürede çeyrek mili krank etme kabiliyeti nedeniyle aracın rekabet etmesini “yasakladı” – Demon’un önceki bir enkarnasyonu olarak, arabalar paraşüt ve takla kafesi olmadan çok hızlı gittiğinde üzülme eğilimindedir. öğrendim.

Teknory