2023 Yılında Dünyanın En İyi 12 Savaş Uçağı

Görünmezlik ve aşırı uzak mesafeden saldırı için inşa edilen F-35 Lightning II, bugün gökyüzündeki en gelişmiş savaş uçaklarından biridir. Tasarımı, hem görsel hem de radar algılamasını bozmak için ayna benzeri parlak bir yüzey ekleyerek düşük gözlemlenebilirliğe öncelik verir. Üç farklı versiyonu bulunan F-35A standart model iken kısa kalkış ve iniş yapabilen F-35B amfibi hücum gemilerinden […]

2023 Yılında Dünyanın En İyi 12 Savaş Uçağı

Görünmezlik ve aşırı uzak mesafeden saldırı için inşa edilen F-35 Lightning II, bugün gökyüzündeki en gelişmiş savaş uçaklarından biridir. Tasarımı, hem görsel hem de radar algılamasını bozmak için ayna benzeri parlak bir yüzey ekleyerek düşük gözlemlenebilirliğe öncelik verir.

Üç farklı versiyonu bulunan F-35A standart model iken kısa kalkış ve iniş yapabilen F-35B amfibi hücum gemilerinden görev yapmak üzere tasarlanmıştır. Harrier jetlerinin dikey iniş yapması oldukça zorken, F-35B dikey inişleri pilotlar için çok daha kolay hale getiriyor. F-35C, katlanan ve daha fazla yakıt ekonomisi sunan daha uzun kanatlara sahip, öncelikle uçak gemisi kullanımına yöneliktir. F-35, günümüzde kullanılan diğer birçok savaş uçağından daha düşük olan Mach 1.6 azami hızına sahiptir, ancak F-35 bunu görünmezlik yetenekleri ve benzersiz angajman menzili ile telafi etmektedir.

F-35 Lightning II, bilgi işlem gücüyle doludur ve dokunmatik ekranlarla kontrol edilir. Pilotlar, 360 derece görüş sağlamak için jetin elektro-optik dağıtılmış açıklık sistemine bağlanan kaska monte edilmiş bir görüntüleme sistemi ile donatılmıştır.

F-35 Lighting II’nin yüksek teknolojili doğası, F-22 kadar fahiş bir şekilde pahalı olmasa da, onu gerçekten de yaklaşık 80 milyon dolardan başlayan fiyatlarla ve saatte 40.000 dolardan fazla işletme maliyetiyle pahalı bir savaş uçağı yapıyor.

Teknory