2023’ün başları için Android 13 dağıtım numaraları

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR En son Android 13 dağıtım rakamları, büyümesinin Android 12’yi geride bıraktığını gösteriyor. Bununla birlikte, Android cihazların %23,5’inin bu sürümde olmasıyla Android 11 hala pastanın en büyük parçasına sahip. Samsung’un güçlü yazılım desteği taahhütleri, Android’in benimsenmesinde muhtemelen çok yardımcı oluyor. Yıllar önce Google, Android dağıtım numaralarını düzenli olarak herkese açık […]

2023’ün başları için Android 13 dağıtım numaraları

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • En son Android 13 dağıtım rakamları, büyümesinin Android 12’yi geride bıraktığını gösteriyor.
  • Bununla birlikte, Android cihazların %23,5’inin bu sürümde olmasıyla Android 11 hala pastanın en büyük parçasına sahip.
  • Samsung’un güçlü yazılım desteği taahhütleri, Android’in benimsenmesinde muhtemelen çok yardımcı oluyor.

Yıllar önce Google, Android dağıtım numaralarını düzenli olarak herkese açık olarak ifşa ederdi. Bununla birlikte, şirket uygulamayı durdurdu ve şimdi görünürde bir program olmadan ara sıra güncellemeler yayınlıyor.

Bugün, en son rakamlar (üzerinden 9to5Google). Bu yeni tabloyla ilgili en ilginç şey, Android 13 dağıtım yüzdesidir. Google’ın verilerine göre, Android cihazların %12,1’i Android 13 kullanıyor. Bu, cihazların yalnızca %5’inin Android’in en son kararlı sürümünü kullandığı Ocak 2023’e göre çok büyük bir artış.

Bu sıçrama, Android 12’de gördüğümüz herhangi bir sıçramadan çok daha büyük. Kesin olarak bilmek için bir sonraki dağıtım numaralarını beklememiz gerekecek, ancak görünüşe göre Android 13, Android 12’nin başarısını geride bırakacak ve bunu daha kısa sürede yapacak .

Android 13 dağıtım numaraları

Yukarıdaki grafikler Android 13 için iyi haberler verirken, Android’in genel parçalanması için aynı eski hikayeyi anlatıyor. Android cihazların %23’ünden fazlası, pastanın en büyük parçasını temsil eden Android 11 kullanıyor. Android 10 bile genel dağıtımın %18,5’iyle hala oldukça yaygın.

Ne yazık ki, bu sadece Android kursu için eşittir. Bu kadar çok OEM, bu kadar çok telefon ve tarihsel olarak zayıf güncelleme taahhütleri ile milyonlarca Android cihaz, işletim sisteminin eski (ve güvenli olmayan) sürümlerinde zayıf kalıyor.

Android 13’ün başarısı, muhtemelen birkaç büyük OEM’in işleri tersine çevirmeye çalışmasından kaynaklanıyor. Sektördeki açık ara en iyi yazılım taahhüdüne sahip OEM olan Samsung’un liderliğinde, 2021’de ilk kez yalnızca beş yıllık güvenlik yamaları taahhüdünde bulunan OnePlus, OPPO ve hatta Google’ın taahhütlerinin yükseltildiğini gördük.

2023’ün başları için Android 13 dağıtım numaraları

Teknory