70’lerin En İyi 15 Korku Filmi, Sıralamalı

1970’ler belki de en iyi on yıldı. korku şimdiye kadar var olan. Bugün yapılan korku filmi türlerini hâlâ etkileyen pek çok film, o on yılda gösterime girdi ve aynı zamanda korku, ana akım izleyicisini bulduğunda. İster sanatsal korku filmleriyle ilgilenin, ister sadece orta halli bir slasher isteyin, 1970’lerin dehşeti çok çeşitliydi ve çok çeşitli farklı […]

70’lerin En İyi 15 Korku Filmi, Sıralamalı

1970’ler belki de en iyi on yıldı. korku şimdiye kadar var olan. Bugün yapılan korku filmi türlerini hâlâ etkileyen pek çok film, o on yılda gösterime girdi ve aynı zamanda korku, ana akım izleyicisini bulduğunda. İster sanatsal korku filmleriyle ilgilenin, ister sadece orta halli bir slasher isteyin, 1970’lerin dehşeti çok çeşitliydi ve çok çeşitli farklı zevklere hitap ediyordu. O zamandan beri birkaç on yıl ölçebildi.

Yeni başlayanlar için Hollywood, tüm bir neslin beynine çok sayıda anında ikonik korku filmi, kavurucu korkunç görüntüler sundu. Steven Spielberg ve Ridley Scott gibi endüstri ağır sikletlerinin kariyerlerini başlatmaktan bahsetmiyorum bile. Birleşik Krallık, bu on yılda da korkularımızı avlamakta özellikle olağanüstüydü ve şimdiye kadarki en rahatsız edici İngiliz korku dilimlerinin çoğuna hizmet etti. Artı, on yıl aynı zamanda, özellikle İtalya’da, genel olarak Avrupa korkuları için bir nimetti.

Sert rekabeti sadece 15’e indirmek zor, ama kasap bıçağı eli manyak gibi, yaptığımız tam olarak buydu. 1970’lerin en iyi korku filmlerinden seçtiklerimiz için okumaya devam edin.

15. Tepenin gözleri

Wes Craven’in ilk yönetmenlik denemesi 1972’lerde geldi. Soldaki Son Evama 1977’lerde Tepenin gözleri macabre’nin gelecekteki üstadı bu türe gerçekten damgasını vurdu. Acımasız ve rahatsız edici, tepeler kesinlikle manevi takip bolluğunun en iyilerinden biridir. Teksas Elektrikli Testere Katliamı, medeniyet ile vahşeti ayıran ince çizgiyi keşfetmesi sayesinde on yılın ikinci yarısında kalabalık korku sineması. Bununla Craven, 1980’lerde ve 90’larda yığının tepesine yükseldiğini gören tekil vizyonun önizlemesini yaptı.

14. Kara Noel

Önce cadılar bayramı slasher formülünün formülünü mükemmelleştirdik, Kara Noel. Türünün ilk örneklerinden biri olan bu seri katilin Noel arifesinde bir kız öğrenci yurdunu işgal ederek normalde sessiz olması gereken bir gecede yolunu öldürmek ve sakat bırakmak için istila etmesi, modern, kana bulanmış gözlerimize oldukça tanıdık gelebilir, ancak o zamanlar ne kadar çığır açıcı olduğunu hatırlamak önemlidir. O zamandan beri (2006 ve 2019’da) iki kez yeniden yapılmış olabilir, ancak orijinal Kara Noel en iyisi kalır.

13. Ceset Hırsızlarının İstilası

Bunu en iyi Donald Sutherland’ın işaret edip yüzünü çeken meminden biliyor olabilirsiniz, ancak bu ikinci, birkaç ufuk açıcı uyarlamadan biridir. Ceset Hırsızlarının İstilası tam olarak yeniden ziyaret edilmeyi hak ediyor. 1958 orijinalinin aksine, 50’lerin bilimkurgu b-filminin klasik bir kesiti, 78’ler Vücut Hırsızları selefinin McCarthycilik alegorisini alıyor ve korkuyu o dönemde popüler olan komplo gerilim filmlerinin sinema diliyle harmanlayan son derece sarsıcı, paranoyak bir tablo yaratıyor.

12. Ölülerin Şafağı

1968’de George A. Romero, dönüm noktası ile bildiğimiz modern zombiyi yarattı. Yaşayan Ölülerin Gecesi. Tam on yıl sonra, öncülüğünü yaptığı türe geri döndü. Ölülerin Şafağı, ekranda takip eden et yiyen ölümsüzlerin klasik korkularını keskin bir sosyal hiciv yardımı ile birleştirdi. Zack Snyder’ın 2004 versiyonu, bir alışveriş merkezine saldıran bir zombi sürüsü konseptinin 21. yüzyıldaki etkili bir yenilemesidir, ancak Romero’nun ticarileşmenin kafasına kurşun sıkmak için zombileri orijinal kullanımı yenilmez.

11. silgi

Hollywood’un gerçeküstücülüğünün zirvesi David Lynch, ilk yönetmenlik denemesi olan emsalsiz olanla devam etmeyi planlarken başladı. silgi. O kadar tuhaf ki, kategorizasyona büyük ölçüde meydan okuyor, yüksek tepeli kahramanımızın film boyunca babası olduğunu öğrendiği çığlık atan, uzaylı benzeri bebek (bir tavşan veya kuzu fetüsü tarafından yaratıldığına inanılan) sayesinde kesinlikle bir vücut korku filmi demeliyiz. En baş döndürücü ateşli rüyalarınızdan bile koparılamayan çeşitli kabus dizilerinden bahsetmiyorum bile. Lynch’in en iyi filmi olmayabilir ama kesinlikle unutamayacağınız bir deneyim.

10. Alâmet

Çok az korku filmi ya da gerçekten herhangi bir türden film, Alâmet 1976’daydı. film, önde gelen bir Amerikalı diplomat ve karısının bir bebeği evlat edinirken ve sonunda onun Şeytan’ın oğlu olduğunu fark etmelerinin hikayesini anlatıyor. Alâmet gösterişli ve abartılı ama inkar edilemeyecek kadar etkili. Gregory Peck’in Damien’ın babası rolündeki performansı uygun şekilde rahatsız edildi ve karakterinin oğlunu öldürmeyi neredeyse başardığı filmin doruk noktası, geldikleri kadar trajik.

9. iç çekişler

Dario Argento’nun orijinali olan aynı adlı 2018 versiyonuyla karıştırılmamalıdır iç çekişler Bir şirkete katılmak için Almanya’ya giden Amerikalı bir balerin hikayesini anlatıyor, ancak sınıfının üyelerinin yavaş yavaş öldürüldüğünü görüyor. Dansçı okula alışmakta güçlük çeker ve bir şeyler duyup görmeye başlar ve sonunda yeni katıldığı şirketin gizli geçmişini ortaya çıkarır. iç çekişler‘ın toplumsal çürüme ve yozlaşma temaları her zamanki kadar alakalı ve filmin kendisi de 40 yıldan fazla bir süre önce olduğu kadar rahatsız edici.

8. Hasır Adam

Kayıp bir çocuğu aramak için uzak bir İskoç adasına çağrılan Hıristiyan bir dedektifin hikayesi. Hasır Adam öncelikle ada sakinlerinin pagan ritüellerine ve cinsel gösterilerine odaklanıyor. Ne yapar Hasır Adam İşin özü, ana karakterimizin başlangıçta göründüğü kadar parlak olmamasıdır. Bir gizemi araştırmak için orada olabilir, ancak oyunda ancak film ilerledikçe anlamaya başladığı daha büyük entrikalar vardır. Yanlışlıkla Nicolas Cage’in yeniden yapımını izlemeyin.

7. Carrie

Birçok kişi biliyor Carrie ama bu Stephen King uyarlaması, o heyecan verici sahneden çok daha fazlası. film, sınıf arkadaşları tarafından alay edilen ve evinde taciz edilen genç bir kızın ardından gelen bir genç yabancılaşma hikayesidir. Etrafında garip şeyler olmaya başlayınca, Carrie doğaüstü güçlere sahip olduğundan şüphelenmeye başlar. Bu başlangıçta güçlendirici olsa da, sonunda fark ettiğimiz şey, Carrie’ye karşı acımasız davrananların oldukça büyük sonuçlara katlanacakları.

6. şimdi bakma

Akıllara durgunluk veren bir keder ve kayıp hikayesi, şimdi bakma Kızlarının ölümünden sonra Venedik’te yaşayan varlıklı bir çifti konu alıyor. Şehrin dört bir yanında avlandıklarından şüphelenmeye başladıklarında, film gerçeküstü bir hal alıyor ve bu kaybın, her zaman açıkça tartışılmasa da hayatlarını temelde nasıl mahvettiğini tam olarak görüyoruz. Donald Sutherland ve Julie Christie’nin muhteşem merkezi performansları sayesinde, şimdi bakma ne gördüğünüzü tam olarak anlamasanız bile izlemeye değer.

5. Teksas Elektrikli Testere Katliamı

Korku filmleri bundan daha basit olamaz, ancak bu, Teksas Elektrikli Testere Katliamı çok etkili film, Leatherface adlı bir tehdit tarafından yakalanmaya başladıktan sonra kendilerini bir grup cani kanun kaçağının yanındaki bir kulübede bulan ve hayatta kalma mücadelesi veren bir grup arkadaşı konu alıyor. Burada sergilenen hiçbir doğaüstü heyecan yok; Bu film sadece öldürülmemeye çalışan bir grup çocuk hakkında bir hikaye ve daha da korkutucu çünkü her parçası gerçekten olabilecekmiş gibi hissettiriyor.

4. çeneler

aklınıza gelmeyebilir çeneler bir korku filmi olarak, ama durum buysa, gerçekten tekrar izlemelisiniz. New England’daki bir sahil kasabasını yok eden bir köpekbalığını defetmek için bir araya gelen üç adamın hikayesini anlatan, çeneler heyecan verici ama Steven Spielberg’in kartvizit filmi de oldukça korkutucu. Köpekbalığını olabildiğince az gösterme kararı, sonunda ortaya çıktığında hissettiğiniz temel korkuyu pekiştirir ve John Williams’ın sık sık taklit edilen müziği, kısmen yarattığı anlık korku duygusu nedeniyle çok popülerdir.

3. Yabancı

Şimdiye kadar yapılmış en büyük bilimkurgu korku filmlerinden biri, Yabancı ana oyuncu kadrosunu öldürülemez bir canavarla bir gemiye hapseder ve ardından filmin süresini onları yavaş yavaş seçerek geçirir. Bu filmde sergilenen yapım tasarımı ve kostümler rakipsiz ve filmin merkezindeki zenomorf, 40 yılı aşkın bir süre sonra hala tamamen ürkütücü görünüyor. arkasındaki takım Yabancı uzayın korkunç bir yer olabileceğini anladı ve sadece iki yıl sonra Yıldız Savaşlarıtam olarak bunu yaptılar.

2. cadılar bayramı

Orijinal cadılar bayramı korku filmlerini yaygınlaştırdı ve bütün bir taklitçi nesli başlattı. film, genç yaşta hastaneye kapatılan ve ardından filmin başında hapisten kaçan cani bir adam olan Michael Myers’ın kurbanlarının basit hikayesini anlatıyor. cadılar bayramı sadece yoluna çıkan insanları öldürmek için var olan bir varlık hakkındadır ve bu filmdeki her öldürme o kadar yaratıcı bir şekilde gerçekleştirilmiştir ki, hiçbir çocuk bakıcısı bir daha kendini güvende hissetmez.

1. Cinci

kadar etkili olmasa da cadılar bayramı, Cinci 70’lerin korku filmi idealine yakın. film, bir anne ve kızının sahiplenme belirtileri göstermeye başlamasını konu alıyor. Sonunda olay yerine bir şeytan kovucu çağrılmak zorunda kalır ve ardından gelenler o kadar sürükleyicidir ki, modern korku hayranları bile gözlerini başka yöne çeviremeyeceklerini fark edeceklerdir. Cinci ilk çıktığında bir fenomendi ve neredeyse 50 yıl geçmesine rağmen En İyi film dalında aday gösterilen birkaç korku filminden biri olmaya devam ediyor. Blumhouse, gelecek eski devam filmi ile ne yaptığını bilsen iyi olur.

Teknory