ABD Askeri Helikopterleri Kızılderili İsimlerini Nasıl Aldı?

Helikopterler çevikti ve 1800’ler boyunca yapılan Amerikan-Kızılderili Savaşları sırasında Great Plains kabileleri tarafından uygulanan gerilla tarzı taktiklere benzer şekilde, şüphe duymayan bir düşmana düşebilirdi. Howze, bir sonraki helikopterin 1876’da Little Bighorn Muharebesi’nde General George Custer liderliğindeki 7. Calvary Alayı’nı mağlup eden Yerli Amerikalıların onuruna Sioux adını taşımasına karar verdi. Bu, “MASH” adlı TV programıyla ünlenen […]

ABD Askeri Helikopterleri Kızılderili İsimlerini Nasıl Aldı?

Helikopterler çevikti ve 1800’ler boyunca yapılan Amerikan-Kızılderili Savaşları sırasında Great Plains kabileleri tarafından uygulanan gerilla tarzı taktiklere benzer şekilde, şüphe duymayan bir düşmana düşebilirdi. Howze, bir sonraki helikopterin 1876’da Little Bighorn Muharebesi’nde General George Custer liderliğindeki 7. Calvary Alayı’nı mağlup eden Yerli Amerikalıların onuruna Sioux adını taşımasına karar verdi.

Bu, “MASH” adlı TV programıyla ünlenen H-13 Sioux’un adlandırılmasına yol açtı.

1969’da askeri teçhizata isim vermek için Ordu Yönetmeliği 70-28 oluşturuldu. Her ismin beş gereksinimi karşılaması gerekiyordu: yaratıcı ama saygılı olmalı, güven yansıtmalı, öğenin özelliklerini doğru bir şekilde tanımlamalı, taktiksel değerini benimsemeli ve bir kişi veya grup içinse, adlandırıldığı konuyu özetlemeli. Ayrıca, düzenleme özellikle uçağın “Hint terimleri ve Amerikan Kızılderili kabilelerinin ve şeflerinin adları” kullanılarak adlandırılmasını gerektiriyordu.

İsimleri Kızılderili İşleri Bürosu verdi. Bu düzenleme o zamandan beri yürürlükten kalkmış olsa da, ordunun hala bu adlandırma kuralına uyan bir dizi uçağı var. Ek olarak, 1875’ten bu yana 32 kadar Kızılderili, Savaş sırasında Onur Madalyası kazandı. Kızılderili Savaşları, İkinci Dünya Savaşı ve Kore Savaşı.

Teknory