ABD, Biden planı kapsamında geniş bant internet erişimini genişletmek için 42 milyar dolar harcayacak

ABD’nin birçok yerinde, yüksek hızlı internet erişimi hala zor. Evet, 2023 yılında bile. Ancak Başkan Joe Biden ve yönetimi, bunu değiştirme umuduyla milyarlarca dolarlık devasa bir yatırım planlıyor. Pazartesi günü Beyaz Saray ilan edildi(yeni bir sekmede açılır) yüksek hızlı geniş bant internet erişimini 2030 yılına kadar ABD’de evrensel olarak kullanılabilir hale getirmek için 42 milyar […]

ABD, Biden planı kapsamında geniş bant internet erişimini genişletmek için 42 milyar dolar harcayacak

ABD’nin birçok yerinde, yüksek hızlı internet erişimi hala zor. Evet, 2023 yılında bile.

Ancak Başkan Joe Biden ve yönetimi, bunu değiştirme umuduyla milyarlarca dolarlık devasa bir yatırım planlıyor.

Pazartesi günü Beyaz Saray ilan edildi(yeni bir sekmede açılır) yüksek hızlı geniş bant internet erişimini 2030 yılına kadar ABD’de evrensel olarak kullanılabilir hale getirmek için 42 milyar dolarlık bir plan. Para eyaletler arasında paylaştırılacak ve 19 eyalet 1 milyar dolardan fazla alacak.

Başkan Biden yaptığı açıklamada, “Yüksek hızlı internete şimdiye kadarki en büyük yatırım” dedi. “Çünkü günümüz ekonomisinin herkes için çalışması için internet erişimi elektrik, su veya diğer temel hizmetler kadar önemlidir.”

Plana göre Teksas, yaklaşık 3,31 milyar dolar ile en fazla parayı alacak. Kaliforniya, 1,86 milyar dolarlık fon yatırımıyla ikinci sırada yer alıyor. Missouri, Michigan ve Kuzey Carolina, her biri yaklaşık 1,5 ila 1,7 milyar dolarlık finansmanla ilk 5’i tamamlıyor. Washington DC, geniş bant erişimini genişletme planı kapsamında yaklaşık 100 milyon dolar fon alacak.

Reuters’e göre yeni bir rapor(yeni bir sekmede açılır) Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) ABD’deki genişbant kapsama alanını (veya kapsamının eksikliğini) detaylandırması, fonu eyaletler arasında bölmek için kullanıldı. 42 milyar dolar, Biden’ın Geniş Bant Sermaye Erişimi ve Dağıtım Programı kapsamında desteklediği 2021 altyapı yasası tarafından yetkilendirildi.

Biden, “Bu yatırımlar tüm Amerikalılara yardımcı olacak” söz konusu(yeni bir sekmede açılır), yönetiminin üzerinde çalıştığı tek sorunun erişimi olmadığını da sözlerine ekleyerek, Amerikalılar için de uygun fiyatlı hizmetler sağlamak için internet servis sağlayıcıları (ISS’ler) ile çalıştıklarını söylüyor. “Geride kimseyi bırakmayacağız”

Başkan, “Yüksek hızlı internet artık bir lüks değil” dedi. “Mutlak bir gereklilik haline geldi.”

Biden yönetimi daha önce ilan edildi ABD genelinde yüksek hızlı geniş bant internet erişimini genişletmeye yönelik yatırımlar, ancak bu duyuru şimdiye kadarki en büyüğüdür. Biden, çabalarını özellikle kırsal alanlar gibi İSS’lerin yerleşmeye isteksiz olduğu alanlara odakladı. Bu, planın neden bu kadar büyük yatırımları Teksas, Kaliforniya ve Alabama ve Louisiana gibi diğer eyaletlere odakladığını açıklıyor.

Biden’ın dediği gibi, internet çoğu Amerikalı için önemli ve gerekli bir günlük araç haline geldi. Devletlerin, fonun kendi payına düşen kısmını açmaya başlamak için evrensel erişimi nasıl sağlayacaklarına dair bir eylem planı sunmaları istenecektir. Biden’a göre, yönetiminin geniş bant erişimini genişletme çabalarının bir parçası olarak 35.000 proje finanse edildi veya devam ediyor.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow