Açıkça OpenAI tarafından satın alınan AI.com alan adı, kullanıcıları doğrudan ChatGPT’ye götürüyor

ChatGPT, AI sohbet botuna erişimi çok daha kolaylaştıracak büyük bir yükseltme aldı. alan adı AI.com(Yeni bir sekmede açılır) şimdi OpenAI’nin ChatGPT’sine yönlendiriyor. Alan 2021’de satın alındı, ancak bu haftaya kadar gerçek bir web sitesine dönüşmedi. Mashable, satışı kolaylaştırdığı için övgü talep eden tanınmış bir alan adı komisyoncusu olan Jeffrey Gabriel ile konuştu. testere.com(Yeni bir sekmede […]

Açıkça OpenAI tarafından satın alınan AI.com alan adı, kullanıcıları doğrudan ChatGPT’ye götürüyor

ChatGPT, AI sohbet botuna erişimi çok daha kolaylaştıracak büyük bir yükseltme aldı.

alan adı AI.com(Yeni bir sekmede açılır) şimdi OpenAI’nin ChatGPT’sine yönlendiriyor. Alan 2021’de satın alındı, ancak bu haftaya kadar gerçek bir web sitesine dönüşmedi.

Mashable, satışı kolaylaştırdığı için övgü talep eden tanınmış bir alan adı komisyoncusu olan Jeffrey Gabriel ile konuştu. testere.com(Yeni bir sekmede açılır), Daha fazla bilgi edinmek için. Cebrail komisyoncuydu(Yeni bir sekmede açılır) rekor kırıldığı sırada olanlarla ilgili satışı (Yeni bir sekmede açılır)seks.com(Yeni bir sekmede açılır) 2010’da 13 milyon dolara alan adı.

Satış şartları nedeniyle Gabriel, alıcının kim olduğunu tam olarak doğrulayamayacağını söyledi. AI.com(Yeni bir sekmede açılır) öyleydi, ancak konuşma yorum için çok az yer bıraktı. Birinin OpenAI’ye milyonlarca dolarlık büyük bir iyilik yapması gibi alternatif açıklamalar, inandırıcılığı zorlar.

Mashable, OpenAI’den alanın alıcısı olduğunu doğrulamasını istedi, ancak şirket henüz yanıt vermedi.

AYRICA BAKINIZ:

OkCupid, ChatGPT tarafından oluşturulan eşleştirme sorularını kullanıma sunuyor

Gabriel, Mashable’a “Gittiğinizde açıkça kamuya açık bir bilgi haline geliyor” dedi.

Nihai satış fiyatına gelince, Gabriel bir alanın “beğendiğini” söyledi. AI.com(Yeni bir sekmede açılır) bugünün pazarında 10 milyon doların üzerine çıkacaktı. Gabriel ayrıca satın almadan önce şunları doğruladı: AI.com(Yeni bir sekmede açılır) 11 milyon dolarlık halka arz fiyatıyla listelendi.

Gabriel’e göre, AI.com(Yeni bir sekmede açılır) alan adına aracılık etmeye başladığından beri düzenli teklifler aldı.

“Her hafta biri yüz bin, iki yüz bin, bir milyon dolar teklif ediyordu” diyor.

Gabriel, ilgilenen bir alıcının Amazon olduğunu söylüyor, ancak ilgi alanlarının yapay zeka tabanlı bir üründen çok, yakında çıkacak olan Amazon İnternet ürünü için kullanmak olduğuna inanıyor. Ancak, e-ticaret devi nihayetinde alan adını satın almaktan vazgeçti. Gabriel, ilginç bir şekilde, yapay zekaya yatırım yapan Nvidia ve Intel gibi şirketlerin alanla ilgili kendilerine yaklaşıldığında ilgi göstermediğini söylüyor.

Gabriel, “Bunun gibi isimleri satıp endüstri liderlerine gitmeniz ilginç,” dedi. “Çoğu zaman, onları istemiyorlar veya daha yüksek fiyat etiketleri ödemeye isteksizler. Ve genellikle bir sıçrama yapması veya yapması gereken, henüz ev adı veya markası olmayan daha küçük, daha az yerleşik şirkettir. endüstri liderliği algısını yaratmak için onları daha akılda kalıcı kılacak bir şey.”

“Şimdi, bilmiyorum [the buyer] buna gerçekten ihtiyacım vardı,” diye devam etti. “Ama bu ürünü lider olarak sağlamlaştıracak. Bunu birkaç hafta veya ay içinde yaptı, değil mi? Bu tür bir vızıltı ve kullanıma ulaşmak bazı şirketlerin 10 veya 20 yılını alabilir.”

Kısa ve nadir olmaları nedeniyle, iki harfli .com alan adları, sektördeki alan adlarının kutsal kâseleri arasında kabul edilir. Yalnızca 676 olası kombinasyon mevcuttur ve bunların tümü uzun süredir kayıtlıdır, yani bir tane edinmenin tek yolu, satış sonrası pazarlara prim ödemektir. Buna göre AdBio(Yeni bir sekmede açılır) Ve DNJournal(Yeni bir sekmede açılır), kamuya açık alan satışlarını izleyen iki web sitesi, en rastgele iki harfli .com kombinasyonu bile en az son on yılda minimum 100.000 doların altına satılmadı. Geçen yılın en çok iki harfli alan adı satışı, IT.com(Yeni bir sekmede açılır)3,8 milyon dolara satın alındı.

gibi alan ticaret satış noktaları DomainInvesting(Yeni bir sekmede açılır) satıldığı ilk kez bildirildi AI.com(Yeni bir sekmede açılır) Eylül 2021’de alan adının transfer edildiğini fark ettikten sonra. Portföyünde onbinlerce alan adını bulunduran bir alan adı yatırım firması olan Future Media Architects, AI.com(Yeni bir sekmede açılır) Satıştan 15 yıl önce, dedi Gabriel. satın aldıktan sonra AI.com(Yeni bir sekmede açılır) tamamlandı, alan adı tüm bu süre boyunca kullanılmadan kaldı. Ardından 15 Şubat 2023’te bazı sosyal medya kullanıcıları fark etme(Yeni bir sekmede açılır) O AI.com(Yeni bir sekmede açılır) ChatGPT’ye yönlendiriyordu.

Çok vakit geçmeden, testere.com(Yeni bir sekmede açılır) kabul edildi(Yeni bir sekmede açılır) bir tweet ile çevrimiçi gevezelik.

“Kedi çantadan çıktı! İşin bir parçası olduğumuzu söylemekten gurur duyuyoruz. ai.com(Yeni bir sekmede açılır) alan satışı. Bununla ne yaptıklarını görmek heyecan verici!” @sawsells, bir ChatGPT hashtag’i de dahil olmak üzere yayınladı.

OpenAI’den ChatGPT, ilk olarak Kasım 2022’de halka açıldı ve kısa sürede teknoloji dünyasında patlayan yapay zeka trendinin yüzü oldu. ChatGPT sadece iki ay içinde 100 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. en hızlı büyüyen tüm zamanların uygulaması.

AI uygulamalarının artan popülaritesine rağmen Gabriel, ekonomikle ilgili çeşitli sorunlar nedeniyle bir buçuk yıl önce değil bugün satın alınsaydı satış fiyatının çok farklı olacağını düşünmüyor. Bununla birlikte, alan adını takip etmeme tercihinden pişmanlık duyan muhtemelen birkaç şirketten daha fazlası olduğunu düşünüyor.

“Pek çok şirketin onu satın alma fırsatı vardı ve şimdi Mashable bunu bildirdiğine göre, bu muhtemelen Microsoft’un bunu bileceği anlamına gelir. [the buyer] varsa, Amazon başka birine satıldığını görecektir” diyor Gabriel. “Bence bugün toplantılarda ‘Bunu kim kaçırdı?’ diyenler var.”

Teknory