Ahır Bulmayı Unutun, Bu Klasik Chevy Motorunu Ormanda Ortaya Çıkardık

Bu motorun ömrünü hangi özel araçta yaşadığına gelince, bu, doğanın kaybettiği bir muamma. Bununla birlikte, bilinmeyen eski otomotiv gövdesi, fabrikadan yeni çıkma durumundan daha az olsa bile motorun tarihselliğini azaltmaz. Adını onu bir arada tutan cıvatalar ile eski bir odun sobasındaki cıvatalar arasındaki görsel benzerliklerden alan Stovebolt motoru, Chevy’ye göre ilk olarak 1929’da üretildi ve […]

Ahır Bulmayı Unutun, Bu Klasik Chevy Motorunu Ormanda Ortaya Çıkardık

Bu motorun ömrünü hangi özel araçta yaşadığına gelince, bu, doğanın kaybettiği bir muamma. Bununla birlikte, bilinmeyen eski otomotiv gövdesi, fabrikadan yeni çıkma durumundan daha az olsa bile motorun tarihselliğini azaltmaz. Adını onu bir arada tutan cıvatalar ile eski bir odun sobasındaki cıvatalar arasındaki görsel benzerliklerden alan Stovebolt motoru, Chevy’ye göre ilk olarak 1929’da üretildi ve markanın gerçek iş yapabilen ilk kamyon motorlarından biri oldu. . “Dört fiyatına altı” sloganıyla pazarlandı. Motor, en yakın Chevy’nizin motor bölmelerine yerleştirildiği kullanım süresi boyunca birçok kez yeniden tasarlanmış olsa da, ısıtma ekipmanından ilham alan takma ad takılıp kaldı.

Birkaç on yıl boyunca sadece Chevy’nin kamyonlarının atan kalbi olarak hizmet etmekle kalmadı, aynı zamanda yeni 1935 Chevy Suburban için ilk motor oldu. Artık her yerde bulunan Suburban’ın motor bölmesinde, Stovebolt 60 beygirlik bir güç üretti. Karşılaştırma için, 6.2 litrelik V8’e sahip 2023 Suburban 420 beygir güç üretiyor.

Teknory