AI Yasası son aşamaya geçerken AB, AI düzenlemesini yakınlaştırıyor

Rita El Khoury / Android Kurumu TL;DR Avrupa Parlamentosu AI Yasasının ilk taslağını kabul etti. Yapay Zeka Yasasının son versiyonunun bu yılın sonlarında geçmesi bekleniyor. AI Yasası, AI’yı düzenleyen ilk büyük yasalardan biri olacaktır. Şirketler ilk önce yapay zeka geliştirmeye daldıkça, gelişen teknolojiye ilişkin düzenleme çağrıları arttı. Şimdiye kadar AB, Yapay Zeka Yasası ile başı […]

AI Yasası son aşamaya geçerken AB, AI düzenlemesini yakınlaştırıyor

Rita El Khoury / Android Kurumu

TL;DR

  • Avrupa Parlamentosu AI Yasasının ilk taslağını kabul etti.
  • Yapay Zeka Yasasının son versiyonunun bu yılın sonlarında geçmesi bekleniyor.
  • AI Yasası, AI’yı düzenleyen ilk büyük yasalardan biri olacaktır.

Şirketler ilk önce yapay zeka geliştirmeye daldıkça, gelişen teknolojiye ilişkin düzenleme çağrıları arttı. Şimdiye kadar AB, Yapay Zeka Yasası ile başı çekiyor. Şimdi yönetim organı, AI Yasasını yasaya dönüştürmek için büyük bir adım attı.

Çarşamba günü, Avrupa Parlamentosu AI Yasasının ilk taslağını kabul etti. Yönetmeliğin bu yıl içinde Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve AB Konseyi’nin müzakereleri tamamlamasının ardından geçmesi bekleniyor.

Yapay Zeka Yasası, ChatGPT ve Bard gibi yapay zekanın güvenli bir şekilde geliştirilmesine ve uygulanmasına odaklanan bir yasadır. Yüz tanıma yazılımının kullanımı gibi teknolojinin en riskli kullanımlarına kısıtlamalar getirir. Yasa ayrıca AI geliştiricilerinin programlarını oluşturmak için kullanılan verileri ifşa ederek daha şeffaf olmalarını gerektirecektir.

Şu anda taslak, AI araçlarının yasa dışı, ırkçı veya önyargılı içerik oluşturmasını önleyecek hükümler içeriyor. Ayrıca, üretici yapay zekanın uluslararası insan hakları yasalarına saygı duymasını sağlamaya yöneliktir.

AI Yasası yasalaşırsa, teknolojiyi düzenleyen ilk büyük yasalardan biri olacaktır. Bu, AB’yi bu cephede ABD ve Çin gibi diğer ülkelerin açık ara önüne koyacaktır. Ancak ABD’li milletvekilleri son zamanlarda benzer yasa tasarıları ortaya attılar. İnsanlar yapay zeka içeriğiyle etkileşime girdiğinde şirketlerin şeffaf olması gerekir. Bir diğeri, devlet kurumlarının bir kurumun yapay zeka kullandığını halka açıklamasını gerektirecektir.

AI Yasası son aşamaya geçerken AB, AI düzenlemesini yakınlaştırıyor

Teknory