Air Link’i Meta(Oculus) Quest 2 ile Kullanma

Her VR meraklısının kablosuz oyun hayali, Oculus’un Air Link teknolojisini tanıtmasıyla gerçek oldu. Bu gelişme, daha fazla hareketlilik ve oyun oynama rahatlığı sağladı. Kabloları bir kenara bırakıp kablosuz seçeneğinin avantajlarından yararlanmak istiyorsanız bu makale, gerekli ayarları yapmanıza ve VR maceranızın keyfini sonuna kadar çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Hava Bağlantısı İçin İhtiyacınız Olanlar Air Link bağlantısının amaçlandığı […]

Air Link’i Meta(Oculus) Quest 2 ile Kullanma

Her VR meraklısının kablosuz oyun hayali, Oculus’un Air Link teknolojisini tanıtmasıyla gerçek oldu. Bu gelişme, daha fazla hareketlilik ve oyun oynama rahatlığı sağladı.

Kabloları bir kenara bırakıp kablosuz seçeneğinin avantajlarından yararlanmak istiyorsanız bu makale, gerekli ayarları yapmanıza ve VR maceranızın keyfini sonuna kadar çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Hava Bağlantısı İçin İhtiyacınız Olanlar

Air Link bağlantısının amaçlandığı gibi çalışması için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

 • İyi bir grafik kartına (Windows 10 veya sonraki sürümler; 6 GB veya daha fazla belleğe sahip GTX 1060 GPU eşdeğeri ve Intel i5 – 4590 veya AMD Ryzen 5 1500X veya daha iyi CPU eşdeğeri) sahip Windows tabanlı uygun bir bilgisayar.
 • Meta’nın resmi Oculus sayfasından indirebileceğiniz Oculus Quest 2 yazılımı.
 • Bilgisayarınızın yönlendiriciye Ethernet kablosuyla bağlı olduğu güçlü ve istikrarlı bir internet bağlantısı (kablosuz olarak bağlanan diğer cihazlar akışı etkileyebilir).

Air Link PC Ayarları

Kulaklığın bağlanabilmesi için Oculus yazılımını yükleyerek PC’yi hazırlamanız ve Air Link’e izin vermeniz gerekir. Süreç şu şekilde ilerliyor:

 1. Resmi bilgisayardan PC istemcisini indirin ve kurun göz sayfası.
 2. Bir hesap kaydedin veya Meta’nın hizmeti olduğu için Facebook profili aracılığıyla kaydolun. Yazılımı yükledikten sonra, hesabınıza giriş yapın.
 3. Soldaki kenar çubuğunda sonuncu olan “Ayarlar” seçeneğini tıklayın.
 4. Bu menüde pencerenin üst kısmındaki “Beta” sekmesine tıklayın.
 5. “Air Link” düğmesini tıklayarak “ON” konumuna getirin.

Air Link’i başarıyla etkinleştirdiniz. Ancak, işiniz henüz tamamlanmadı. Etkinleştir düğmesinin altında belirtildiği gibi, 24 saat kullanılmazsa Air Link’in otomatik olarak kapanacağını unutmayın.

Oculus Quest 2 Ayarları

Artık PC’niz doğru şekilde kurulduğuna göre, sonraki kısım Quest 2 kulaklığınızı ayarlamaktır. Air Link’i kullanabilmek için kulaklığınızın donanım yazılımının 28 veya daha yeni bir sürümde olması gerekir. Bu koşul karşılanırsa, etkinleştirmek için şu adımları izleyin:

 1. Oculus Quest merkezine girin ve oyun seçim ekranının altındaki seçenekler çubuğunu bulun. Bir dişli simgesiyle işaretlenmiş sağdaki “Ayarlar” ın son seçeneğine tıklayın.
 2. Menüyü aşağı kaydırın ve “Deneysel Özellikler” sekmesini ve “Air Link” etkinleştirme düğmesini bulun.
 3. Ayarlar menüsüne geri dönün ve üstteki “Hızlı İşlemler” sekmesine tıklayın.
 4. Üçüncü seçenek olarak “Oculus Air Link” görünmelidir. Tıklayın ve bilgisayarınızı listede görebilmeniz gerekir.
 5. Bilgisayarınıza ve ardından mavi “Eşleştir” düğmesine tıklayın. Bu sizi oyun seçim menüsüne geri götürmelidir.

Artık kulaklığınız ve bilgisayarınız eşleştirilmiş ve kullanıma hazırdır.

SSS

Oculus Quest 2’yi Mac’te Air Link ile kullanabilir miyim?

Ne yazık ki hayır. Şu anda Oculus Quest’in her iki modeli de yalnızca Windows tabanlı makinelerle uyumludur.

Bilgisayarım Oculus oyunlarını çalıştıracak standartta mı?

Oculus oyunlarını çalıştırmak ve yayınlamak için iyi bir oyun bilgisayarı gerekir. Neyse ki, körü körüne satın alma riskini almaya gerek yok. Orada bir ücretsiz araç Oculus veya başka bir kulaklık olsun, bilgisayarınızın VR uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için Valve’ı kullanabilirsiniz. Üzerindeki puanınız yeşil alandaysa, hazırsınız!

Görevinizde İyi Şanslar!

Sanal gerçekliğin tadını çıkarabilmek ve kendinizi tamamen oyun dünyasına kaptırmak, son birkaç on yılda teknolojinin ne kadar ilerlediğini gerçekten gösteriyor. Ayrıca, VR oyunlarının sadece bir hile olup olmayacağı veya kendi başına bir tür haline gelmesi için daha gelişmiş ve hikaye odaklı oyunlar olup olmayacağı da görülecektir.

Şimdiye kadar herhangi bir VR kulaklığı denediniz mi? Sizce oyunların geleceği VR’de mi yatıyor? En sevdiğiniz Oculus Quest oyunu hangisi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory