Apple iddialı otonom araç planlarında geri adım attı

Apple, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olsanız bile otonom bir araç yapmanın zor olduğunu öğrendi. Göre Bloomberg‘den Mark Gurman, Apple ilk sürücüsüz arabasının tasarımını küçültüyor ve hatta lansmanı erteliyor. En son istihbarat, 2025’te piyasaya sürüleceğini söyledi, ancak şimdi aracın 2026’ya kadar erteleneceği bildiriliyor. Apple, “Titan” adlı gizli AV projesi üzerinde yıllardır çalışıyor. 2021’de detaylar […]

Apple iddialı otonom araç planlarında geri adım attı

Apple, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olsanız bile otonom bir araç yapmanın zor olduğunu öğrendi.

Göre Bloomberg‘den Mark Gurman, Apple ilk sürücüsüz arabasının tasarımını küçültüyor ve hatta lansmanı erteliyor. En son istihbarat, 2025’te piyasaya sürüleceğini söyledi, ancak şimdi aracın 2026’ya kadar erteleneceği bildiriliyor.

Apple, “Titan” adlı gizli AV projesi üzerinde yıllardır çalışıyor. 2021’de detaylar ortaya çıktı aracın tasarımında direksiyon veya pedal olmaması, onu gerçekten yapma, Gerçekten Tesla tarafından yapılanlar gibi diğer AV’lere kıyasla özerk. Ama şimdi görünen o ki, Apple teknolojik kısıtlamalarla alçaltılmış durumda.

AYRICA BAKINIZ:

Rapora göre, Apple’ın karma gerçeklik kulaklığı tekrar ertelendi

“[The project] Apple yöneticileri, direksiyon simidi veya pedalları olmayan tamamen otonom bir araç vizyonunun mevcut teknolojiyle mümkün olmadığı gerçeğiyle boğuşurken, son birkaç aydır belirsizlik içindeydi” diyor Gurman.

Apple şimdi, aracı piyasaya sürmeye yönelik yeni bir stratejiyle hedeflerini biraz daha aşağıya çekmek zorunda kaldı. teknoloji devinin yenilenen planları bir AV içeriyor ile birlikte direksiyon simidi ve pedallar ve otonom özellikler yalnızca otoyollarda mevcut olacak. Bu senaryoda, “Apple Car” sürücüsü, direksiyonu manuel olarak kontrol etme zamanı geldiğinde uyarılacaktır.

Gurman’a göre Apple’ın AV’si, kameralar ve lidar/radar sensörlerinin bir kombinasyonunu kullanacak ve “Apple’ın en üst düzey Mac yongalarının yaklaşık dördüne eşit” yerleşik bir bilgisayar sisteminden güç alacaktı. Apple mühendisleri tarafından şirket içinde üretilen çipin ileri aşamalarında olduğu ve neredeyse üretime hazır olduğu söyleniyor.

Başlangıçta Apple AV’nin 120.000 $’lık bir fiyat etiketine sahip olacağı söylendi, ancak bu değişikliklerle birlikte 100.000 $’lık pazarlık fiyatından satılması bekleniyor.

Teknory