Apple iMessage’ı savunuyor, kullanıcıların IM uygulamaları arasında geçiş yapabileceğini söylüyor

Robert Triggs / Android Yetkilisi TL;DR Avrupa Komisyonu, tanım eşiklerini karşıladığı için Apple’ın iMessage’ının “geçit denetleyicisi platformu” olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini tespit etmek amacıyla bir soruşturma başlattı. Apple’ın basın açıklaması iMessage’ı savunuyor ve kullanıcıların aynı anda birçok mesajlaşma uygulamasını kullandığını söyleyerek bunlar arasında geçiş yapmanın ne kadar kolay olduğunu gösteriyor. Avrupa Komisyonu bu soruşturmaya ilişkin kararını […]

Apple iMessage’ı savunuyor, kullanıcıların IM uygulamaları arasında geçiş yapabileceğini söylüyor

Robert Triggs / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Avrupa Komisyonu, tanım eşiklerini karşıladığı için Apple’ın iMessage’ının “geçit denetleyicisi platformu” olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini tespit etmek amacıyla bir soruşturma başlattı.
  • Apple’ın basın açıklaması iMessage’ı savunuyor ve kullanıcıların aynı anda birçok mesajlaşma uygulamasını kullandığını söyleyerek bunlar arasında geçiş yapmanın ne kadar kolay olduğunu gösteriyor.
  • Avrupa Komisyonu bu soruşturmaya ilişkin kararını Şubat 2024’e kadar açıklayacak.

Avrupa Komisyonu’nun yaklaşan Dijital Piyasalar Yasası (DMA), Big Tech’in AB’de faaliyet gösterme biçimini önemli ölçüde değiştirecek. Mevzuat, bazı firmaları ve onların tekelci ürünlerini “bekçi platformları” olarak tanımlıyor ve onları açılmaya ve daha küçük rakiplere karşı iyi oynamaya zorluyor. Apple’ın iMessage’ı henüz bu listeye girmedi ancak Komisyon, eğer girerse daha fazla araştırma yapmayı planlıyor.

Bugün erken saatlerde Avrupa Komisyonu duyuruldu Altı büyük teknoloji şirketini ve bunların sonucunda ortaya çıkan büyük ürünleri/platformları içeren kapı denetleyici platformlarının listesi:

  • Alfabe: Android, Chrome, Google Ads, Google Haritalar, Google Play, Google Arama, Google Alışveriş, YouTube
  • Amazon: Amazon Reklamları, Amazon Pazaryeri
  • Elma: App Store, iOS, Safari
  • Bytedansı: Tiktok
  • Meta: Facebook, Instagram, Meta reklamlar, Meta Pazaryeri, WhatsApp
  • Microsoft: LinkedIn, Windows

Yukarıda adı geçen şirketlerin DMA’ya uyum sağlamak için Mart 2024’e kadar altı ayı var. Bu platformların rakiplerle birlikte çalışabilirliğe izin vermesi gerekecek. Ayrıca, ana şirketlerinin diğer hizmetlerine üçüncü taraf çözümlerinden daha olumlu davranamazlar.

Buna paralel olarak Komisyon, Microsoft’un Bing, Edge ve Microsoft Reklamcılık ürünleri ile Apple’ın iMessage’ı için bir pazar araştırması başlattı.

Komisyon öncelikle bu ürünlerin gereklilik eşiklerini karşılamalarına rağmen bir ağ geçidi olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini değerlendirecek. Bu olası atamalar için son uyumluluk tarihi Ağustos 2024 olarak belirlenmişken, bu soruşturmalarla ilgili kararın Şubat 2024’te çıkmasını bekleyebiliriz.

Avrupa Komisyonu Dijital Piyasalar Yasası Zaman Çizelgesi

Apple, iMessage’a ilişkin pazar araştırmasının başlatılmasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

iMessage, Apple kullanıcılarının sevdiği harika bir hizmettir çünkü arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmanın kolay bir yolunu sunarken sektör lideri gizlilik ve güvenlik korumaları sunar. Günümüzde tüketiciler çok çeşitli mesajlaşma uygulamalarına erişebiliyor ve çoğu zaman çoğunu aynı anda kullanıyor; bu da aralarında geçiş yapmanın ne kadar kolay olduğunu gösteriyor. iMessage, kişisel tüketici iletişimi için tasarlanmış ve pazarlanmıştır; iMessage’ın neden DMA kapsamı dışında olduğunu komisyona açıklamayı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Apple’ın açıklaması, Anlık Mesajlaşma alanında mevcut rakiplerin varlığına ve kaç tüketicinin bu IM uygulamalarından çoğunu aynı anda kullandığına dayanıyor. Bu, aralarında geçiş yapmanın ne kadar kolay olduğunu gösterir.

Ancak insanların birden fazla mesajlaşma uygulamasını, sosyal çevrelerinin bunları birlikte çalışabilir şekilde kullanamaması nedeniyle kullandığı iddia edilebilir. Bazı insanlar bir platformda, diğerleri ise ikincisinde vb. Platformlar birbirleriyle iyi oynamak istemiyor.

Tüketicinin birden fazla mesajlaşma uygulaması arasında geçiş yapma yeteneği, tüm sosyal çevrelerine erişmek için hepsinde aktif olma zorunluluğundan doğuyor. Bu mesajlaşma servislerindeki duvarlarla çevrili bahçeler sayesinde hiçbir uygulama kullanıcının tüm sosyal çevresine erişemez.

Temel mesajlaşma hizmetinde birlikte çalışabilirlik olsaydı, bir kişinin hangi uygulamayı veya istemciyi kullandığı sorun olmazdı. Tüm uygulama istemcileri RCS mesajlaşmasını destekleseydi bu durumda olmazdık, çünkü temelde hangi uygulamanın kullanıldığı önemli olmazdı, çünkü telefon numarası olan hemen hemen herkese zengin mesajlar gönderebilirsiniz.

Komisyon ayrıca iPadOS’a yönelik bir soruşturma başlattı ancak iPadOS’in eşikleri karşılamadığını kabul etti. iOS zaten bir geçit denetleyicisi platformu olarak belirlenmiş durumda.

DMA’ya uymamak, şirketin dünya çapındaki toplam cirosunun %10’una kadar para cezasına çarptırılacak; ihlalin tekrarlanması durumunda bu oran %20’ye kadar çıkacak. Sistematik ihlallerde kapı bekçisini bir işletmeyi satmaya zorlamak gibi başka çareler de mevcuttur.

Apple iMessage’ı savunuyor, kullanıcıların IM uygulamaları arasında geçiş yapabileceğini söylüyor

Teknory