Apple Notes’ta Madde İşaretleri Nasıl Yapılır?

Not uygulaması, planlar, yapılacaklar listeleri ve eskizler oluşturmak için kullanılabilir. Basit olsa da, takdire şayan bir metin işleme paketine sahiptir. Bu ek seçeneklerle uğraşmak zaman alıcı görünebileceğinden, herkes bir elektronik tablo oluşturmak veya bir metni biçimlendirmek için zaman ayırmaya karar vermez. Bununla birlikte, maddeler halinde bir liste yapmak basittir. Apple Notes için madde işaretleri ve […]

Apple Notes’ta Madde İşaretleri Nasıl Yapılır?

Not uygulaması, planlar, yapılacaklar listeleri ve eskizler oluşturmak için kullanılabilir. Basit olsa da, takdire şayan bir metin işleme paketine sahiptir. Bu ek seçeneklerle uğraşmak zaman alıcı görünebileceğinden, herkes bir elektronik tablo oluşturmak veya bir metni biçimlendirmek için zaman ayırmaya karar vermez.

Bununla birlikte, maddeler halinde bir liste yapmak basittir. Apple Notes için madde işaretleri ve tüm aygıtlarınız için bazı gelişmiş ipuçları hakkında bilmeniz gerekenler burada.

Bir iPhone’da Madde İşaretleri Nasıl Yapılır?

Android telefonlara alışkınsanız, bir iPhone’da madde işaretleri yapmak biraz garip olabilir. Apple Note, benzer metin biçimlendirme seçeneklerine sahiptir, ancak bunlar araç çubuğunda gizlenmiştir. Şans eseri, madde işaretli bir liste oluşturma adımları oldukça basittir:

 1. İlk olarak, Notes uygulamanızı açın.
 2. Notunuzu yazmaya başlamak için sağ alt köşedeki simgeye dokunun.
 3. Klavyenin üst kısmındaki araç çubuğundaki “Aa” sembolüne basın. Araç çubuğunu görmüyorsanız, klavyenin sağ alt kısmındaki “+” simgesine dokunun.
 4. Seçeneklerden madde işareti listesi simgesini seçin. Sol altta.

“Biçimlendir” düğmesi (“Aa”), numaralandırılmış veya tireli (kesikli) liste gibi diğer seçenekleri de tutar. Ne yazık ki madde işaretinin görünümünü değiştiremezsiniz.

Çok katmanlı bir liste yapmak istiyorsanız, bunu yapmanın iki yolu vardır:

 • “Biçimlendir” düğmesini kullanın ve sağ alttaki girinti seçeneğini seçin.
 • Girinti yapmanız gereken satırda ileri veya geri kaydırın.

Kaydırırken yavaşça yapın ve kaydırmadan önce basılı tutmayın. Aksi takdirde, imleci hareket ettirir veya bunun yerine ek seçenekler açarsınız. Çok katmanlı bir liste kullanışlıdır, ancak uzun öğe açıklamaları içeren kapsamlı listeler için önermiyoruz. Girintiler, sonraki madde işaretleri için metnin okunmasını zorlaştırır.

Mac’te Madde İşaretleri Nasıl Yapılır?

Kolaylaştırılmış platformlar arası tasarımıyla Mac için Notes, görevleri mobil aygıtlara taşımanın harika bir yoludur. Bir sonraki market alışverişinizde ne almanız gerektiğini hatırlarsanız, Notes bunları doğrudan iCloud’a kaydetmenize olanak tanır. Madde işaretleri, liste oluşturmak için en kolay olanıdır, bu yüzden yapmanız gerekenler:

 1. Mac’inizdeki Notlar uygulamasında, notlar listesindeki bir notu tıklayın.
 2. Bir yıldız işareti ve ardından bir boşluk yazın, ardından metne devam edin. Her yeni satır için tekrarlayın.

Halihazırda liste formuna dönüştürmeniz gereken bir notunuz varsa, bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Notu Notlar uygulamasında açın.
 2. Dönüştürmeniz gereken metni seçin.
 3. Biçim düğmesini (“Aa”) seçin.
 4. Listeden madde işareti simgesini seçin.

Çok katmanlı bir liste oluştururken girinti yapmak istediğiniz satırı seçip klavyenizdeki “Tab” tuşuna basabilir veya girintiyi geri almak için “Shift + Tab” tuşlarını kullanabilirsiniz. Bu, yalnızca metin zaten madde işaretli liste biçimindeyse geçerlidir.

Bir iPad’de Madde İşaretleri Nasıl Yapılır?

Bir iPad’de madde işaretleri yapmak, bir iPhone’daki ile aynıdır. Metninizi nasıl kolayca biçimlendireceğinizle ilgili aşağıdaki adımlar şunlardır:

 1. iPad’inizde Notes’u başlatın.
 2. Sağ üst köşedeki “Yeni Not” düğmesine dokunun.
 3. “Biçimlendir” (“Aa”) düğmesine dokunun ve ardından kullanmak istediğiniz liste biçimini seçin. Madde işaretli, tireli (kesikli) veya numaralı listelerden seçim yapabilirsiniz.

Çok katmanlı bir madde işareti listesi yapmak istiyorsanız, bir satırı girintilendirmek için sağa veya geri taşımak için sola kaydırın. Alternatif olarak, Biçimlendirme sekmesinde girinti seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

Kontrol Listesi Nasıl Yapılır?

Günlük görevleri, yapılacaklar listelerini veya market alışverişini yapmak için madde işaretli noktalar kullanıyorsanız, bir kontrol listesi daha etkili olabilir. Bir kontrol listesi, esasen işaretleyebileceğiniz bir madde işareti noktası oluşturur, ancak biçimlendirme biraz farklıdır.

Bir iPad’de bir kontrol listesi satırının nasıl oluşturulacağı aşağıda açıklanmıştır:

 1. Notlar uygulamasını açın ve yeni bir not oluşturun veya mevcut bir notu açın.
 2. Zaten klavyenin üzerinde değilse “+” tuşuna basarak araç çubuğunu açın.
 3. Listeyi başlatmak için “Kontrol Listesi” düğmesine dokunun. Biri küçük bir onay işareti ve diğeri boş bir daire içeren iki satırı vardır.

Yeni bir notta bir kontrol listesi kullanırsanız, Geri Dön’e basmak (genelde “Enter” tuşu) bir sonraki satırda yeni bir kontrol listesi ile devam edecektir. Boş bir kontrol listesi satırında Geri Dön’e basmak, onu normal bir satıra döndürür.

Listenizi oluşturduktan sonra, öğeyi listenizden kontrol etmek için boş daireye dokunabilirsiniz. Bir yapılacaklar listesi öğesini ilk kez tamamlandı olarak işaretlediğinizde, cihazınız onay işaretli (veya işaretli) öğeleri otomatik olarak silmek isteyip istemediğinizi size bildirecektir. Evet’i seçerseniz, ayarlardan bunu geri alabilirsiniz. Bunu manuel olarak gerçekleştirmenin kolay bir yolu olduğundan, bu seçeneği etkinleştirmemek en iyisi olabilir. İşte ihtiyacınız olan şey.

 1. Onay işaretli bir öğeye uzun basın.
 2. İmlecin üzerindeki menüde, “Kontrol Listesi”ni görene kadar sağ oka basın, ardından o seçeneği seçin.
 3. Bir onay ile işaretlenmiş tüm satırları kaldırmak için “İşaretlenenleri Sil” seçeneğine basın. Kontrol listesi öğelerinizi boş duruma getirmek için “Tümünün İşaretini Kaldır” seçeneğini de kullanabilirsiniz.

Ek SSS

Notlardan bir madde işareti nasıl kaldırılır?

Halihazırda bir madde işareti listesi içeren bir notunuz varsa, onu normal metne döndürmeniz gerekebilir. Ne yazık ki, metni geri döndürmek için sadece madde işareti seçeneğine basamazsınız. Süreç, biraz sezgisel olmasa da nispeten kolaydır:

1. Notu açın ve geri almak istediğiniz satırı seçin. Alternatif olarak, tüm metni seçin.

2. Araç çubuğundaki “Biçimlendir” (“Aa”) düğmesine basın.

3. “Gövde”yi seçin.

Mermi Gibi Hızlı

Apple Notes’ta metni biçimlendirmek aslında çok hızlıdır. Bununla birlikte, çizim yapmaktan belgeleri taramaya, listeler yapmaktan kapsamlı tablolara kadar aralarından seçim yapabileceğiniz bir çok olasılık vardır, bu nedenle madde işaretleri yapmak gibi basit bir seçeneğin bulunması imkansız görünebilir. Yapılacaklar veya alışveriş listenizi sıralamak için madde işaretleri oluşturmak kolaydır ve deneyiminizi daha iyi hale getirmek için bunları yeterince iyi özelleştirebilirsiniz.

Başka Notes ipuçlarınız ve püf noktalarınız var mı? Bunları aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow