Apple WWDC 2023 önizlemesi: Reality Pro, iOS 17, MacBook Air ve daha fazlası

Millet, destansı bir WWDC’ye hazırlanın. Apple’ın Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı(yeni bir sekmede açılır)5 Haziran’da California, Cupertino’daki Apple Park’ta başlayan Apple’ın çok sayıda yazılım platformunun parıldadığı tipik bir sahnedir. iOS, iPadOS, macOS, tvOS ve watchOS’un yeni sürümlerini görmemiz çok olası. Ancak bu yıl, Apple’ın büyük olasılıkla Reality Pro olarak adlandırılan karma gerçeklik kulaklığı ve beraberindeki yeni […]

Apple WWDC 2023 önizlemesi: Reality Pro, iOS 17, MacBook Air ve daha fazlası

Millet, destansı bir WWDC’ye hazırlanın.

Apple’ın Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı(yeni bir sekmede açılır)5 Haziran’da California, Cupertino’daki Apple Park’ta başlayan Apple’ın çok sayıda yazılım platformunun parıldadığı tipik bir sahnedir. iOS, iPadOS, macOS, tvOS ve watchOS’un yeni sürümlerini görmemiz çok olası.

Ancak bu yıl, Apple’ın büyük olasılıkla Reality Pro olarak adlandırılan karma gerçeklik kulaklığı ve beraberindeki yeni xrOS ile başlayarak tamamen yeni bir ürün kategorisine sahip olması bekleniyor.

Bu da yetmezmiş gibi yeni bir MacBook Air hakkında da söylentiler var.

Bu noktada hiçbir şey resmi değil, ancak bu yılki WWDC’de görebileceğimiz şeylerin bir listesini oluşturmak için bulabildiğimiz tüm söylentileri ve raporları inceledik. Hadi dalalım.

Reality Pro ve xrOS

Bu uzun zamandır geliyor. Aslında, Apple’ın geçen yılki WWDC’de karma gerçeklik kulaklığını piyasaya süreceği konusunda güvenilir raporlar vardı, ancak şirket bu konuda tamamen sessiz kaldı.

Ancak bu sefer (muhtemelen) farklı olacak.

Reality Pro, Apple’ın karma gerçeklik (veya sanal/artırılmış gerçeklik, seçiminizi yapın) kulaklığının olası adıdır. Ancak duyduğumuz kadarıyla, Apple’ın tipik ürün lansmanlarından çok farklı olacak. İlk olarak, pahalı olacak (3.000 $ düşünün) ve öncelikle geliştiricileri hedef alacak. Ve raporlar, Apple ürünlerinden alıştığımız kadar şık olmayacağını söylüyor; hafif ve rahat olacak ama bir kabloyla harici bir bataryaya bağlanması gerekecek.

Apple muhtemelen bu yıl tamamen yeni bir ürün kategorisi başlatıyor.
Kredi bilgileri: Bob Al-Greene/Mashable

Ancak yeni kulaklık güçlü olacak. Muhtemelen M2 seviyesinde bir çip ile güçlendirilecek ve 4K OLED ekranlara ve göz hareketi ve el hareketi takibi için bir düzineden fazla kameraya (hem içeride hem de dışarıda) sahip olacak.

GÜNCELLEME: 2 Haziran 2023, 11:13 CEST Analist Ross Young’ın son dakika raporu, kulaklığın 4.400 ppi (inç başına piksel) veya göz başına 4K çözünürlüğe ve 5.000 nitten fazla parlaklığa sahip 1.41 inç mikro OLED ekranla geleceğini söylüyor. yaygın olarak bulunan bir VR başlığında şimdiye kadar görülenlerin en iyisi.

Eşlik eden xrOS’a gelince, raporlar, Apple’ın diğer işletim sistemleriyle aynı hisse sahip olacağını, ancak çok farklı bir ortamda olacağını söylüyor: Çeşitli görevleri gerçekleştirmek için göz hareketlerinizi izlemeyi el hareketleriyle birleştirdiği bir sistem. Ayrıca kendi App Store’una ve iPhone ve iPad uygulamalarını çalıştırabilme özelliğine sahip olmalıdır. Hepsi çok heyecan verici; Meta Quest ve Sony PlayStation VR gibi sayısız sanal gerçeklik sistemlerinin yanı sıra Google (artık üretilmiyor) Google Glass gibi artırılmış gerçeklik girişimlerine rağmen, Apple’ın böyle bir şeyi denediğini hiç görmedik.

Bu arada, söylentilere göre bu, Apple’ın üzerinde çalıştığı birkaç AR/VR/MR ürününün yalnızca ilki, ancak diğerleri şu anda piyasaya sürülmeye çok yakın değil.

Macbook Air 15

Bu hem mecazi hem de gerçek anlamda büyük bir olay. Bloomberg’den Mark Gurman iddialar(yeni bir sekmede açılır) Apple, WWDC’de 15 inç MacBook Air’i piyasaya sürecek, Apple’ın en ince ve en hafif dizüstü bilgisayarı ilk kez 13,3 inçten daha büyük bir ekrana sahip olacak. 15 inçlik bir Air’in olası varlığı biraz tezattır, çünkü bu cihazın özü her zaman son derece taşınabilir olması olmuştur, ki bu 15 inçlik bir dizüstü bilgisayar tipik olarak değildir. Bu konuda biraz şüpheciysek kusura bakmayın ama gerçekleşirse, Apple’ın bunu nasıl bir araya getirdiğini görmek için can atıyoruz.

Apple’ın geçen yılki WWDC’de MacBook Air serisini yenilediğini belirtmekte fayda var, bu da ekran boyutu ne olursa olsun yeni Air’in geleceği fikrine daha fazla güvenilirlik sağlıyor.

Spesifikasyonlar açısından, yeni MacBook Air muhtemelen Apple’ın M2 çipini ve en az 8 GB RAM’i ve Apple’ın 14 inç MacBook Pro’su ile aynı çözünürlüğe sahip (3.024 x 1.964 piksel) bir ekrana sahip olacak.

Mac’ler konusu açılmışken, Apple’ın yenilenmiş bir Mac Pro ve yeni bir iMac piyasaya sürmesi olasıdır, ancak bunun olma olasılığı çok düşüktür. Apple ayrıca yeni M3 çipi üzerinde çalışıyor, ancak muhtemelen bu yıl içinde gelecek.

GÜNCELLEME: 2 Haziran 2023, 11:02 CEST Bloomberg’den yeni bir rapor, Apple’ın neredeyse kesinlikle WWDC’de birkaç yeni Mac piyasaya süreceğini ve bunlardan ikisinin, biri daha önce duyurulan M2 Max çipini içeren ve diğerinin Apple’ın yeni M2 Ultra ile donatılmış Mac Studio’nun güncellenmiş sürümleri olabileceğini söylüyor. yonga.

iOS 17

Yukarıda belirtilen gadget’ların aksine, yeni bir iOS’un gelişi hakkında oldukça emin olduğumuz bir şey. Geliştiricilere yönelik bir konferans olan WWDC, Apple’ın genellikle oynamaları için platformların yeni sürümlerini açıkladığı yerdir. Bunlardan en önemlisi, iPhone’a güç veren, ancak bu yılki güncellemeler biraz yetersiz görünebilir. Bu kısmen kulaklık yüzünden; Raporlar, Apple’ın iOS ile yaptıklarının büyük bir kısmının yakında çıkacak olan karma gerçeklik kulaklığıyla entegrasyon etrafında döndüğünü söylüyor. iOS 17, muhtemelen bu yıl içinde gelecek olan yeni, sürükleyici CarPlay deneyimlerini de destekleyecek.

Apple CarPlay

Yeni CarPlay deneyimleri, CarPlay’in bugün yapabileceklerinin çok ötesine geçecek.
Kredi bilgileri: elma

Duyduğumuz diğer iyileştirmeler şunları içerir: Kontrol Merkezine yükseltmeler(yeni bir sekmede açılır) Dinamik Ada için yeni özelliklerin yanı sıra, bunların yalnızca iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max sahiplerine ait olduğu açık. Harika bir kod adına sahip yeni bir günlük tutma uygulaması da görebiliriz – Jura(yeni bir sekmede açılır). Kullanıcılara, akıl sağlığına odaklanarak alışkanlıklarını ve etkinliklerini kaydetme olanağı sunacaktır. Apple Haritalar, kullanıcıların kilit ekranlarında yol tarifi almasına olanak tanıyan bir yükseltme de alabilir.

Avrupa düzenlemelerine uyan Apple, sonunda yandan yükleme sunmaya başlayabilir, bu da Apple’ın App Store’u olmayan yerlerden uygulama yüklemek anlamına gelir.

Söylentileri bir kenara bırakırsak, Apple’ın büyük ihtimalle iOS 17’nin bir parçası olacak olan erişilebilirlik özellikleri hakkında epeyce bilgimiz var. Bunlar arasında Canlı Konuşma, Yardımcı Erişim ve Kişisel Ses; bunlar hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

iPadOS 17

Apple ayrıca, Final Cut Pro ve Logic Pro’nun dokunmatik ekran ve Apple Pencil ile ilk kez uyumlu çalışacak şekilde yeniden tasarlanan iPad sürümlerinin de tanıtımını yaptı. Bunlar WWDC’den birkaç hafta önce geliyor, bu nedenle Apple’ın 5 Haziran’da iPadOS 17’nin gerçek duyurusu için muhtemelen çok daha fazlası var.

iPadOS, iOS ile yakından bağlantılıdır, bu nedenle her iki işletim sisteminde de aynı iyileştirmelerin birçoğunu görmemiz olasıdır. Oh, ve şimdiye kadar yalnızca iPhone’da bulunan Sağlık uygulaması bildirildiğine göre(yeni bir sekmede açılır) iPad’e de geliyor.

macOS 14

Adının tam olarak ne olacağını bilmiyoruz, ancak macOS 14’ün adını tıpkı seleflerinin çoğu gibi Kaliforniya’daki ünlü bir simge yapıdan alacağını varsayabiliriz. Apple, birçok California yer adını ticari marka haline getirdi, bu nedenle aşağıdaki listeden seçiminizi yapabilirsiniz.

Yine de macOS Mammoth olmayacağına bahse gireriz. Çünkü Bloomberg’den Mark Gurman iddialar(yeni bir sekmede açılır) macOS 14’ün oldukça küçük bir güncelleme olacağını ve çeşitli uygulama ve özelliklerin Apple’ın telefonlarında, tabletlerinde, dizüstü bilgisayarlarında ve masaüstü bilgisayarlarında benzer şekilde çalışmasını sağlamak için çalışmaların çoğunun arka plan altında yapıldığını belirtiyor.

tvOS 17

Yeni tvOS hakkında rapor edecek çok az şeyimiz var, ancak yeni bir sürüm kesinlikle geliyor. Apple’ın WWDC duyurularında genellikle çok az zaman alır ve iyileştirmeler çoğunlukla küçüktür.

watchOS 10

Elma İzle Siri

Uygulamalar çıktı, widget’lar bu yıl içinde.
Kredi bilgileri: elma

İlginç bir şekilde Gürman, en çok watchOS 10’un alacağını iddia ediyor. şimdiye kadarki önemli güncelleme(yeni bir sekmede açılır), bu da bu sürümü şimdiye kadarki en ilginç hale getirebilir. Apple’ın widget’lara yeniden odaklanacağı ve bunları watchOS arayüzünün “merkezi” bir parçası yapacağı bildiriliyor. Bunu hayal etmenin en kolay yolu, şu anda Apple Watch’ta bulunan Siri saat kadranına bakmaktır. Her biri belirli bir uygulamaya veya o uygulama içindeki bir özelliğe karşılık gelen, Saatin tepesini kullanarak kaydırabileceğiniz bir kart listesi içerir. Gürman haklıysa, yeni Watch arayüzü buna benzer olacak, ancak eski uygulama merkezli sürüm bir seçenek olarak kalabilir.

WWDC 2023 açılış konuşmasını ne zaman, nerede ve nasıl izleyeceksiniz?

Bir Apple konferansından ne bekleyeceğinizi bilmek güzel, ancak onu canlı olarak izlemek çok daha heyecan verici. Ayarlamak için tarayıcınızı şuraya yönlendirin: Apple’ın web sitesi(yeni bir sekmede açılır) Başlangıç ​​saati 10:00 PT’dir (bu, ertesi gün 13:00 ET, 18:00 BST, 19:00 CEST veya 1:00 AWST).

Apple ana notlarını yayınlamak için tercih ettiğimiz kişisel tarayıcımız Safari’dir, ancak bunu diğer tarayıcılarda ve platformlarda da yapabilirsiniz; örneğin, Apple’ın Apple TV uygulamasında bir akışın yanı sıra genellikle bir YouTube akışı da vardır.

Teknory