Apple’ın Sürücüsüz Arabası Beklediğimiz Kadar Otonom Olmayabilir

SlashGear’da bu modeli daha önce gördük. Otonom otomobil üreticilerinin büyük iddialarda bulunma ve ardından zorluklar çıktıkça küçültme alışkanlığı var. Her şey seviyelere geri döner. Olarak JD Gücü Raporlara göre, otomobil tasarımında, sürücü desteğinin bulunmadığı Seviye 1’den, bir aracın herhangi bir insan girdisi gerektirmeden herhangi bir ortamda kendi kendine çalışabileceği Seviye 5’e kadar beş özerklik seviyesi […]

Apple’ın Sürücüsüz Arabası Beklediğimiz Kadar Otonom Olmayabilir

SlashGear’da bu modeli daha önce gördük. Otonom otomobil üreticilerinin büyük iddialarda bulunma ve ardından zorluklar çıktıkça küçültme alışkanlığı var.

Her şey seviyelere geri döner. Olarak JD Gücü Raporlara göre, otomobil tasarımında, sürücü desteğinin bulunmadığı Seviye 1’den, bir aracın herhangi bir insan girdisi gerektirmeden herhangi bir ortamda kendi kendine çalışabileceği Seviye 5’e kadar beş özerklik seviyesi vardır. Otonom arabaların geliştirme döngüsü açısından, teori aşamasındaki şirketler, Seviye 5 arabaların hızlı üretimini ve yaygın olarak benimsenmesini kendinden emin bir şekilde tahmin etti.

Uygulamada şirketler Seviye 2 ve Seviye 3 arasına inmiş gibi görünüyor. Birinci seviyede, bir araba insan müdahalesi gerektiriyor ancak sürücüye hem fren hem de direksiyon desteği sağlıyor. İkincisi ile, bir araba büyük ölçüde kendi kendine çalışabilir, ancak belirli durumlarda sınırlı insan müdahalesi gerektirebilir.

Seviye 2 şu anda yaygın olarak mevcuttur. Tesla’nın FSD’si, GM Super Cruise’u, Volvo’nun Pilot Assist’i ve diğerleri gibi kapsamlı sürücü destek sistemlerinin tümü uygun. Seviye 3’e gelince, Apple’ın 2026 yılına kadar başarmayı planladığı şey bu. Honda bunu başardı, ancak yalnızca küçük ölçekte. Diğer şirketlerin Apple’ınkine benzer bir zaman çerçevesi vardır. Otonom arabaların yaygın olarak benimsenmesi şüphesiz yaklaşıyor, ancak dağıtım, Apple dahil üreticilerin beklediğinden daha karmaşık ve talepkar oldu.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow