Artifact haber uygulaması, Instagram kurucuları tarafından lansmanından bir yıl sonra kapatılıyor

Yapay zeka tarafından küratörlüğünü yapılan kişiselleştirilmiş bir haber uygulaması olan Artifact, Instagram’ın eski kurucularının zihninden çıktıktan sadece bir yıl sonra pencerelerini ve yorumları kapatıyor. Kurucu ortak Kevin Systrom, “Çekirdek bir kullanıcı grubunun sevdiği bir şey geliştirdik, ancak pazar fırsatının bu şekilde yatırımın devamını garanti edecek kadar büyük olmadığı sonucuna vardık” diye yazdı. Orta duyuru. “Yeni […]

Artifact haber uygulaması, Instagram kurucuları tarafından lansmanından bir yıl sonra kapatılıyor

Yapay zeka tarafından küratörlüğünü yapılan kişiselleştirilmiş bir haber uygulaması olan Artifact, Instagram’ın eski kurucularının zihninden çıktıktan sadece bir yıl sonra pencerelerini ve yorumları kapatıyor.

Kurucu ortak Kevin Systrom, “Çekirdek bir kullanıcı grubunun sevdiği bir şey geliştirdik, ancak pazar fırsatının bu şekilde yatırımın devamını garanti edecek kadar büyük olmadığı sonucuna vardık” diye yazdı. Orta duyuru. “Yeni başlayanlar için bu gerçeği göz ardı etmek kolaydır, ancak çoğu zaman zor kararı erken vermek, katılan herkes için daha iyi olur… Yapay zekanın dokunduğumuz hemen hemen her şeyi değiştirdiği ve yeni fikir fırsatlarının sınırsız göründüğü heyecan verici bir zamanda yaşıyoruz. “

AYRICA BAKINIZ:

Anıt olarak: 2023’te ölen teknoloji

uygulama Sytrom’un ” “varoluşsal krizler“Haber sektörüyle ve bunalmış kullanıcıların alışkanlıklarıyla yüzleşiyoruz.

Systrom, “Haberler ve bilgiler, startup yatırımı için kritik alanlar olmaya devam ediyor” diye yazdı. “Pek çok yayının kapandığı veya zor durumda kaldığı, yerel haberlerin neredeyse yok olduğu ve daha büyük yayıncıların önde gelen teknoloji şirketleriyle sorunlu ilişkilerinin olduğu varoluşsal bir andayız. Umudum, teknolojinin bu kurumları korumanın, desteklemenin ve büyütmenin yollarını bulmasıdır. … “

Artifact, Ocak 2023’te piyasaya sürüldü ve başlangıçta, haber ilerici TikTok For Your Page gibi gazetecilerin ilgili haberlerini ve gönderilerini seçmek için makine öğreniminden yararlanmayı amaçlayan tamamen tüketilebilir bir “haber, gerçek ve yapay zeka” akışı olarak belirlendi.

Ancak Nisan ayına gelindiğinde uygulama, özelleştirilebilir profillere, yorum konularına ve Mashable’dan Christiana Silva’nın Reddit’in kullanıcı deneyimine çarpıcı biçimde benzediğini belirttiği bir oylama sistemine izin vererek içerik oluşturmaya da genişledi. Silva, o zamanlar yeni açıklanan Artifact “itibar puanları” hakkında “Bu, Artifact’i kullanıcılar için daha ilginç hale getirse de, aynı zamanda Pandora’nın denetleme sorunları kutusunu da açıyor” diye yazmıştı. “Instagram ve TikTok’tan aldığımız, akıllara durgunluk veren neşeyi (ve acıyı, korkuyu ve öfkeyi…) geride bırakan haberleri okumakla ilgili bir uygulama hayal etmek zor.”

Haber uzmanlarından ve kullanıcılardan gelen ilk takdirlere rağmen, Artifact’in popüler sosyal medya sitelerinin hızlı değişimini ve yapay zeka vızıltılarının kaçınılmaz olarak giderek azalmasını yenemediği görülüyor.

Yorum yapma ve yayınlama yetenekleri resmi olarak kapatıldı ancak Artifact kullanıcıları Şubat ayı sonuna kadar haber gönderileri arasında gezinmeye devam edebilecek.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow