AutoGPT Nedir?

Yakın zamanda piyasaya sürülen AutoGPT, ChatGPT’den çok daha gelişmiş bir AI aracısıdır. Adın kendisi, bu modelin çalıştığı prensibi ima ediyor: Bir görev verildiğinde, bu yapay zeka aracısı, verilen görevi otomatik bir döngüde internet gibi çeşitli araçları kullanarak alt görevlere bölerek çözmeye çalışacak. Bu makalede, bu yeni AI ajanı, nasıl çalıştığı, neden devrim niteliğinde olduğu ve […]

AutoGPT Nedir?

Yakın zamanda piyasaya sürülen AutoGPT, ChatGPT’den çok daha gelişmiş bir AI aracısıdır. Adın kendisi, bu modelin çalıştığı prensibi ima ediyor: Bir görev verildiğinde, bu yapay zeka aracısı, verilen görevi otomatik bir döngüde internet gibi çeşitli araçları kullanarak alt görevlere bölerek çözmeye çalışacak.

Bu makalede, bu yeni AI ajanı, nasıl çalıştığı, neden devrim niteliğinde olduğu ve artıları ve eksileri hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

AutoGPT Nedir?

Bu yıl 30 Mart’ta piyasaya sürülen AutoGPT, bir sosyal medya takıntısı haline geldi. oyun yaratıcısı Toran Bruce Richards tarafından geliştirildi ve dünyaya piyasaya sürüldüğünden beri, sosyal medya bu yeni yapay zeka ajanı hakkında çalkalanıyor. İnternetin AutoGPT üzerinden patlamasının ana nedenlerinden biri, insanlara yapay genel zekaya (AGI) ilk bakışını vermesidir.

Dünyanın keşfettiği gibi, yapay zeka, insan zekasına güvenerek görevleri yerine getirebilen bir sistemi temsil ediyor. Öte yandan AGI, muhakemesini, süreçlerini ve en önemlisi zekasını kullanarak görevleri yerine getirebilen bir yapay zekadır. İnsan yeteneklerini aşar ve otonom bir sistem olarak çalışır.

Basitçe söylemek gerekirse, AutoGPT, GPT-3.5 ve GPT-4 gibi diğer yapay zeka modellerini kullanır, bunların işlevlerinden yararlanır ve amaçları doğrultusunda kullanıma sunar. Hem GPT-3.5 hem de GPT-4 otonom olarak hareket ederken, AutoGPT, görevleri otonom olarak gerçekleştirmek için çevrimiçi yazılım ve hizmetlerle etkileşime giren açık kaynaklı bir uygulamadır.

AutoGPT Neden Diğer Yapay Zeka Modellerine İhtiyaç Duyar?

AI modelleri GPT-3.5 ve GPT-4, yeni AI modeli AutoGPT’nin işlevselliğinin anahtarlarıdır. Auto-GPT, bu modellere ne yapacaklarını söylemek için GPT-3.5 ve GPT-4’ün yanı sıra yardımcı bir bot kullanır. Bir kullanıcı AutoGPT’ye bir istek yazarsa, yardımcı bir bot, kullanıcının görevlerini veya hedeflerini tamamlamak için gereken tüm adımları tamamlamak için GPT-3.5 ve GPT-4’ü (diğer programlarla birlikte) kullanır.

AutoGPT Ne Yapabilir?

AutoGPT’nin otonom yetenekleri, yapay zekanın geleceğinin nasıl olabileceğine dair dünyaya erken bir bakış sunuyor. Yeteneği, tıpkı bir web tarayıcısı gibi hizmetler, yazılımlar ve uygulamalarla etkileşime girme yeteneğinden gelir. Daha sonra, belirli bir komut verildiğinde – örneğin bir iş kurmak hakkında – kullanıcıya fayda sağlayacak ve hatta o marka için bir web sitesi oluşturmaya yardımcı olacak bir iş stratejisi bulabilir.

AutoGPT bir terminalde bu şekilde çalışır. Kullanıcıların, aracının adını, rolünü ve amacını da açıklarken hedeflerine ulaşmak için en fazla beş yol belirtmesi gerekir. Yine dosya depolama ve özetleme için GPT-3.5’i ve metin oluşturma için GPT-4’ü kullanırdı.

AutoGPT, belirli bir görevi tamamlamasını engelleyecek bir sorunla karşılaşırsa, sorunu belirlemek ve sonraki adımların ne olması gerektiğini belirlemek için yeni istemler geliştirir. İnsanlar, yapay zekadan insan benzeri yanıtlar almaya zaten alışkındır, ancak istedikleri sonucu elde etmek için yapay zeka modellerinin, bu sonucu düzgün bir şekilde uygulayacak istemleri girmesi için bir insana veya kullanıcıya ihtiyacı vardır.

AutoGPT’nin kullanımını daha da kolaylaştırmak için AgentGPT ve GodMode gibi yeni uygulamalar ortaya çıktı. Bu uygulamalar, kullanımı kolay bir arayüz sunarak kullanıcıların elde etmek istediklerini doğrudan tarayıcı sayfasında doğrudan girmelerine olanak tanır. AutoGPT ayrıca telefon aramaları da yapabilir, ancak bu özellik için bu yapay zekanın aşağıdakiler gibi konuşma sentezleyicilere bağlanması gerekir: Eleven Laboratuvarları.

AutoGPT Neden Güçlü Bir Araçtır?

AutoGPT’nin bu kadar güçlü bir araç olmasının ve kısa sürede bu kadar popüler olmasının dört nedeni var.

GPT-3.5 ve GPT-4

Bu iki model, AutoGPT’nin otonom çalışabilmesinin nedenlerinden biridir. GPT3.5 ve 4, Auto-GPT’ye düşünme ve akıl yürütme konusunda yardımcı olur. Onlar “beyin”dir.

Öğrenme kabiliyeti

AutoGPT, otonom bir yineleme özelliğine sahiptir. Bu, önceki hatalarından ders çıkarabileceği, geçmişe erişebileceği ve daha sonra daha iyi sonuçlar elde etmek için çalışmalarını gözden geçirerek, yeniden çalışabileceği ve önceki çabaları yükseltebileceği anlamına gelir.

Bir Bellek Depolama

Bu gelişmiş yapay zeka, bağlamı kaydedebileceği ve geçmiş deneyimleri “hatırlayabileceği” anlamına gelen bir vektör veritabanıyla entegre edilmiştir. Bu, AutoGPT’nin daha iyi sonuçlar elde etmesi için de kullanışlıdır.

işlevsellik

AutoGPT’nin çok yönlü olmasını sağlayan çok sayıda yeteneği vardır ve bu yapay zekayı önceki yapay zeka modellerinden çok daha güçlü ve daha iyi yapan da budur. Bir dizi sorunu çözmeye yardımcı olan birden fazla beceriye sahiptir.

ChatGPT ve AutoGPT Arasındaki Fark

AutoGPT’yi ChatGPT’den veya bu konudaki diğer sohbet odaklı AI modellerinden daha iyi ve gelişmiş yapan ilk şey, AutoGPT’nin çok adımlı projeleri otomatikleştirmesidir. Örneğin ChatGPT ile bu, ileri geri yönlendirmeyi gerektirir.

Bir e-posta yazmak veya bir kodda hata ayıklamak gibi temel şeyler ChatGPT’nin yanı sıra AutoGPT ile de yapılabilir. Ancak ikincisi, daha gelişmiş görevleri daha az istemle bitirebilir.

Hangi yapay zekanın daha iyi olduğundan bahsettiğimizde, unvanı AutoGPT’nin alacağına şüphe yok. ChatGPT mükemmel ve çok yetenekli bir sohbet robotudur, ancak sınırları vardır. Bu yapay zeka, yalnızca istemler aracılığıyla sorulduğunda yanıt verir, ancak belirli bir görevi tamamlamak için insan dokunuşuna ihtiyaç duyar. Öte yandan, AutoGPT, belirli bir komut verildiğinde, süreç boyunca otonom olarak çalışabilir.

Erişim hakkında konuştuğumuzda, ChatGPT burada başı çekiyor. Erişimi çok daha kolaydır ve basit bir göreviniz varsa yapay zeka daha iyidir. AutoGPT, GitHub’da mevcut olsa da kurulum, kurulum vb. dahil olmak üzere karşılanması gereken gereksinimlere sahiptir.

AutoGPT’nin Sınırlamaları ve Riskleri

AutoGPT güçlü bir araçtır ancak sınırlamaları, riskleri ve zorlukları vardır. Örneğin, AutoGPT beklenmedik şekilde davranabilir, örneğin kendi döngüsünde takılıp kalabilir. Sonra, kaotik veya öngörülemeyen çıktılar üretmek için tasarlanmış, insanlığı yok etme hedefiyle görevlendirilmiş bir sohbet robotu modeli olan ChaosGPT’nin varlığı var. Bunlar, bu AI ile ilgili sorunlardan sadece birkaçı.

Yüksek fiyat

AutoGPT’nin belirli bir görevi tamamlamak için birkaç adım gerçekleştirmesi gerektiğinden, bu sürecin her adımında pahalı GPT-4 kullanır. GPT-4, istemlerde bulunmak için belirteçleri (sözcük bölümleri) kullanır. Belirteç kullanmanın bir bedeli vardır ve süreci başlatmak için istemlere ihtiyacınız olduğundan, her şey pahalıya mal olabilir. Örneğin, küçük bir görevi tamamlamak için yaklaşık 50 adım gerekir. Bu yaklaşık 14 dolara mal olacak. Bu ayrıca, bir görev çok daha fazla sayıda adım gerektirdiğinde maliyetin çok daha yüksek olacağı anlamına gelir.

Serileştirememe

AutoGPT’nin geliştirme süreci, bir hedefe ulaşıldığında ve tüm adımlar veya eylem zinciri bittiğinde tamamlanır. Ancak, aynı eylem zincirini başka bir görev için yeniden kullanmanın bir yolu yoktur. Bu, bu AI ile bir sorunu çözmek istediğinizde, sorunlar benzer olsa bile sıfırdan başlamanız gerektiği anlamına gelir.

Problem Çözme Kapasiteleri Sınırlıdır

Bazen AutoGPT, bir sorunu çözmeye çalışırken bir döngüye takılabilir. Birçok denemeden ve farklı düşünce zincirlerinden sonra bile, AutoGPT bir görevi yeterince çözemez. Bunun olmasının ana nedeni, açıkladığımız gibi AutoGPT tarafından kullanılan GPT-4’ün sınırlı işlevleridir. Ayrıştıramama, GPT-4’te hala yetersiz olan muhakeme yeteneklerinin yanı sıra sorunlara neden olacaktır.

AutoGPT ve Yapay Zekanın Potansiyeli

Artan AutoGPT kullanımı şüphesiz içinde yaşadığımız dünyada devrim yaratacaktır. Kapsamlı özellikleriyle şu soru ortaya çıkıyor: AutoGPT belirli işlerde insanların yerini alacak mı? Kesinlikle çeşitli endüstriler ve işin geleceği üzerinde bir etkisi olacaktır. Beyni GPT-4 ile insan gibi düşünmek, görevleri insan müdahalesi olmadan çözmek, kendi hatalarından ders çıkarmak ve sonuçları iyileştirmek için tasarlanmıştır.

AutoGPT ve yapay zekadan yana mısınız yoksa karşı mısınız? ChatGPT gibi modellerinden herhangi birini kullandınız mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Teknory