Avrupa’daki TikTok kullanıcılarının özelleştirilmiş algoritmasını devre dışı bırakmasına izin verilecek

Avrupa’da Sizin İçin Sayfası sizin için biraz daha az olmak üzere. TikTok, Avrupa’daki kullanıcıların kişiselleştirilmiş algoritma tabanlı akışından çıkma seçeneğini kullanıma sunuyor. Bu, sosyal medya şirketinin Avrupa Birliği’nin Dijital Hizmetler Yasası’na (DSA) uymak için yaptığı birkaç değişiklikten biri. AYRICA BAKINIZ: Yeni AB yasası, Meta ve Google’ın algoritma sırlarını açığa çıkarmasını sağlayacak Kullanıcılar kişiselleştirilmiş yayınları kapattığında, […]

Avrupa’daki TikTok kullanıcılarının özelleştirilmiş algoritmasını devre dışı bırakmasına izin verilecek

Avrupa’da Sizin İçin Sayfası sizin için biraz daha az olmak üzere.

TikTok, Avrupa’daki kullanıcıların kişiselleştirilmiş algoritma tabanlı akışından çıkma seçeneğini kullanıma sunuyor. Bu, sosyal medya şirketinin Avrupa Birliği’nin Dijital Hizmetler Yasası’na (DSA) uymak için yaptığı birkaç değişiklikten biri.

AYRICA BAKINIZ:

Yeni AB yasası, Meta ve Google’ın algoritma sırlarını açığa çıkarmasını sağlayacak

Kullanıcılar kişiselleştirilmiş yayınları kapattığında, “Sizin İçin ve CANLI yayınlar, kişisel ilgi alanlarına göre içerik önermek yerine hem yaşadıkları yerlerden hem de dünyanın dört bir yanından popüler videoları gösterecek.” TikTok blog gönderisi. Kişiselleştirilmemiş bir akış kullanırken TikTok arama sonuçları, popüler içeriği kullanıcının tercih ettiği dilde gösterir. Ek olarak, Takip Edilenler ve Arkadaşlar beslemeleri kronolojik olacaktır.

DSA gereklilikler Kullanıcılara kişiselleştirilmiş öneriler almama seçeneği sunmak için TikTok, Twitter, Instagram ve Facebook dahil olmak üzere “çok büyük sosyal medya platformları”. Ayrıca, platformların içerik denetleme konusunda daha şeffaf olmasını şart koşuyor, bu nedenle TikTok, kullanıcıları daha önce olduğundan daha fazla içerik denetleme kararı hakkında bilgilendirecek.

DSA ayrıca çocukları hedefleyen reklamlara yasak getirir, bu nedenle 18 yaşın altındaki kullanıcılar artık TikTok’ta kişiselleştirilmiş reklamlar görmeyecektir.

TikTok, DSA’nın son teslim tarihi olan 28 Ağustos’a kadar bu değişikliklerin Avrupa’da yürürlüğe girmesini hedefliyor. Ancak bu yasanın etkileyeceği tek sosyal medya şirketi TikTok değil, bu nedenle Avrupa’daki genel değişiklikleri bekleyin.

Teknory