Baldur’s Gate 3 Konsolda Olacak mı?

“Baldur’s Gate 3” (kısaca BG3), 2023’te çıkacak en büyük oyunlardan biri. Çoğunlukla PC merkezli bir seri olan Baldur’s Gate serisinin devamı niteliğinde. Ancak modern konsolların her zamankinden daha popüler ve güçlü olması nedeniyle PlayStation ve Xbox sahipleri de bu oyunu denemek için sabırsızlanıyor. Bu kılavuz Baldur’s Gate 3’ün konsol uyumluluğuna göz atacaktır. Baldur’s Gate 3 […]

Baldur’s Gate 3 Konsolda Olacak mı?

“Baldur’s Gate 3” (kısaca BG3), 2023’te çıkacak en büyük oyunlardan biri. Çoğunlukla PC merkezli bir seri olan Baldur’s Gate serisinin devamı niteliğinde. Ancak modern konsolların her zamankinden daha popüler ve güçlü olması nedeniyle PlayStation ve Xbox sahipleri de bu oyunu denemek için sabırsızlanıyor.

Bu kılavuz Baldur’s Gate 3’ün konsol uyumluluğuna göz atacaktır.

Baldur’s Gate 3 Konsolda

Lansman sırasında Baldur’s Gate 3 yalnızca Windows oynatıcıları için mevcuttu. Ancak oyunun diğer çeşitli versiyonları geliştirilme aşamasındadır ve gelecek sürümler için hazırlanmaktadır. Buna hem PlayStation 5 hem de Xbox Series X/S için konsol versiyonları dahildir. İşte her konsol için tam kapsamlı bilgi.

oyun istasyonu

PlayStation hayranlarının, Baldur’s Gate 3’ü gamepad’leriyle oynamak için oyunun ilk çıkışından sonra çok uzun süre beklemesine gerek kalmayacak. oyun, PC çıkışından yaklaşık bir ay sonra, 6 Eylül’de PlayStation 5 konsolları için piyasaya sürülecek.

Ancak BG3, son nesil cihazın sınırlamaları nedeniyle PS4’te kullanılamayacak. Ancak PS5 kullanıcıları, oyunu ev konsollarında oynarken harika bir deneyim yaşayabilecek.

Xbox

Baldur’s Gate 3’ün Xbox Series X/S versiyonunun üzerinde çalışıldığı doğrulandı ancak henüz resmi bir çıkış tarihi yok. Bu da Xbox sahiplerinin oyunu satın alıp konsollarında oynayabilmeleri için bir süre daha beklemeleri gerektiği anlamına geliyor.

Xbox sürümünün neden bu kadar yavaş çıktığı sorulduğunda geliştiriciler bir Reddit gönderisi yayınladı. Xbox sürümlerinde, özellikle de oyunu bölünmüş ekran işbirliğinde çalıştırmaya çalışırken bazı teknik sorunlar yaşandığını açıkladılar.

Sürüm üzerinde halen çalıştıklarını ve ürünün kalitesine ve performansına güvendiklerinde çıkış tarihini açıklayacaklarını eklediler. Xbox sürümünün ne zaman çıkacağı konusunda şirket herhangi bir zaman aralığı vermedi. Haftalar, aylar veya daha uzun sürebilir.

Anahtar

Nintendo Switch hayranları maalesef Baldur’s Gate 3’ü istedikleri platformda oynayamayacaklar. Şirket yalnızca PlayStation 5 ve Xbox Series X/S için konsol sürümlerini onayladı. Switch sürümüne ilişkin rapor yok.

Bunun nedeni Switch’in teknik sınırlamaları olabilir. Baldur’s Gate 3, geniş bir dünyaya ve kusursuz iş birliğine dayalı çok oyunculu oyuna sahip oldukça zengin, ayrıntılı bir oyundur. Switch’in oyunu mevcut haliyle idare edecek donanıma sahip olmaması mümkündür.

Daha önce yalnızca Xbox ve PlayStation’a özel olan diğer oyunlar Switch’e geldiğinden, gelecekte potansiyel olarak bir Switch sürümü çıkabilir. Ancak şimdilik pek olası görünmüyor.

Baldur’s Gate 3 Başka Hangi Platformlarda?

Baldur’s Gate şu anda konsolların yanı sıra Windows cihazları ve Steam Deck için de mevcut. Ayrıca PS5 sürümüyle aynı tarih olan 6 Eylül 2023’te Mac çıkış tarihi de var.

Konsollar için Çapraz Platform Desteği Var mı?

Çapraz platform desteği açısından Baldur’s Gate 3’ün lansman sırasında platformlar arası çok oyunculu özelliği bulunmuyor. Bu, PS5 oyuncularının PC oyuncularıyla bağlantı kuramayacağı anlamına geliyor. Ayrıca Xbox sürümü çıktığında oyuncuların PS5, PC veya Mac oyuncularıyla da işbirliği yapamayacak olması da muhtemel.

Bununla birlikte, bu gelecekte değişebilir. Oyunun bir aşamada farklı konsollardaki oyuncuların bir araya gelmesini sağlayacak bir güncelleme alma ihtimali var. Bu arada, bu bir seçenek değil.

Ancak Baldur’s Gate 3, platformlar arası ilerlemeyi destekliyor. Bu, oyunu PC’de başlatabileceğiniz ve daha sonra PS5’inize geçerek aynı kaydetme dosyasına ve karakterlere erişebileceğiniz anlamına gelir. Bunu etkinleştirmek için tek yapmanız gereken, dosyalarınızı çevrimiçi kaydetmek için bir Larian hesabı oluşturmaktır.

Konsolda Oynamanın Farkları

Tarihsel olarak Baldur’s Gate oyunları öncelikle yalnızca bilgisayarlar için piyasaya sürüldü ve fare ve klavye kontrolleri göz önünde bulundurularak tasarlandı. Baldur’s Gate 3 farklı olacak ve konsolda oynama deneyimi PC’dekiyle tamamen aynı olmayacak.

Kontroller

Muhtemelen iki sistem arasındaki en büyük fark kontrollerdir. PC’de oyuncular, karakterlerine rehberlik etmek ve menülerde gezinmek için fareyi işaret edip tıklamak için kullanabilirler. Ayrıca büyüler ve yetenekler gibi şeyler için klavyenin tüm tuşlarına da sahiptirler.

Konsol denetleyicileri, analog çubuklar ve nispeten küçük düğme seçenekleriyle çok farklıdır. Baldur’s Gate 3’te analog çubuklar oyuncuların karakterlerini yönlendirmesine olanak tanıyacak. Düğmelerin daha küçük aralığı, menülerde daha fazla zaman harcanmasına ve genel olarak daha yavaş oyun temposuna yol açabilir.

Grafik

PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi modern konsollar harika grafik yeteneklerine sahip olsa da, görsel performansta PC’ler hâlâ başı çekiyor. Bilgisayarın avantajı, cihazı daha güçlü hale getirmek ve daha iyi sonuçlar almak için zaman içinde grafik kartlarını ve işlemcileri yükseltebilmenizdir.

Sabit dahili bileşenlere sahip konsollarda durum böyle değil. Bu nedenle grafik performansı konsolda o kadar net ve akıcı olmayabilir. Oynamak için yine de çok güzel bir oyun olmalı, ancak üst düzey bir PC’de olacağı kadar güzel değil.

Ayarlar

Bilgisayar ve konsol versiyonları arasındaki bir diğer büyük fark da ayarlarla ilgilidir. Bilgisayarlarda Baldur’s Gate 3, kullanıcıların özelleştirebileceği çok çeşitli grafik ve kontrol ayarlarıyla birlikte gelir. Bu PC oyunları için oldukça yaygındır.

Oyunun konsol versiyonlarının aynı seçeneklere yakın bir yerde piyasaya sürülmesi beklenmiyor. oyun deneyimini ayarlamanın ve kişiselleştirmenin hala bazı yolları olacak, ancak PC’deki kadar çok değil. Ayrıca, PC sürümlerinde mod desteği bulunur (her ne kadar ilk başta genellikle Windows ile sınırlı olsa da), bu da daha da fazla özelleştirme sunar. Ancak modlar konsollarda mevcut değildir.

SSS

Konsolda mı yoksa bilgisayarda mı oynamalıyım?

Duruma göre değişir. Üst düzey bir bilgisayarınız varsa ve genel olarak PC’de oynamayı seviyorsanız, Baldur’s Gate 3’ün Windows sürümüyle harika bir deneyim yaşayacaksınız. Bilgisayarınız oyunun üstesinden gelmek için doğru özelliklere sahip değilse, bekleyip bunun yerine konsol versiyonlarından birini satın almak daha iyi olabilir.

Konsolda oynamanın herhangi bir avantajı var mı?

oyun konsolda ne daha kolay ne de daha zor ve bazı insanlar sadece konsol deneyimini tercih ediyor. Bir konsolla oyunun keyfini devasa bir TV ekranında çıkarabilir ve oyun oynarken örneğin bir kanepeye veya koltuğa oturabilirsiniz. Birçok oyuncu bu daha rahat, sinematik oyun tarzını seviyor. Bir diğer avantajı ise eğer konsol oyuncusu olan arkadaşlarınız varsa onlarla co-op oynayabiliyorsunuz.

Baldur’s Gate 3’te Konsollar Eğlenceye Katılın

Baldur’s Gate 3 şu ana kadar yılın en iyi oyunlarından biri olarak konuşuluyor. Daha fazla platformda mevcut olduğundan, daha da fazla oyuncu onu deneyebilecek ve keyfini çıkarabilecek. Switch oyuncuları ne yazık ki dışarıda kaldı ve Xbox hayranları beklemek zorunda kalacak, ancak Larian Studios’un oyunu mümkün olduğu kadar çok oyuncu için kullanılabilir hale getirmeye çalıştığı açık.

Oyunun hangi versiyonunu satın almayı düşünüyorsunuz? Bir gün Switch versiyonunun çıkacağını düşünüyor musunuz? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünde paylaşınız.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow