Bilgisayarınızın Depolama Sürücüsünü Nasıl Bölümlendirebilirsiniz (Ve Neden Bunu İsteyebilirsiniz)

PC’nizin depolama sürücüsünü bölümlemenizin iki ana nedeni veri güvenliği ve esnekliktir. HDD kullanıcıları ayrıca bölümlemeden bir performans avantajı görebilir. Veri güvenliğiBölümlenmemiş bir sürücüde bir şeyler ters giderse sürücüdeki tüm veriler risk altında olabilir. Depolama sürücünüzü bölümlere ayırarak, yanlışlıkla silinmesi veya verilerin bozulması durumunda verilerinizin korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Dolayısıyla, en kötüsü olursa ve sürücünüzdeki bölümlerden birini […]

Bilgisayarınızın Depolama Sürücüsünü Nasıl Bölümlendirebilirsiniz (Ve Neden Bunu İsteyebilirsiniz)

PC’nizin depolama sürücüsünü bölümlemenizin iki ana nedeni veri güvenliği ve esnekliktir. HDD kullanıcıları ayrıca bölümlemeden bir performans avantajı görebilir.

Veri güvenliği
Bölümlenmemiş bir sürücüde bir şeyler ters giderse sürücüdeki tüm veriler risk altında olabilir. Depolama sürücünüzü bölümlere ayırarak, yanlışlıkla silinmesi veya verilerin bozulması durumunda verilerinizin korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Dolayısıyla, en kötüsü olursa ve sürücünüzdeki bölümlerden birini yeniden biçimlendirmeniz gerekirse, yalnızca etkilenen bölümde depolanan veriler kaybolur.

Esneklik
Bilgisayarınızın depolama sürücüsündeki veriler, varsayılan Windows NTFS dosya sisteminde depolanır. Verileri işletim sistemleri arasında, yani Linux veya Mac OS ile paylaşmak istiyorsanız, sorun yaşarsınız. Diğer işletim sistemlerinin anlayabileceği bir dosya sisteminde depolama sürücünüz için ayrılmış bir bölüm oluşturarak, verileri sistemler arasında kolayca paylaşabileceksiniz. Hatta bir bölüme başka bir işletim sistemi kurarak PC’nizi “çift önyükleme” yapmanıza olanak tanır. Bölümlemeyi, bir sanal makine için korumalı alan verileri için de kullanabilirsiniz.

Performans (yalnızca HDD’ler)
HDD’ler, mekanik kafalar tarafından okunan dönen dairesel disk plakalarında bilgi depoladıklarından, verilere erişilme hızı kısmen disklerin ve kafaların onu bulmak için ne kadar hızlı hareket edebildiğine bağlıdır. Bu nedenle, genel olarak, Windows işletim sistemi fotoğraflarınızdan veya belgelerinizden ayrı olarak depolanacak şekilde HDD’nizi bölümlere ayırarak mütevazı bir performans artışı bekleyebilirsiniz.

Teknory