Bilim İnsanları Asteroit Örneğinde Yaşamın Yapı Taşını Buldu

Urasilin tespiti, asteroit örneklerinin sıcak suya batırılması ve asit banyosu verilmesinin ardından spektrometrik analiz ile yapılmıştır. Ryugu numune analizi, asteroit numunelerindeki organik bileşiklerin önceki keşiflerinin Dünya atmosferinden kaynaklanan kirlenmeden kaynaklanabileceğine dair şüpheleri de ortadan kaldırdı. Bunun nedeni, Ryugu örneklerinin Dünya’ya kapalı kaplarda teslim edilmiş olmasıdır. Bulgular bir kez daha panspermi fikrini ilgi odağı haline getiriyor; […]

Bilim İnsanları Asteroit Örneğinde Yaşamın Yapı Taşını Buldu

Urasilin tespiti, asteroit örneklerinin sıcak suya batırılması ve asit banyosu verilmesinin ardından spektrometrik analiz ile yapılmıştır. Ryugu numune analizi, asteroit numunelerindeki organik bileşiklerin önceki keşiflerinin Dünya atmosferinden kaynaklanan kirlenmeden kaynaklanabileceğine dair şüpheleri de ortadan kaldırdı. Bunun nedeni, Ryugu örneklerinin Dünya’ya kapalı kaplarda teslim edilmiş olmasıdır. Bulgular bir kez daha panspermi fikrini ilgi odağı haline getiriyor; yaşamın uzaydan kaynaklandığını ve diğer gezegenlere kuyruklu yıldızlar ve göktaşları gibi gök cisimleri tarafından dağıtıldığını iddia eder. Bununla birlikte, kanıtlanmamıştır ve bilimsel galerilerde çılgın bir hipotez olarak kabul edilir.

Ekip, Urasil’e ek olarak, B3 Vitamini olarak da bilinen nikotinik asit gibi diğer organik bileşiklerin ve proteinlerin ayrılmaz bir parçası olan amino asitler ve aminler gibi diğer nitrojen bazlı organik bileşiklerin varlığını da ortaya çıkardı. . Ekip, bu karmaşık bileşiklerin, amonyak ve formaldehit gibi daha basit kimyasalların, asteroit Ryugu’nun farklı kısımlarında değişen çevresel aşırılıklara maruz kalmasıyla oluştuğunu varsayıyor.

Ekip, keşfi, kısmen Hayabusa2 görevinin yalnızca yaklaşık 5,4 gram kaya ve toz parçası getirmesi nedeniyle, yaklaşık 23 miligram asteroit örneğinin analizinden yaptı. Ekip şimdi umutlarını, daha derinlemesine ve kritik karşılaştırmalı analiz için bu yıl asteroit Bennu’dan yaklaşık 400 gram malzeme getirecek olan NASA’nın OSIRIS-REx misyonuna bağladı.

Teknory