Bir avukat, yasal bir dosyalama için ChatGPT’yi kullandı. Chatbot, az önce uydurduğu var olmayan davalardan alıntı yaptı.

Levidow, Levidow & Oberman’ın avukatı Steven Schwartz otuz yıldır avukatlık yapıyor. Şimdi, bir dava tüm kariyerini tamamen rayından çıkarabilir. Neden? İşinde ChatGPT’ye güveniyordu. yasal dosyalar(yeni bir sekmede açılır) ve AI chatbot, Schwartz’ın bahsettiği önceki vakaları tamamen havadan üretti. Tweet silinmiş olabilir (yeni bir sekmede açılır) Her şey söz konusu davayla başlar, Mata – Avianca. Göre […]

Bir avukat, yasal bir dosyalama için ChatGPT’yi kullandı.  Chatbot, az önce uydurduğu var olmayan davalardan alıntı yaptı.

Levidow, Levidow & Oberman’ın avukatı Steven Schwartz otuz yıldır avukatlık yapıyor. Şimdi, bir dava tüm kariyerini tamamen rayından çıkarabilir.

Neden? İşinde ChatGPT’ye güveniyordu. yasal dosyalar(yeni bir sekmede açılır) ve AI chatbot, Schwartz’ın bahsettiği önceki vakaları tamamen havadan üretti.

Her şey söz konusu davayla başlar, Mata – Avianca. Göre New York Times(yeni bir sekmede açılır)BİR Avianca(yeni bir sekmede açılır) Roberto Mata adlı bir müşteri, uçuş sırasında bir servis arabası dizini yaraladıktan sonra havayoluna dava açıyordu. Avianca, bir hakimin davayı reddetmesini sağlamaya çalıştı. Yanıt olarak, Mata’nın avukatları itiraz etti ve geçmişte bir dizi benzer mahkeme kararıyla dolu bir özet sundu. İşte ChatGPT burada devreye girdi.

AYRICA BAKINIZ:

ChatGPT eklentileri, üçüncü taraflardan gelen “hızlı yerleştirme” riskiyle karşı karşıyadır

Mata’nın davayı eyalet mahkemesinde açan ve ardından Manhattan federal mahkemesine devredildikten sonra yasal araştırma sağlayan avukatı Schwartz, kendi bulgularını “tamamlamak” için OpenAI’nin popüler sohbet robotunu kullandığını söyledi.

ChatGPT, Schwartz’a benzer davalarla ilgili birden çok isim sağladı: Varghese – China Southern Airlines, Shaboon – Egyptair, Petersen – Iran Air, Martinez – Delta Airlines, Estate of Durden – KLM Royal Dutch Airlines ve Miller – United Airlines .

Sorun? ChatGPT, tüm bu durumları tamamen oluşturdu. Onlar yok.

Avianca’nın hukuk ekibi ve bu davaya atanan yargıç, bu mahkeme kararlarının hiçbirini bulamadıklarını çok geçmeden anladılar. Bu, Schwartz’ın Perşembe günü bir beyanda neler olduğunu açıklamasına yol açtı. Avukat, dosyalama konusunda yardım almak için ChatGPT’ye başvurmuştu.

Schwartz’a göre, “içeriğinin yanlış olma olasılığının farkında değildi.” Hatta avukat, ChatGPT ile olan etkileşimlerinin ekran görüntülerini yargıca sunarak AI chatbot’a davalardan birinin gerçek olup olmadığını sordu. ChatGPT gerçek olduğunu söyledi. Hatta davaların “saygın yasal veri tabanlarında” bulunabileceğini bile doğruladı. vakaların tümü chatbot tarafından oluşturulduğundan hiçbiri bulunamadı.

Tüm yapay zeka sohbet botları gibi ChatGPT’nin de talimatları takip etmek ve bir kullanıcıya istemlerine yanıt vermek için eğitilmiş bir dil modeli olduğunu unutmamak önemlidir. Bu, bir kullanıcı ChatGPT’den bilgi isterse, gerçek olmasa bile o kullanıcıya tam olarak aradıklarını verebileceği anlamına gelir.

Yargıç, bu “benzeri görülmemiş duruma” yanıt olarak Schwartz için “potansiyel yaptırımları tartışmak” için önümüzdeki ay bir duruşma yapılmasını emretti.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow