Birinin WhatsApp’ta Bir Mesajı Okuduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kısa mesaj gönderip hemen, hatta bir saat içinde yanıt alamamak can sıkıcı olabilir. Bunu daha önce yaşadıysanız, birinin size geri dönmesinin saatler hatta günler sürmesinin hoş bir duygu olmadığını bilirsiniz. Ama mesajınızı okuyup okumadıklarını nasıl anlarsınız? Neyse ki WhatsApp, birinin mesajlarınızı alıp almadığını ve okuyup okumadığını görmeyi kolaylaştıran harika bir sisteme sahip uygulamalardan biridir. WhatsApp’ta […]

Birinin WhatsApp’ta Bir Mesajı Okuduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kısa mesaj gönderip hemen, hatta bir saat içinde yanıt alamamak can sıkıcı olabilir. Bunu daha önce yaşadıysanız, birinin size geri dönmesinin saatler hatta günler sürmesinin hoş bir duygu olmadığını bilirsiniz. Ama mesajınızı okuyup okumadıklarını nasıl anlarsınız?

Neyse ki WhatsApp, birinin mesajlarınızı alıp almadığını ve okuyup okumadığını görmeyi kolaylaştıran harika bir sisteme sahip uygulamalardan biridir. WhatsApp’ta birinin mesajlarınızı okuyup okumadığını görmenin çeşitli yolları vardır. Onay işaretlerine veya mesaj bilgilerine bakabilirsiniz. Dahası, birisinin ona gönderdiğiniz sesli mesajı dinleyip dinlemediğini kontrol edebilirsiniz.

Bu makalede, WhatsApp’ta birinin mesajlarınızı okuyup okumadığını nasıl anlayacağınız konusunda adım adım ayrıntılı bir kılavuz sağlayacağız, bu yüzden okumaya devam ettiğinizden emin olun.

Birinin WhatsApp’ta Bir Mesajı Okuduğu Nasıl Kontrol Edilir

Belirtildiği gibi, WhatsApp’ta mesajın okunma durumunu kontrol etmenin birkaç yolu vardır. İşte nasıl yapılacağına dair bir özet.

Mesajınızın Onay İşaretlerini İnceleyin

WhatsApp’ın harika özelliklerinden biri, onay işareti sistemidir. Gönderdiğiniz her mesajın ardından farklı anlamlara sahip onay işaretleri göreceksiniz.

 • Mesajınızın yanında bir gri onay işareti görürseniz, bu, mesajınızın gönderildiği ancak teslim edilmediği anlamına gelir. Bu, alıcının interneti kapalıysa veya sinyal yoksa olabilir.
 • Mesajınızın yanında iki gri onay işareti görüyorsanız bu, mesajınızın alıcıya başarıyla iletildiği anlamına gelir.
 • Mesajınızın yanında iki mavi onay işareti görürseniz, alıcı onu okudu demektir.
 • Ayrıca, bir grup sohbetindeyseniz, yalnızca tüm üyeler mesajı okuduğunda iki mavi onay işareti görürsünüz. O zamana kadar gri renkte kalacaklar.

Mesaj Bilgilerini Kontrol Edin

Birinin mesajınızı okuyup okumadığını kontrol etmenin başka bir yolu da mesaj bilgisine bakmaktır. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. Mesaja uzun basın.
 2. Şuna dokunun: i (bilgi) simgesi.
 3. Eğer yanında bir zaman varsa Okumak seçeneği, alıcı mesajınızı okudu. Bir çizgi veya nokta görürseniz, alıcı mesajınızı okumamıştır.

Kişiye Sesli Not Gönderme

WhatsApp’ta bulunan seçeneklerden biri sesli mesaj göndermektir. Alıcının mesajınızı dinleyip dinlemediğini kontrol etmenin iki yolu vardır.

Onay İşaretlerini ve Mikrofon Simgesini İnceleyin

Metin mesajlarında olduğu gibi, kişinin mesajınızı okuyup okumadığını belirlemek için onay işaretlerine bakın. Ancak, birisinin onu okuması, onu dinlediği anlamına gelmez. Bu nedenle sesli mesajınızın solunda mikrofon simgesi bulunur.

 • İki onay işareti mavi ve mikrofon simgesi griyse, bu, alıcının sizin bir sesli mesaj gönderdiğinizi gördüğü ancak henüz dinlemediği anlamına gelir.
 • İki onay işareti ve mikrofon simgesi maviyse, alıcı mesajınızı görmüş ve dinlemiş demektir.

Ancak, sesli mesajları mavi mikrofon simgesini göstermeden oynatmak için kullanılabilecek bir numara var. İşte nasıl:

 1. Sesli mesaj alındığında, onu oynatmayın.
 2. Mesajı seçin ve sağ üstteki sağ ok simgesine dokunun.
 3. Bir kişi seçin ve mesajı onlara iletin.
 4. Bu sohbetten sesli mesajı açın.

Sesli mesajı başka birine ileterek, ilk alıcı gönderene mavi mikrofon simgesi görünmeden mesajı dinleyebilir. Ancak, gönderenin iletisinin teslim edildiğini hâlâ görebileceğini unutmayın.

Mesaj Bilgisi

Mesaj bilgilerine bakmak, bir kişinin mesajınızı alıp almadığını, okuyup okumadığını ve dinlediğini belirlemenin başka bir yoludur:

 1. Sesli mesajınızı seçin.
 2. Şuna dokunun: i (bilgi) simgesi.
 3. Mesajınızın teslim edilip edilmediğini, görülüp görülmediğini ve oynatılıp oynatılmadığını göreceksiniz. Oynatıldı veya Görüldü seçeneğinin yanında saat yoksa sesli mesajı henüz kontrol etmemişlerdir.

Mesaj Gönderme ve Alma Sorunlarını Giderme

WhatsApp’ta mesaj gönderemiyor ve/veya alamıyorsanız, bu sorunun en olası nedeni kötü bir internet bağlantısıdır. Ancak, bağlantınızın iyi olduğundan eminseniz araştırabileceğiniz başka olası nedenler de vardır:

 • Telefonunuzu yeniden başlatmanız veya yeniden başlatmanız gerekiyor.
 • Mesaj göndermeye çalıştığınız numara sizi engellemiş.
 • Kişiyi doğru kaydetmediniz. Kişinin telefon numarasını kontrol edin.
 • Doğrulama işlemini doğru şekilde tamamlamadınız.

Doğrulama İşlemini Tamamlama

WhatsApp’ı kullanmak istiyorsanız telefonunuza yüklemeniz yeterli değil. Mesaj gönderip alabilmeniz için önce telefon numaranızı doğrulamanız gerekir. Sürecin nasıl tamamlanacağı konusunda adım adım bir kılavuz sağladık.

 1. WhatsApp’ı açın.
 2. Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları’nı gözden geçirin ve öğesine dokunun. Katıl ve devam et.
 3. Ülke kodunuzu ve telefon numaranızı girin ve öğesine dokunun. Sonraki.
 4. Telefon numarasını gözden geçirmenizi isteyen bir mesaj görünecektir. Bir hata yaptıysanız, simgesine dokunun. Düzenlemek numarayı düzeltmek için Doğru numarayı girdiyseniz, öğesine dokunun. Tamam.
 5. Girmeniz gereken altı haneli bir kodu içeren bir SMS alacaksınız. Bunu yapmak istemiyorsanız, Beni ara kodla birlikte otomatik telefon araması alma seçeneği.
 6. Daha önceki bir yedeği geri yüklemek isterseniz, öğesine dokunun. Devam et. Değilse, öğesine dokunun. Şimdi değil.

Kodu almadıysanız internet bağlantınızı kontrol etmeyi, telefonunuzu yeniden başlatmayı veya uygulamayı yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Bağlantı problemleri

WhatsApp’ta mesaj gönderip alamıyorsanız, bağlantı sorunlarınız olabilir. Sizin tarafınızda her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için kontrol edebileceğiniz birkaç şey vardır:

 • Telefonunuzu yeniden başlatın.
 • WhatsApp’ı güncelleyin.
 • Uçak modunun kapalı olduğundan emin olun.
 • Wi-Fi/verilerinizin açık olduğundan emin olun.
 • Bir Wi-Fi ortak erişim noktasına bağlanmayı deneyin.
 • Wi-Fi yönlendiricinizi yeniden başlatın.
 • Sisteminizi güncelleyin.
 • Varsa, VPN hizmetini kapatın.
 • Yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramazsa mobil sağlayıcınızla iletişime geçin ve APN ayarlarınızın doğru yapılandırılıp yapılandırılmadığını kontrol edin.

Ek SSS

İşte WhatsApp ile ilgili diğer sorularınızın yanıtları.

Okundu Bilgilerini Nasıl Kapatırım?

WhatsApp, okundu bilgilerini kapatma seçeneği sunar:

1. WhatsApp’ı açın.

2. Sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun.

3. öğesine dokunun Ayarlar.

4. öğesine dokunun. Hesap.

5. dokunun Mahremiyet.

6. öğesinin yanındaki geçiş düğmesini kapatın. Okundu bilgileri.

Artık birisi size mesaj gönderdiğinde, sadece mesajın alındığını görebilir. Ancak, her iki şekilde de çalıştığını not etmek önemlidir. Bir mesaj gönderdiğinizde ve alıcı mesajı okuduğunda, bunu bilmeyeceksiniz. İletinizin yanında, okunmuş olsa bile yalnızca iletinin teslim edildiğini gösteren iki gri onay işareti bulunur.

Ayrıca, grup ve sesli mesajlar için okundu bilgilerinin devre dışı bırakılamayacağını belirtmekte fayda var.

Çevrimiçi Durumumu Nasıl Gizlerim?

Bazı kişilerin çevrimiçi olduğunuzu bilmesini istemiyorsanız, ancak bir mesajı yanıtlamaktan kaçınıyorsanız veya rahatsız edilmek istemiyorsanız, durumunuzu gizleyebilirsiniz. Bu şekilde, kimse ne zaman aktif olduğunuzu bilmeyecek.

1. WhatsApp’ı açın.

2. Sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun.

3. öğesine dokunun Ayarlar.

4. öğesine dokunun. Hesap.

5. dokunun Mahremiyet.

6. dokunun Son görülen. Burada çevrimiçi durumunuzu kimlerin görebileceğini seçebilirsiniz: herkes, kişileriniz veya hiç kimse. WhatsApp’ta tamamen gizli moda geçmek istiyorsanız, simgesine dokunun. Kimse.

Akılda tutulması gereken önemli bir nokta, çevrimiçi durumunuzu kapattığınızda, başkalarının da göremeyeceğinizdir.

Ek gizlilik ayarları, rahat ettiğiniz maruz kalma derecesini ayarlamanıza olanak tanır. Örneğin, profil fotoğrafınızı, durumunuzu, bilgilerinizi kimlerin görebileceğini veya sizi grup sohbetlerine ekleyebileceğini seçebilirsiniz.

WhatsApp Canlı Konumunu Nasıl Kullanırım?

WhatsApp, konumunuzu kişilerinizle gerçek zamanlı olarak paylaşmanıza olanak tanır. Bir arkadaşınızla veya aile üyenizle buluşuyorsanız veya gece eve yürüyorsanız, bir bireyi veya grubu güncel tutmak için bu özelliği kullanabilirsiniz. Bunu nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

1. Konumunuzu paylaşmak istediğiniz sohbeti açın ve Ataç simge.

2. öğesine dokunun. Konum.

3. WhatsApp’ın konumunuza erişmesine izin verin.

4. öğesine dokunun. Canlı konumu paylaş. Konumu ne kadar süreyle paylaşmak istediğinizi seçebilirsiniz: 15 dakika, 1 saat veya 8 saat.

6. Göndermek için sağ alt köşedeki oka dokunun.

7. Konumunuzu paylaşmayı durdurmak istiyorsanız, öğesine dokunun. Paylaşmayı durdurve Durmak.

WhatsApp uçtan uca şifreleme kullandığından, konumunuzu paylaşmaya karar verdiğiniz kişiler dışında kimsenin göremeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Mesajımın Tam Olarak Okunduğu Saati Görebilir Miyim?

Mesaj bilgilerini kontrol ederek mesajınızın tam olarak ne zaman okunduğunu görebilirsiniz.

1. Mesajı seçin.

2. Sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun.

3. öğesine dokunun Bilgi.

4. Birisinin mesajınızı tam olarak ne zaman okuduğunu göreceksiniz. Henüz okunmamış ancak teslim edilmişse, teslim süresini ve altında bir satır görürsünüz. Okumak. Alıcı mesajı açtığında, bu, tam olarak açıldığı zamana göre değişir.

Ve Bu WhatsApp’ta Bir Sarma

Artık birisinin WhatsApp’ta mesajlarınızı okuyup okumadığını nasıl anlayacağınızı ve aynı zamanda sorun giderme ve farklı gizlilik seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edindiğinizi öğrendiniz. Birisinin mesajınızı görüp görmediğini kontrol etmek isterseniz, bunu WhatsApp’ın onay işareti sistemi ve mesaj bilgileri sayesinde çeşitli şekillerde yapabilirsiniz.

WhatsApp’ta mesajlarınızın durumunu sık sık kontrol ediyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bize daha fazla bilgi verin.

Teknory