Birlik 1800 Çalışanı İşten Çıkaracak

Video oyun motoru yaratıcısı Unity, 1800 çalışanını, yani işgücünün %25’ini işten çıkarıyor. Yahoo! Finans. Şirket, bu işten çıkarmaları 8 Ocak Pazartesi günü gönderdiği dahili bir bildiriyle duyurdu. Bu işten çıkarmalar, şirketin oyun motorunu kullanarak geliştiricilere kurulum başına ücret uygulamaya koymaya çalışmasının ardından çalkantılı bir 2023 yılının ardından geldi. Unity’nin Mart ayı sonuna kadar 1800 kişiyi […]

Birlik 1800 Çalışanı İşten Çıkaracak

Video oyun motoru yaratıcısı Unity, 1800 çalışanını, yani işgücünün %25’ini işten çıkarıyor. Yahoo! Finans. Şirket, bu işten çıkarmaları 8 Ocak Pazartesi günü gönderdiği dahili bir bildiriyle duyurdu. Bu işten çıkarmalar, şirketin oyun motorunu kullanarak geliştiricilere kurulum başına ücret uygulamaya koymaya çalışmasının ardından çalkantılı bir 2023 yılının ardından geldi.

Unity’nin Mart ayı sonuna kadar 1800 kişiyi işten çıkarması bekleniyor ve bu tamamlandığında şirketin şimdiye kadarki en büyük işten çıkarma turu olacak. Bu, Temmuz 2022’den bu yana dördüncü tur işten çıkarmalar olacak. Yahoo! Finans. İşten çıkarmaların Unity’deki tüm departmanları etkilemesi bekleniyor.


Unity’de yaklaşmakta olan bu işten çıkarmalar, geçen yılı oyun geliştiricileri ve oyun geliştirmeye yakın sektörlerdeki insanlar için şimdiye kadarki en kötü yıllardan biri haline getiren, sürekli büyüyen işten çıkarmalar listesine katılıyor.

Microsoft, geçen yılın Ocak ayında, Ekim ayında tamamladığı 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımının ardından 10.000 çalışanını işten çıkarmıştı.

2022’nin Callisto Protokolü’nün arkasındaki ekip olan Striking Distance Studios, 2023 yılının Ağustos ayında 30’dan fazla çalışanını işten çıkardı. Aynı ay, Mass Effect ve Dragon Age geliştiricisi BioWare, uzun süredir stüdyo emektarları da dahil olmak üzere 50 çalışanını işten çıkardı. Ertesi ay, Eylül ayında, Immortals of Aveum geliştiricisi Ascendant Studios, personelinin yaklaşık %45’ini işten çıkardı ve Fortnite geliştiricisi Epic Games 830 çalışanını işten çıkardı.

Geçen yılın ekim ayında, The Last of Us geliştiricisi Naughty Dog en az 25 çalışanını işten çıkardı ve Telltale Games de işten çıkarmalara maruz kaldı, ancak etkilenen çalışanların gerçek sayısı henüz açıklanmadı. Dreams geliştiricisi Media Molecule, Ekim ayının sonlarında 20 çalışanını işten çıkardı.

Kasım ayında Amazon Games 180 personelini, Ubisoft 100’den fazla çalışanını, Bungie yaklaşık 100 geliştiriciyi ve 505 Games’in ana şirketi Digital Bros, personelinin %30’unu işten çıkardı.

Aralık ayında Embracer Group, yenilenmiş TimeSplitters stüdyosu Free Radical Design’ı kapattı ve yılın başlarında Embracer, 30 yılı aşkın geliştirme geçmişine sahip bir stüdyo olan Saints Row geliştiricisi Volition Games’i kapattı. Kış tatilinden birkaç hafta önce Dungeons & Dragons ve Magic: The Gathering’in sahibi Hasbro 1.100 çalışanını işten çıkardı.

oyun sektörü bu tür korkunç işten çıkarmaların etkilerini önümüzdeki yıllarda da mutlaka hissedecek. Kalpleri oyun Bilgilendirici personel işten çıkarmalardan veya kapanmalardan etkilenen herkesin yanındadır.

[Source: Yahoo! Finance]

Teknory