BMW’nin araç içi kablosuz şarjı yeni iPhone 15’inizi bozacak

Robert Triggs / Android Yetkilisi TL;DR Bazı iPhone 15 modellerinin BMW’de kablosuz şarjı kullanırken kilitlendiği bildiriliyor. Etkilenen müşteriler, telefonları geri yüklendikten sonra Apple Pay’i kullanamayacak. iPhone 15 serisi çıktı ve Pro telefonlarda ısınma sorunları olduğunu zaten tespit edip doğruladık. Apple bir yazılım güncellemesinin yolda olduğunu söylüyor ancak şirketin elinde başka bir sorun var gibi görünüyor. […]

BMW’nin araç içi kablosuz şarjı yeni iPhone 15’inizi bozacak

Robert Triggs / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Bazı iPhone 15 modellerinin BMW’de kablosuz şarjı kullanırken kilitlendiği bildiriliyor.
  • Etkilenen müşteriler, telefonları geri yüklendikten sonra Apple Pay’i kullanamayacak.

iPhone 15 serisi çıktı ve Pro telefonlarda ısınma sorunları olduğunu zaten tespit edip doğruladık. Apple bir yazılım güncellemesinin yolda olduğunu söylüyor ancak şirketin elinde başka bir sorun var gibi görünüyor.

Bazı iPhone 15 serisi kullanıcıları MacSöylentiler forumlar telefonları bir BMW aracında kablosuz olarak şarj ederken cep telefonlarının veri kurtarma moduna geçtiğini doğruladı. Ne yazık ki bu kişiler, telefonları geri yüklendikten sonra Apple Pay’i kullanamadılar, bu da NFC çipinin bozulduğunu gösteriyor.

iPhone 15 NFC sorunu: Sebebi ne olabilir?

Bazı müşteriler, sorunun yedek cihazlarda da devam ettiğini belirterek bunların münferit olaylar olmadığını öne sürdü. Bu sorunun geçici olarak iPhone 15 ve iPhone 15 Plus yerine iPhone 15 Pro modellerini etkileyeceğini de belirtmekte fayda var. Birkaç kullanıcı ayrıca eski Apple telefonlarını BMW arabalarında kablosuz olarak sorunsuz bir şekilde şarj edebildiklerini belirtti.

Genel olarak kablosuz şarj, kablolu şarja göre daha fazla ısı üretme eğilimindedir. Ancak, telefonunuzu sıcak bir günde arabada kablosuz olarak şarj ediyorsanız ve şarj pedi için herhangi bir soğutma önlemi (örn. pedin kendisinde bir soğutma fanı veya klima) olmadan şarj ediyorsanız, daha da fazla ısı bekleriz. Dolayısıyla bu senaryo, iPhone 15 Pro’nun bildirilen ısınma sorunlarıyla birleştiğinde, teorik olarak hasara neden olabilecek aşırı sıcak koşullara yol açabilir. Ancak bu şimdilik sadece bir spekülasyon.

Yine de iPhone 15 sahipleri şimdilik BMW’lerinde kablosuz şarjı kullanmak istemeyebilir. En azından Apple ve/veya BMW sorunu çözene kadar. Konuyla ilgili yorum almak için Apple ile iletişime geçtik ve bize geri döndüğü takdirde makaleyi güncelleyeceğiz.

BMW’nin araç içi kablosuz şarjı yeni iPhone 15’inizi bozacak

Teknory