Bu geliştirici, süper akıllı bir ‘Siri’ oluşturmak için ChatGPT’nin beynini kullandı

Siri’nin sorgularınızı anlayamamasından bıktınız mı? Apple’ın sesli asistanının birlikte çalışmasını sağlamanın bir yolu var. GPT-3 (OpenAI’nin yapay zeka sohbet robotu ChatGPT için kullanılan derin öğrenme dili modeli) çok daha konuşkan ve daha akıllı hale geldi. Geliştirici Mate Marschalko, oldukça zorlu sorgulara yanıt verebilecek şaşırtıcı derecede akıllı bir ev asistanı oluşturmak için Siri’nin sesini, Apple’ın Kısayollar […]

Bu geliştirici, süper akıllı bir ‘Siri’ oluşturmak için ChatGPT’nin beynini kullandı

Siri’nin sorgularınızı anlayamamasından bıktınız mı? Apple’ın sesli asistanının birlikte çalışmasını sağlamanın bir yolu var. GPT-3 (OpenAI’nin yapay zeka sohbet robotu ChatGPT için kullanılan derin öğrenme dili modeli) çok daha konuşkan ve daha akıllı hale geldi.

Geliştirici Mate Marschalko, oldukça zorlu sorgulara yanıt verebilecek şaşırtıcı derecede akıllı bir ev asistanı oluşturmak için Siri’nin sesini, Apple’ın Kısayollar uygulamasını, GPT-3’ün akıllılarını ve biraz bilgisayar korsanlığını kullandı.

AYRICA BAKINIZ:

ChatGPT’nin şaşırtıcı bir şekilde insan sesi, insani bir maliyetle geldi

yayınlanan bir videoda reddit (üzerinden Sınır), Marschalko’nun asistanına giderek daha karmaşık (ve tam olarak basit olmayan) komutlar verdiğini görebiliriz. Bir örnekte Marschalko, “Dün uykuya dalmam biraz zaman aldı. Daha iyi uyumama yardımcı olacak herhangi bir önerin var mı?” Asistan buna sıcak bir banyo önererek, kitap okuyarak ve kafeinden kaçınarak yanıt verir. Başka bir örnekte Marschalko, “Bu videoyu ofiste karanlıkta kaydettiğime dikkat edin. Bu konuda bir şeyler yapabilir misiniz?” diyor ve asistan hemen ışığı açıyor.

Siri, Alexa ve Google’ın Asistanı ile karşılaştırıldığında, bu ev yapımı asistan karmaşık sorguları daha iyi anlıyor gibi görünüyor, ancak aynı zamanda gerçek bir insanla konuşmaya çok daha benzer bir şekilde yanıt veriyor.

Marschalko, bu akıllı ev asistanını oluşturmanın oldukça basit bir iş olduğunu söylüyor. “Bütün bunları, istemimde GPT-3’ten ev asistanım gibi davranmasını isteyerek, evimdeki öğeleri, zaman ve konumla ilgili diğer birkaç ayrıntıyı listeleyerek ve ardından yapılandırılmış bir şekilde yanıt vermesini isteyerek başarabildim. , kategorize edilmiş veri formatı (JSON), HomeKit’teki kontrol mesajlarını tek bir Siri Kısayolunda bir dizi if..else ifadesinde tetiklemek için kullanabileceğim” diye yazdı.

Evet, biraz iş (ayrıntılı talimatlar buradalar) ve bazı çok temel programlama bilgisi gerektirir, ancak neredeyse herkes bunu bir saatin altında yapabilir (Marschalko’ya göre).

Bu demo görünüşte Apple’ın Siri’sini utandırıyor olsa da, işler o kadar basit değil. GPT-3’e yönelik API istekleri, istek başına yaklaşık 0,014 ABD dolarına mal olur, bu nedenle Siri’nin aksine, bu akıllı ev asistanının kullanımı ücretsiz değildir. Ve diğer yaygın olarak kullanılan yapay zeka yardımcıları gibi Siri de asla kaba, müstehcen olmayacak veya zararlı sayılabilecek bir şey yapmayacak şekilde tasarlanmıştır; GPT-3 gibi bir dil modelinin bazı güvenlik önlemleri vardır, ancak kesinlikle beklenmedik şekillerde yanıt verebilir. Son olarak, botu kendimiz test etmeden, ne sıklıkla bir şeyleri yanlış yaptığını söylemek zor (Marschalko’nun – düzenlenmiş – videosunda, her seferinde mükemmel yanıt veriyor).

Yine de, şüphesiz daha fazla ev yapımı Siri klonu verecek inanılmaz derecede harika bir deney. Bu kombinasyonla başka neler yapılabileceğini görmek bizi heyecanlandırıyor (ve biraz da korkutuyor).

Teknory