Bugünün Wordle Yanıtı #549 – 20 Aralık 2022 Çözüm ve İpuçları

Hala emin değilseniz, bugünün Wordle bulmacasının (#549 – 20 Aralık 2022) cevabı üçüncü. Sözcüğün kökleri Orta İngilizce “thridde” veya ” Thirde ” olup, kendisi Eski İngilizce “thridda” veya ” Thirdda ” dan gelir, Latince “tertius” veya Yunanca “tritos” a benzer, bu da üç anlamına gelir (via Merriam Webster). Kelimenin yaygın bir kullanımı, ilginç bir kökene […]

Bugünün Wordle Yanıtı #549 – 20 Aralık 2022 Çözüm ve İpuçları

Hala emin değilseniz, bugünün Wordle bulmacasının (#549 – 20 Aralık 2022) cevabı üçüncü. Sözcüğün kökleri Orta İngilizce “thridde” veya ” Thirde ” olup, kendisi Eski İngilizce “thridda” veya ” Thirdda ” dan gelir, Latince “tertius” veya Yunanca “tritos” a benzer, bu da üç anlamına gelir (via Merriam Webster).

Kelimenin yaygın bir kullanımı, ilginç bir kökene sahip olan “üçüncü kez bir cazibe” ifadesindedir. Göre İngilizce Gramer Dersleri, söz, İngilizlerin üçü şanslı bir sayı olarak gördüğü 17. yüzyıla kadar uzanıyor. Ayrıca İngilizler arasında daha yaygın olan “üçüncü kez şanslı” ifadesini de icat ettiler.

Bu ifade bazen İngiliz tarihindeki tuhaf bir olaya da atfedilir. Göre Smithsonian Dergisi, John “Babbacombe” Lee, 1885’te cinayetten idam edilecekti, ancak darağacının kapağındaki bir arıza sayesinde Lee, onu üç ayrı asma girişiminden sonra hala hayattaydı. Üçüncü denemeden sonra cellatlar pes etti ve Lee onun yerine uzun bir hapis cezası aldı.

Dediğimiz gibi, bugün bizim için cazibe üçüncü değildi ama dördüncü oldu. Açılış tahminimiz olan ons, şanssız bir başlangıçtı (geride 383 olası cevap kaldı!) ama ekose ve katı kelimelerinden sonra cevap aşikardı. Daha iyisini yapacağınızı umuyoruz ve daha fazla bulmaca aksiyonu için can atıyorsanız, Wordle gibi deneyebileceğiniz diğer oyunlar burada.

Teknory