Bugünün Wordle Yanıtı #585 – 25 Ocak 2023 Çözüm ve İpuçları

Hâlâ emin değilseniz, bugünün Wordle bilmecesinin (#584 – 25 Ocak 2023) çözümü “mısır”. Toplam üretim açısından ABD’deki en büyük mahsul ve çoğunlukla Indiana, Illinois, Iowa, Missouri, doğu Nebraska ve doğu Kansas’tan oluşan Mısır Kuşağı olarak bilinen bir bölgede yetiştiriliyor. 1850’lerden bu yana Mısır Kuşağı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mısır üretimine hakim oldu ve dünya mısır arzının […]

Bugünün Wordle Yanıtı #585 – 25 Ocak 2023 Çözüm ve İpuçları

Hâlâ emin değilseniz, bugünün Wordle bilmecesinin (#584 – 25 Ocak 2023) çözümü “mısır”. Toplam üretim açısından ABD’deki en büyük mahsul ve çoğunlukla Indiana, Illinois, Iowa, Missouri, doğu Nebraska ve doğu Kansas’tan oluşan Mısır Kuşağı olarak bilinen bir bölgede yetiştiriliyor.

1850’lerden bu yana Mısır Kuşağı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mısır üretimine hakim oldu ve dünya mısır arzının üçte birinden fazlasını üretti. USDA’ya göreABD mısır mahsulü, 2021’de 71 milyar dolarlık şaşırtıcı bir değere sahipti.

“Mısır” kelimesi Küba İspanyolcası “maiz”den ve bitkinin yerel adları olan Arawakan (bir Haiti dili) “mahiz”den gelmektedir (via etimoloji). Bunun nedeni, mısır yetiştiren ilk çiftçilerin, günümüzde Meksika olan bir bölgede, Kuzey Amerika kıtasının yerli halkı olmasıydı. Göre yuvalamakMısırın temel gıda maddesi olarak Avrupa’ya yayılması, Cristopher Columbus’un keşif gezilerine atfedilen birçok keşiften biridir.

Ve Wordle’ı oynamak için bu kadar ödüllendirici bir oyun yapan şey de budur – farklı kelimelerin ilginç etimolojisini öğrenme şansı ve başka türlü keşfetmek için bir nedenimiz olmayacak sulu gerçekler. İşte benzer faydaları olan Wordle gibi daha fazla oyun.

Teknory