Büyük şehir sürücüler için şehir geçiş ücretini geçti

Yüksek ücretler 02. Nisan 2024 13:58 Robert Klatt Büyük bir şehirde trafik sıkışıklığı (sembolik resim) )kcotS ebodAkuchnavilaS düşmanları(Fotoğraf: © Birçok büyük şehirde trafik her zamankinden daha yavaş akıyor. Sürücüler için şehir geçiş ücretinin yakında sorunla mücadele etmesi bekleniyor. New York Şehri (ABD). TomTom’a göre Hamburg ve diğer Alman şehirleri de dahil olmak üzere birçok büyük […]

Büyük şehir sürücüler için şehir geçiş ücretini geçti

Yüksek ücretler

Robert Klatt

Büyük bir şehirde trafik sıkışıklığı (sembolik resim)

)kcotS ebodAkuchnavilaS düşmanları(Fotoğraf: ©

Birçok büyük şehirde trafik her zamankinden daha yavaş akıyor. Sürücüler için şehir geçiş ücretinin yakında sorunla mücadele etmesi bekleniyor.


New York Şehri (ABD). TomTom’a göre Hamburg ve diğer Alman şehirleri de dahil olmak üzere birçok büyük şehirde trafik her zamankinden daha yavaş akıyor. Agora Verkehrswende’nin Bölgesel ve Kentsel Gelişim Araştırmaları Enstitüsü (ILS) ile işbirliği içinde yaptığı bir araştırma, şehir geçiş ücretinin sorunu azaltabileceğini gösteriyor. Londra, Stockholm ve diğer bazı metropoller halihazırda ilgili kuralları yayınlamıştır. Paris ise SUV ve diğer büyük otomobillerin park ücretlerini artırarak yüksek trafik hacmini azaltmaya çalışıyor.


New York, ABD’de trafik sıkışıklığı ücreti uygulayan ilk şehir oldu. Haziran 2024 ortasından itibaren birçok sürücünün gün içinde büyük şehrin bazı bölgelerine araçla girebilmesi için 15 dolar ödemesi gerekecek. Metropolitan Ulaşım Otoritesi’ne (MTA) göre, trafik sıkışıklığı ücreti Manhattan’ın güney kısmını kapsayacak.

“Bu program New York’un ekonomik merkezindeki trafiği azaltacak, kirliliği azaltacak ve ulaşım altyapısının iyileştirilmesi için kritik finansman sağlayacak.”


Çevre için rahatlama

Yeni ücreti destekleyenlere göre, trafik sıkışıklığı ücreti insanları toplu taşımayı daha sık kullanmaya teşvik etmeli. Bu, yalnızca trafik sıkışıklığını önemli ölçüde azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda örneğin Lancaster Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre kalp hücrelerine de zarar veren havadaki ince toz parçacıklarının miktarını azaltarak çevre kirliliğini de azaltacaktır.

Aralarında bölge sakinleri ve politikacıların da bulunduğu şehir geçiş ücretini eleştirenler, MTA’nın kararına karşı çok sayıda dava açtı. Diğer şeylerin yanı sıra, ücretlerin işçilere çok fazla yük getirdiğini ve daha yüksek gıda fiyatlarına yol açabileceğini öne sürüyorlar.


Büyük şehir sürücüler için şehir geçiş ücretini geçti

Teknory