CapCut’ta Altyazı Nasıl Eklenir?

Video içeriği son birkaç yılda giderek daha popüler hale geldi. TikTok ve Instagram Reels’in yükselişiyle birlikte herkes bu platformlarda video paylaşıyor. Bilgi aktarımı için mükemmel bir ortamdır – ancak, herkes sesli olarak bundan keyif alamaz. Bunun bir çözümü var: videoya alt yazılarla eşlik etmek. CapCut, özellikle TikTok gibi sosyal medya için video düzenleme konusunda öne […]

CapCut’ta Altyazı Nasıl Eklenir?

Video içeriği son birkaç yılda giderek daha popüler hale geldi. TikTok ve Instagram Reels’in yükselişiyle birlikte herkes bu platformlarda video paylaşıyor. Bilgi aktarımı için mükemmel bir ortamdır – ancak, herkes sesli olarak bundan keyif alamaz. Bunun bir çözümü var: videoya alt yazılarla eşlik etmek.

CapCut, özellikle TikTok gibi sosyal medya için video düzenleme konusunda öne çıkan bir uygulamadır. Çok sayıda düzenleme seçeneği arasında içeriğe metin eklenmesine de olanak tanır.

CapCut’ta videoları düzenlerken altyazıların nasıl ekleneceğine ilişkin hızlı bir kılavuz.

Videoya Neden Altyazı Eklemelisiniz?

Video içeriğine metin öğeleri eklemek, ilgi uyandıran mesajları iletmenin harika bir yoludur. Bu sayede daha geniş bir kitleye de ulaşırlar.

Videolar görsel ve işitsel öğelerden oluşur. Ancak, altyazılar eşlik etmezse, sesin keyfini çıkarma fırsatı bulamayanlar için kapsayıcı değildir. Örneğin işitme engelli kişiler, ekranda yazılmadığı takdirde videonun sunduğu bilgileri tam olarak değerlendiremezler.

Altyazılar ve Altyazılar

Farklı işlevlere sahip oldukları için altyazılar ve alt yazılar arasında bir fark vardır. Altyazı, videoya eşlik eden ancak sesi ezbere çevirmesi gerekmeyen bir metin içeriği parçasıdır. Altyazının birincil işlevi, videonun içeriğini açıklamak ve anahtar kelimeleri veya konuyu vurgulamaktır. Dahası, mesajın iletilmesinde sesin rolünün yerini alarak, onu çok yönlü ve yaratıcı girişimlere açık hale getirir.

Öte yandan, altyazılar videonun dilini kelime kelime metne çevirir. Videonun mesajının birebir çevirisini sağladıkları için engelli veya işitme engelli kişiler için faydalıdırlar.

CapCut’ta Altyazı Ekleme

CapCut çok kullanıcı dostudur ve cihazınız ne olursa olsun kolay video düzenlemeye olanak tanır. CapCut’ta bir videoya metin eklemek basit bir işlemdir ve uygulama, yaratıcı düzenlemeler için çeşitli özellikler sağlar. CapCut’ta videolarınıza metin eklemenin iki yolu vardır ve bunlara erişim kolaydır.

CapCut’ta Videolara Otomatik Altyazı Ekleme

CapCut, video düzenleme sürecini kısaltmak için kullanışlı olan bir otomatik altyazı özelliği sağlar. Uygulama oluşturduktan sonra manuel olarak düzenleyebileceğiniz videolar için otomatik olarak altyazılar oluşturur. CapCut’ta otomatik oluşturulan altyazıları kullanmak için videoda kullanılan dili seçmelisiniz. Oradan, uygulama video sesine göre metni otomatik olarak oluşturur.

CapCut’ta otomatik oluşturulan alt yazıları şu şekilde etkinleştirebilirsiniz:

 1. Ana ekranı açın CapCut uygulaması ve yeni bir proje oluşturun.
 2. Düzenlemek istediğiniz videoyu projeye aktarın.
 3. Alt menü çubuğunda “Metin” düğmesini bulun.
 4. “Otomatik altyazılar” seçeneğini seçin.
 5. Açılır diyalog kutusundan ses seçeneklerini seçin. Üç seçenek vardır:
  • Videonun anlatıcısı videonun içindeyse “Orijinal ses”i seçin.
  • Video, video içeriğine eşlik eden önceden kaydedilmiş bir seslendirme içeriyorsa “Seslendirme”yi seçin.
  • Video önceki ikisini birleştiriyorsa “Her İkisi”ni seçin.
 6. Videonun dilini seçin.
 7. “Başlat”a dokunun ve uygulamanın altyazıları işlemesini bekleyin.

İşlem süresi video uzunluğuna bağlıdır. Uygulama otomatik oluşturmayı tamamladıktan sonra, uygulama herhangi bir şeyi yanlış yazdıysa altyazı metnini manuel olarak düzenleyebilirsiniz. Bu özelliğe Toplu düzenleme menüsünden erişebilirsiniz.

CapCut ayrıca altyazıları şekillendirmenize olanak tanıyarak deney yapmanıza ve videolarınıza benzersiz bir hava katmanıza olanak tanır. Bunu Stil menüsüne erişerek hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Orada videonuzun yazı tipini, rengini ve diğer ince ayar özelliklerini değiştirebilirsiniz.

Düzenlemeyi bitirdikten sonra videonuzu kitaplığınıza kaydedin ve TikTok’ta veya Instagram Reel olarak paylaşın.

CapCut’ta Videolara Manuel Olarak Altyazı Ekleyin

Manuel video düzenleme, CapCut’ta biraz daha karmaşık olabilir. Yine de videolarınızdaki metni daha hassas bir şekilde özelleştirmenizi sağlar. Manuel altyazı oluşturma, yalnızca sesi takip etmek için altyazı eklemekten daha fazlasını hedefliyorsanız metni daha yaratıcı bir şekilde eklemenize olanak tanır.

CapCut’ta altyazıların manuel olarak nasıl ekleneceğine ilişkin bir izlenecek yolu burada bulabilirsiniz:

 1. CapCut uygulaması ve “Yeni proje”ye dokunun.
 2. Düzenlemek istediğiniz videoyu seçin ve “Ekle”ye dokunun.
 3. Videonun altyazıyı alacağı kısmını belirleyen beyaz çizgiyi ayarlayın. Bunu ekranı sola veya sağa sürükleyerek yapabilirsiniz.
 4. Alt menü çubuğundaki “Metin” seçeneğine tıklayın. Bu menü size birden çok seçenek sunacaktır:
  • “Metin ekle” en özelleştirilebilir olanıdır ve altyazı üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar.
  • “Metin şablonu”, altyazı tasarımı için size hızlı, önceden tasarlanmış çözümler sunar.
 5. “Metin ekle”yi seçin.
 6. Altyazı metnini girmek için “Klavye” sekmesini kullanın.
 7. Altyazı stilini ve efektlerini ayarlayın, bir balon ekleyin veya metni canlandırın.
 8. Onay işaretine dokunun ve düzenlemeyi bitirin.

Altyazı tasarımını bitirdikten sonra, onu videoya eklemenin zamanı geldi. Bundan sonra, ekranda konumlandırmanız ve konuşma ile senkronize etmeniz gerekir. Metni video ile senkronize etmek için turuncu kutuya dokunarak ve beyaz kenarlıkları ayarlayarak bunu yapabilirsiniz.

CapCut’ta İyi Altyazılar Oluşturmak İçin İpuçları

Doğal olarak, videolarınıza altyazı eklemeyi bitirdiğinizde ek düzenlemelerden kaçınmak istersiniz. CapCut, video altyazıları tasarlamak için mükemmel özellikler sunsa da, bazı eksiklikleri de var. Bu nedenle, videolarınızın altyazılarının fazladan düzenlemeye ihtiyaç duymamasını sağlamak için bazı şeylerden kaçınmak isteyebilirsiniz.

Kısa tut

Videonuza otomatik olarak oluşturulan altyazılar eklemeye karar verirseniz, bunların çok uzun olmadığından emin olun. İzleyicinin okumasını zorlaştıracaktır. Ayrıca, TikTok veya Instagram gibi uygulamalar yükledikten sonra onları kesebilir.

Bu sorunu önlemek için manuel kontrol yaptığınızdan emin olun. Otomatik oluşturma işleminden sonra her altyazı parçasına bir göz atın ve uzun cümleleri ayırın.

Basit Tutun

İkinci ipucu, el yazısı veya okunması zor olabilecek diğer yazı tiplerinden kaçınmaktır. TikTok videoları kolayca sindirilebilir olmasıyla ünlüdür. Görüntüleyen kişi videonuzdaki altyazıyı anında okuyamazsa, muhtemelen hızlıca yukarı kaydıracaktır. Klasik, Kalın veya Serif gibi okunması kolay yazı tiplerini seçin.

Altyazılarla Yaratıcı Olun

Videoya altyazı eklemek, herkesin videodan keyif almasını sağlar. Videonun metne dönüştürülmesi, izleyicilerin kavrayışını geliştirir ve ortamdan bağımsız olarak esnek görüntülemeye olanak tanır. Ek olarak, çoğu içerik oluşturucu SEO’yu ve görüntüleme sayısını artırmayı hedefler. Videoya metin içeriği dahil etmek, bu iki faktöre de katkıda bulunur.

CapCut’ta videoları düzenlemek, harika video içeriği oluşturmanın en yaygın ve doğrudan yoludur. Bir dahaki sefere yeni bir TikTok videosu veya Instagram Reel oluşturduğunuzda, kullanıcı deneyimini geliştirmek için buna bir başlık ekleyin. İzleyicileriniz bunun için minnettar olacak ve videonuzu bilgi açısından zenginleştireceksiniz.

Videolarınıza altyazı eklemeyi nasıl tercih edersiniz? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Teknory