CES 2024: Ambarella’nın sürücüsüz arabasını denemeliyim ve işe yarıyor mu?

Arkadaşlar, sürücüsüz arabalar çok sıcak Şu anda. CES 2024’te bu yılki konferansın öne çıkan trendlerinden biri de tam otonom araçları tüketicilerin kullanımına sunma yarışı. Tüm büyük otomobil üreticileri bunu yapıyor ve hatta Sony bile ağırlığını ringe koyuyor. Ancak Ambarella’nın otomobil geleceğimizi ele almasının ardından yapay zekalı otomobillerin henüz ilgi odağı olmaya hazır olup olmadığından pek […]

CES 2024: Ambarella’nın sürücüsüz arabasını denemeliyim ve işe yarıyor mu?

Arkadaşlar, sürücüsüz arabalar çok sıcak Şu anda.

CES 2024’te bu yılki konferansın öne çıkan trendlerinden biri de tam otonom araçları tüketicilerin kullanımına sunma yarışı. Tüm büyük otomobil üreticileri bunu yapıyor ve hatta Sony bile ağırlığını ringe koyuyor. Ancak Ambarella’nın otomobil geleceğimizi ele almasının ardından yapay zekalı otomobillerin henüz ilgi odağı olmaya hazır olup olmadığından pek emin değiliz.

AYRICA BAKINIZ:

KIA’nın CES 2024’te ortaya çıkan konsept EV filosu son derece modüler

Ambarella bizi “tamamen otonom Ar-Ge aracı” veya Ar-Ge mühendislerinin dediği gibi “EVA” ile gezdirme nezaketini gösterdi. İlk olarak, biraz arka plan bilgisi için, Ambarella bir araba üreticisi değil — gelişmiş kamera görüntüleri ve bilgisayar görüşü konusunda uzmanlaşmış bir yarı iletken şirketidir.


Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable

Bütün bunlar Ambarella’nın başarmaya çalıştığı şeyin daha çok geliştirme aşamasında olduğunu anlamanızı sağlamak içindir. Bu araba özellikle, ana çekirdeğin bagajdaki her şeyi kontrol ettiği, araba boyunca dizilmiş 18 kamera ve radarla donatılmış modifiye edilmiş bir Lexus SUV’a sahipti. Ambarella’nın sergilemek istediği en büyük şey, araçta LiDAR kullanılmadan görüş ve radar teknolojisinin kullanılmasıydı.

Her iki çip de, termal yönetimle ilgili maliyetleri azaltırken güvenilir otonom sürüş yetenekleri için gerekli olan yüksek performans ve enerji verimliliği sunan Ambarella’nın CVflow 3.0 AI hızlandırıcısı tarafından destekleniyor. Bu verimlilik aynı zamanda daha küçük, daha hafif ve daha ucuz elektrikli araç akülerine veya aynı akü boyutuyla aracın menzilini artırma seçeneğine de olanak tanır.

VisLab Genel Müdürü Alberto Broggi, arabanın çalışmasını sağlayan çeşitli yapay zeka destekli süreçlere ilişkin rehberli bir açıklama yaptı. En şaşırtıcı olanı ise test arabasının park yerinde ilerlemek yerine yola devam etmesiydi.

Bir arabanın farının altında kare bir ped

Arabanın çevresini algılamak için kullandığı radar pedlerine bir örnek.
Kredi bilgileri: Chance Townsend/Mashable

Arabada bize, arabanın yolu nasıl haritalandırdığı, radarın aracın birkaç yüz metre ilerisini nasıl haritalandırdığı ve arabanın duruma bağlı olarak girdiği farklı modlar da dahil olmak üzere sürüş sırasında çeşitli noktalarda neler olup bittiğinin görselini veren çeşitli ekranlar vardı. durum hakkında. Örneğin araba sağa döndüğünde ekranın köşesinde “birleşiyor” yazıyor. Veya yaya geçidindeyken, yayalardan kaçındığınızdan emin olmak için “kaçınma” diyecek. Sürüş sırasında, arabadaki yapay zekanın yol kurallarına mümkün olduğunca sıkı bir şekilde uyması için kodlanmasıyla “düzenleme” modunda kalır.

Yolcu tarafındaki koltuk başlığına takılı bir TV ekranı

Virajda aracın yol koşullarına göre değişeceği farklı modlar bulunuyor.
Kredi bilgileri: Chance Townsend/Mashable

Bu da arabayı çalıştırma ve durdurma sırasında çok sarsıntılı hale getiriyor. Arabanın AI moduna girmesine izin vermeden önce, sürücü yalnızca 10-15 mil/saat civarında gidiyordu, ancak kontrolü bıraktıktan sonra yapay zeka, 35 mil/saatlik hız sınırına uymak için yoğun bir şekilde hızlandı. Evet, arabada kaç kişi olduğumuzdan dolayı emniyet kemeri takmıyorduk ama yapay zekanın ani ve belirsiz kalkış ve duruşları çok inişli çıkışlı bir sürüşe neden oluyordu.

Henüz tamamen özerk değil; sürücü ellerini tuttuğundan emin oldu aşırı boyutta Bunun güvenlik için olduğunu anlasak da, aynı zamanda yapay zekanın şu anda ne kadar özerk olduğuna dair bir miktar güvensizlik anlamına da geliyor. Ancak endişeler bir yana, etkileyici bir yolculuktu ve yapay zekanın arkasındaki teknoloji muhteşem.

Broggi bize, teknolojilerinin şimdilik 2-3 yıllık olduğunu, sürüşün çoğunu yapay zekanın üstleneceğini umduklarını ancak yine de bir sürücüye ihtiyaç duyduklarını söyledi. Ayrıca Ambarella’nın teknolojisinin herhangi bir arabaya yerleştirilemeyeceği ve yapay zekayı kullanan tamamen yeni bir aracın sıfırdan inşa edilmesi gerektiği de açıkça belirtildi.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow