Çevrimiçi Web Semineri Nasıl Düzenlenir?

Web seminerleri veya çevrimiçi seminerler, coğrafi konumdan bağımsız olarak herkesin katılabileceği canlı etkileşimli etkinliklerdir. Kitlelerine değer sağlamak ve kendilerini endüstri liderleri olarak kabul ettirmek isteyen işletmeler için en iyi pazarlama araçlarından bazılarıdır. Bugün herkes bir web seminerine ev sahipliği yapabilir, ancak bu, bu çabanın başarılı olmak için kapsamlı bir hazırlık gerektirmediği anlamına gelmez. Çevrimiçi bir […]

Çevrimiçi Web Semineri Nasıl Düzenlenir?

Web seminerleri veya çevrimiçi seminerler, coğrafi konumdan bağımsız olarak herkesin katılabileceği canlı etkileşimli etkinliklerdir. Kitlelerine değer sağlamak ve kendilerini endüstri liderleri olarak kabul ettirmek isteyen işletmeler için en iyi pazarlama araçlarından bazılarıdır.

Bugün herkes bir web seminerine ev sahipliği yapabilir, ancak bu, bu çabanın başarılı olmak için kapsamlı bir hazırlık gerektirmediği anlamına gelmez. Çevrimiçi bir web semineri düzenlemeyi düşünüyorsanız, sürecin ayrıntılı bir taslağını burada bulabilirsiniz.

Çevrimiçi Web Semineri Nasıl Düzenlenir?

Katılımcıları davet etmeye ve materyallerinizi düzenlemeye başlamadan önce ele alınması gereken en kritik soru, kullanacağınız platformdur. Doğru yazılımla, süreci kolaylaştırabilir ve tüm katılımcılarınız üzerinde profesyonel bir izlenim bırakabilirsiniz.

Çevrimiçi etkinliklerin yükselişi sayesinde, günümüzde aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok mükemmel web semineri çözümü var. Zoho olağanüstü güvenliği ve kitlenizin ilgisini çekecek çok sayıda özelliği ile önde gelen seçeneklerden biridir, bu nedenle bu kılavuzda onu örnek olarak kullanacağız.

Zoho, maksimum 100 katılımcıyla 60 dakikaya kadar süren etkinlikler için ücretsiz web semineri çözümleri sunar. Ücretli sürüm, daha fazla izleyiciye izin verir ve bulut kayıt depolaması gibi değerli avantajlar da içerir. Zoho ile, markanızı korumak için kayıt formlarınızı özelleştirebilir, mesajınızı etkili bir şekilde iletmek için birden çok ekranı paylaşabilir, anketler ve Soru-Cevap yoluyla hedef kitlenizle etkileşim kurabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Zoho kullanarak bir web seminerine ev sahipliği yaptığınızda ne bekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

İlgi Çekici Bir Konu Seçin

Başarılı bir web semineri doğru konuyla başlar. Seçiminiz karanlıkta bir bıçak olmamalıdır. Konunuzun hedef kitlenizle alakalı olduğundan ve çabalarınızın karşılığını alacağından emin olmak için kararınızı araştırmayla desteklemeniz yardımcı olacaktır.

Hedef kitlenizin sektörle ilgili hangi sorunlarla mücadele ettiğini öğrenin ve bir çözüm önerin. Katılım yüksek olacaktır.

Doğru Sunucuyu Seçin

Etkinliği kendiniz düzenlemeyi planlamıyorsanız, konuşmayı yapacak doğru kişiyi bulmanız gerekecek. Bu kişi, etkinlikte tüm işletmenizi temsil edecek, bu nedenle dikkatli seçim çok önemlidir. Kişi, web seminerinizin kapsayacağı alanda bilgili olmalıdır. Aynı zamanda, bir dinleyici kitlesiyle nasıl etkileşime geçeceğini ve onlarla nasıl etkileşim kuracağını bilen harika bir konuşmacı olmalıdırlar.

Ayrıca, bir konuk konuşmacıyı davet etmek etkinliğe daha fazla ilgi katabilir. Tanınmış bir kişi kendi izleyicilerini web seminerinize çekeceğinden, katılımı artırmak için de harika bir yoldur.

Zoho’ya Kaydolun

Etkinliğinizin neleri kapsayacağı hakkında bir fikriniz olduğunda, onu ayarlama zamanı. La başlamak bir Zoho hesabına kaydolmak. Çözümlerini ilk kez kullanıyorsanız, 14 günlük ücretsiz deneme süresi alırsınız.

Web Seminerinizi Planlayın

Zoho hesabınıza giriş yaptıktan sonra, ilk etkinliğinizi oluşturabileceksiniz. Web seminerinizin ayrıntılarını girmek için “Planla”ya tıklayın.

Öncelikle, çekici bir başlık ve açıklama bulmanız gerekecek. Bu faktörler, insanların etkinliğinize olan ilgisini artırabilir veya azaltabilir, bu nedenle ilgi çekici hale getirin. Bir konuk konuşmacı davet ettiyseniz, adını başlığa eklediğinizden emin olun.

Ardından, etkinliğiniz için bir saat ve tarih seçmeniz ve süresini belirlemeniz gerekir. Bu, özellikle hedef kitleniz farklı zaman dilimlerinden geliyorsa, yanıltıcı olabilir. Potansiyel katılımcılarınıza en uygun tarih ve saati belirleyin.

Web seminerinizin diğer önemli etkinliklerle çakışmadığından emin olun. Aynı zamanda, olayı aceleye getirmeyin. Hazırlanmak için kendinize bolca zaman bırakın.

Kayıt Formunuzu Oluşturun

Katılımcılar, bir kayıt formu aracılığıyla web seminerinize kaydolabilirler. Bir sonraki adım, katılımcılar hakkında ihtiyacınız olan bilgileri toplamak için bu formu özelleştirmektir. Ad ve e-posta adresi gibi bazı alanlar varsayılan olarak Zoho’ya dahil edilecektir, ancak kolayca düzenleyebilir ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz. İşte nasıl çalıştığı:

  1. Alanları kaldırmak veya düzenlemek için “Alanları Yönet”e tıklayın.
  2. Yanındaki “*” seçeneğine basarak herhangi bir alanı zorunlu hale getirin.
  3. İstediğiniz alanın yanındaki “+” düğmesiyle önceden tanımlanmış alanları ekleyin.
  4. “Özel Alanlar Ekle”yi tıklayarak özel alanlar oluşturun.

Kaydı da denetleyebilirsiniz. Zoho iki onay modu sunar:

  • Otomatik onay modu, herkesin kayıt formunu doldurarak katılmasına izin verir.
  • Manuel onay, her bir kişinin katılıp katılamayacağına karar vermenizi sağlar.

Gelişmiş ayarlar ayrıca tercihlerinizi ayrıntılı bir şekilde özelleştirmenizi sağlar. Bazı seçenekler şunları içerir:

  • Katılımcı sayısını sınırlama
  • Bölgeye göre kayıt kısıtlama
  • Katılım için kayıt gerekli

Son olarak, imajınızın tutarlı olması için markanızı kayıt formuna ekleyin. Logonuz sadece kayıt formunda değil, onay, hatırlatma ve teşekkür e-postalarında da yer alacaktır.

Sözü yay

Etkinliğinizi ayarladıktan sonra, onu tanıtmanın zamanı geldi. Katılımcıları toplamaya başlamak için etkinliği web sitenizde veya blogunuzda yayınlayın, e-posta davetleri gönderin ve kayıt formunu sosyal medya kanallarınızda paylaşın. Katılımı artırmak için etkinlik yaklaştığında hatırlatıcı e-posta göndermeyi unutmayın.

Sunumunuzu Pratik Yapın

Zoho’nun arayüzü kullanıcı dostu olsa da, hiçbir teknik engelin web seminerinizi mahvetmeyeceğinden emin olmak için özelliklerini önceden test etmek iyi bir fikirdir. Alıştırma yapmak, platformu kullanırken kendinizi daha güvende hissetmenizi de sağlayacaktır. Bir alıştırma çalışması yapabilir ve sunumunuzun ayrıntılarını buna göre ayarlayabilirsiniz.

Son Adımlar

Web semineriniz bittiğinde işiniz bitmez. Birkaç son adım, etkinliğinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Gelecekte daha da iyi bir etkinliğe ev sahipliği yapmanızı sağlayacak değerli geri bildirimler toplamak için katılımcıları takip ettiğinizden emin olun. Ayrıca katkıları için onlara teşekkür etmeli ve konu hakkında başka soruları olup olmadığını sormalısınız.

Hangi alanlarda geliştirmeniz gerektiğini belirlemek için Zoho tarafından sağlanan verileri de analiz etmelisiniz. Son olarak, web seminerinizin kayıtlı görüntülerini inceleyin ve canlı yayını kaçıranlar için kullanılabilir hale getirin.

Web Seminerinizi Güvenle Düzenleyin

Web seminerleri, hedef kitleniz için kendinizi güvenilir bir profesyonel olarak tanıtmanın inanılmaz derecede etkili bir yoludur. İster yeni iş ilişkileri oluşturmak ister markanızın erişimini genişletmek isteyin, ilgili taraflarla doğrudan iletişim kurabileceğiniz canlı bir etkinlik size bunu yapma gücü verir. Neyse ki, Zoho gibi son teknoloji web semineri çözümleri süreci kolaylaştırıyor.

Daha önce bir seminere ev sahipliği yaptınız mı? Etkinliği başarılı kılmak için herhangi bir yararlı ipucunuz var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory