CNET, tartışmalı AI kaynaklı hikayelerini ‘şimdilik’ duraklatıyor

CNET, tartışmalı makale yazma robotunda duraklatma düğmesine bastı. Cuma günü yapılan bir personel görüşmesinde CNET liderliği, “şimdilik” makale yazmak için yapay zekayı kullanmayı bırakacağını duyurdu. Sınır(Yeni bir pencerede açılır). Geçen hafta, çevrimiçi pazarlama uzmanı Gael Breton tweet attı(Yeni bir pencerede açılır) finansal planlamayla ilgili bir CNET makalesinin, “otomasyon teknolojisi kullanılarak üretildiğine” dair bir sorumluluk reddi […]

CNET, tartışmalı AI kaynaklı hikayelerini ‘şimdilik’ duraklatıyor

CNET, tartışmalı makale yazma robotunda duraklatma düğmesine bastı.

Cuma günü yapılan bir personel görüşmesinde CNET liderliği, “şimdilik” makale yazmak için yapay zekayı kullanmayı bırakacağını duyurdu. Sınır(Yeni bir pencerede açılır). Geçen hafta, çevrimiçi pazarlama uzmanı Gael Breton tweet attı(Yeni bir pencerede açılır) finansal planlamayla ilgili bir CNET makalesinin, “otomasyon teknolojisi kullanılarak üretildiğine” dair bir sorumluluk reddi beyanıyla geldiğini. Fütürizm, CNET’in olduğunu bildirerek hikayeyi aldı. “sessiz yayın”(Yeni bir pencerede açılır) Kasım 2022’den bu yana finans hakkında 70’in üzerinde SEO dostu açıklayıcı makale. Ardından, yüksek SEO sıralamasına ulaşmak ve makalelerin doğruluğunun incelenmesi için bir tür açık duyuru olmaksızın, hikayeler oluşturmak için yapay zekanın kullanılmasıyla ilgili tepkiler geldi.

AYRICA BAKINIZ:

ChatGPT’nin halihazırda kullanıldığı 6 korkunç şey

Yapay zeka tarafından üretilen makaleler, “CNET Money Staff” tarafından yazılmış olarak listeleniyor ve orijinal olarak “Bu makale, otomasyon teknolojisi kullanılarak oluşturuldu ve editör kadromuzdaki bir editör tarafından kapsamlı bir şekilde düzenlendi ve doğruluk kontrolü yapıldı.” Hemen ardından, sorumluluk reddi beyanının yetersiz ve çok incelikli olduğu, yapay zekayı kullanmanın en başta etik dışı olduğu yönündeki eleştiriler geldi. Şimdi, yazar “CNET Money” olarak listeleniyor ve sorumluluk reddi beyanı “Bu makale bir AI motoru tarafından desteklendi ve editör kadromuz tarafından incelendi, kontrol edildi ve düzenlendi.”

Hikayelerin orijinal yayınları, APR ve APY terimlerini karıştırmak ve 10.000 ABD Doları ve yüzde üç faiz oranı olan bir tasarruf hesabının gerçekte 300 ABD Doları tahakkuk edeceği zaman 10.300 ABD Doları tahakkuk edeceğinin yanlış hesaplanması gibi hatalar içeriyordu.

AI teknolojisi, Bankrate, The Points Guy ve CreditCards.com’a ek olarak CNET’in sahibi olan özel sermaye şirketi Red Ventures tarafından oluşturuldu. Finans ve bankacılıkla ilgili içerik yayınlamak, medya siteleri için kazançlıdır çünkü arama motorları aracılığıyla çok fazla soru çeker ve bu daha sonra ortaklık bağlantıları aracılığıyla kara dönüştürülür. İçeriği arama için optimize etmek, dijital medyada standart bir uygulamadır, ancak açık bir şekilde para kazanma amacıyla hikayeleri belirlemek ve yaymak için bir bot kullanmak, etik editoryal uygulamanın sınırlarını bulanıklaştırır. Bir medya sitesi para kazandıran içeriği alakalı ve güncel haberlere göre önceliklendirdiğinde, sitenin bütünlüğü ve güvenilirliği sorgulanır.

Cevap olarak, CNET bir gönderi yayınladı(Yeni bir pencerede açılır) yapay zeka kullanımının “teknolojinin meşgul muhabir ve editör kadromuza konuları 360 derecelik bir perspektiften ele alma işlerinde yardımcı olup olamayacağını görmek için” nasıl amaçlandığını açıklamak. Gerekçe, teknolojinin daha derin raporlama ve analize odaklanmak için zaman ve enerji kazandırabileceğidir.

bu İlişkili basın(Yeni bir pencerede açılır) ayrıca haberleri toplamak ve analiz etmek, videoyu yazıya dökmek ve kopya yazmak için yapay zekayı kullanıyor. Yani, CNET tartışmalı aracını şimdilik durdurmuş olsa da, bu teknolojiyi deneyen tek kişi o değil ve kesinlikle onu duyduğumuz son şey olmayacak.

Teknory