Çoğu Eleştirmenin Ne Söylediği Umrumda Değil, ‘Fast X’i Hâlâ Seviyorum

Evrensel aracılığıyla Uyarı: Aşağıdaki makale hakkında spoiler içermektedir. Hızlı X Önce birkaç noktayı açıklığa kavuşturalım. Evet hızlı ve Öfkeli franchise bir süre önce gerçeklik üzerindeki kontrolünü kaybetti. Hızlandırılmış sokak yarışı girişimlerinden gelen seri, aksiyon ve ateş gücündeki absürtlüğü ve gülünçlüğü artırmanın yanı sıra ayrıntılı soygunlara ve casusluğa dönüştü. Çarpışan arabalarla ve nitro güçlendirmelerle yarışmaya başladılar. […]

Çoğu Eleştirmenin Ne Söylediği Umrumda Değil, ‘Fast X’i Hâlâ Seviyorum

Evrensel aracılığıyla

Uyarı: Aşağıdaki makale hakkında spoiler içermektedir. Hızlı X

Önce birkaç noktayı açıklığa kavuşturalım. Evet hızlı ve Öfkeli franchise bir süre önce gerçeklik üzerindeki kontrolünü kaybetti. Hızlandırılmış sokak yarışı girişimlerinden gelen seri, aksiyon ve ateş gücündeki absürtlüğü ve gülünçlüğü artırmanın yanı sıra ayrıntılı soygunlara ve casusluğa dönüştü. Çarpışan arabalarla ve nitro güçlendirmelerle yarışmaya başladılar. On beş yıl sonra nükleer denizaltıları havaya uçuruyorlardı. Ve sonra, içinde Hızlı 9: Hızlı Efsane, aşırı sınırları çentiklediler ve uzaya bir araba gönderdiler. Bu sadece kötü bir fikir değildi, aynı zamanda ekibin elindeki olağanüstü imkansız teknolojik gelişmelerle daha da aptallaştırılan zayıf senaryoya daha iyi konabilirdi. Yine de hala devam ediyor. İronik olarak, Hızlı X yeni Teşkilat şefi Aimes’in (Alan Ritchson) belirttiği gibi, Tanrı’ya ve ekibin gerçekleştirdiği yerçekimine meydan okuyan eylemlere değiniyor.

gittim Hızlı X, sonunda hayal kırıklığına uğrayacağını biliyordum, ancak bu filmin serinin sonu için hangi planları hazırladığını görecek kadar merak ettim. Ve tüm saçma gelişimi ve delicesine güçlendirilmiş ateş gücü sergisinde bile – eğlendim. Louis Leterrier’in serinin hayranlarına beklentiyi besleyen bir senaryo ile hizmet etmek için yaşayan büyük aksiyon filminin tadını çıkarmak ve deneyimlemek için birkaç neden var ve bu film de sonuçta doruğa ulaşan üçlemenin başlangıcı olacak.

Açılış sekansı – Bir tutam nostalji

Paul Walker, 'Fast X' fragmanında
Universal Pictures aracılığıyla görüntü

Hızlı X bir nostalji ipucu ile başlar ve oldukça ayrıntılı bir kovalamaca dizisine geri aramalarla başlar. Hızlı beş Yaşı küçültülmüş bir Jason Momoa ile yeniden tasarlandı. Bizi serinin daha güzel günlerine götürüyor ve Paul Walker’ın arşiv görüntülerinde görünmesi onu hikayenin ayrılmaz bir parçası yapıyor. Hızlı beş serinin soygun-gerilim türündeki ilk çalışmasıydı ve Dwayne Johnson’ı işin içine kattığı için iyi karşılandı. Ayrıca akrobasi hareketleri, aksiyon ve silahlarla ilgili daha az savurganlık içeren bir öncülü vardı. rağmen her hızlı ve Öfkeli film, Han’ın durumunda olduğu gibi, önceki filmlerle bağlantı kurmanın genellikle tuhaf olan yollarını bulur. F9; Hızlı X geçmişten gelen patlamayı yeni sürüşe bağlayan daha aksiyon dolu bir sekansla yapıyor.

Ardından, Toretto’nun ‘aile vaizleri’ ve barbekü toplantılarıyla biraz oynadıktan sonra, Momoa’dan Dante Reyes, daha en başında size beklenmedik bir sürprizle ‘ailenin’ hayatına giriyor. Tam bir beklenmedik an, Dom’u kendisine yönelik yakın bir tehdit konusunda uyarır. Ve bu özel segment, aksiyon başlamadan önce geldiği için, güven bana, gerçek anlaşma başlamadan önce ilgiyi daha yüksek seviyelere çıkarır.

Jason Momoa gelişiyor hızlı ve Öfkeli antagonist problemler

Hızlı X Hızlı X
Universal Pictures aracılığıyla görüntü

Jason Momoa öncelikle yardımcı olur Hızlı X ayakta kal Yıllarca Cipher (Charlize Theron), Deckard Shaw (Jason Statham) ve Brixton Lore (Idris Elba) oynadı. F&F kötüler ama onun kadar iyi değiller. Yaşı geri alınmış bir Momoa, karakterini yeniden seriye aktaran ve onu doğrudan aksiyonun içine sokan bir sahnede ilk kez sahneye çıkıyor. Acımasız bir sosyopat olan Momoa, acayip renkli giysiler giyer, alışılmadık tuhaf hareketler yapar, patlamaları ve eğlence için cinayetleri kutlar. Bir kez olsun, bir düşman Toretto Takımından bir adım öndedir. Planları var.

Babasının ölümünün intikamını almak isteyen Dante, eylemlerinin geride bırakacağı kargaşadan endişe duymadan Dom’un ve diğerlerinin peşine düşmek için kandıracak, aldatacak ve öldürecek. Dom, Letty, Mia, Jakob, Tej, Roman, Ramsey ve Han tehditten kurtulabilecek mi? Önerme bu. Ve intikamla dolu olmasına rağmen, Momoa tuhaf, bir velet ve olağanüstü derecede çılgın. Son derece enerjik ve dramatik macerada Momoa, gerçek hayattaki ve ekran dışındaki coşkusunu Dante’nin dengesiz ve dengesiz kişiliğiyle harmanlıyor ve çılgınca bir eğlence yaratıyor.

aileyi parçalamak

hızlı x
Universal Pictures aracılığıyla görüntü

Uzun bir süre sonra hızlı ve Öfkeli birkaç cephede gerçekleşir. Başlangıçta Han, Ramsey, Tej ve Roman bir tuzağa çekilir ve Dom ve Letty, Dante’yi alt etmek için Mia’nın yanında yalnız kalır. Bundan yararlanan Dante, diğer hamlelerini aynı anda takımın geri kalanına karşı oynarken Dom’u kasıp kavurur. Ve üçüncü bir cepheyi keşfeden film, Jakob ve Dom’un oğlu Brian’ın Dante’nin yollarına çıkardığı tehlikelerden kaçmaya çalışmasına odaklanıyor. Sonunda, film sonunda bu üç cepheyi yeniden bir araya getirerek uçuruma yol açar. Hızlı X ile bitirir. Bu benzersiz bir şey değil Hızlı X burada anlatıyı üç cepheye ayırarak çalışır. Ancak, bu özel seri için, hikayenin tüm aksiyonun ortasında nasıl geliştiğine ve dizinin son zamanlarda izlediği durgun anlatıdan nasıl uzaklaştığına dair yeni bir şeyler getiriyor.

Saçma tuhaflık eğlencelidir

Hızlı X
Universal Pictures aracılığıyla görüntü

İtiraf ederim. Hızlı X selefleri kadar tuhaf. Elbette patlamalarla abartılan yüksek işlevli teknoloji, fütüristik olarak değiştirilmiş arabalar ve yerçekimine meydan okuyan kovalamaca sekansları var. Dan beri F9 ekibi çoktan uzaya götürdüler, bir arabanın gücüyle helikopterleri düşürmeleri gerekiyordu. Bu bir spoiler bile değil. Hızlı X fragmanın kendisinde bu tür dizilerin neredeyse tamamını veriyor. Mantıklı olan hiçbir şey yok. Ekibin ciddi çarpışmalar ve çarpışmalar geçirdikten sonra beka kabiliyeti bozulmadan kalır. Ama Dom’un ‘ailesini’ asla parçalayamazsın. Bu, yalnızca beyninizi kapıda bırakmak istiyorsanız bağlamanız gereken bir yolculuk. Önemli olan bu dizilerin verdiği keyif. Bu açıdan, Hızlı X serideki önceki girişe önemli bir yükseltmedir.

Gülünç eylemde bile, Hızlı X bir baştan çıkarma hissi bırakır ve coşkulu bir hava yaratır. Her görsel hakkında yorum yapma ve analiz etme dürtüsünden kurtulabilirseniz, tüm bunların absürtlüğünde eğlence bulacaksınız. Sizi çeken ve ailenin kazanması gereken başka bir dövüş için sizi neşelendiren görsellerdir. Hızlı X ağır vasıtalar ve silahlar söz konusu olduğunda abartıyı hafifletmiyor. Ancak, rekabet alt planına daha fazla odaklanarak ve VFX çalışmasını iyileştirerek, filmin eğlendirmesi çok mümkün.

Hızlı X yeni bir izleyici dalgası oluşturmaya çalışmazS

hızlı x
Universal üzerinden görüntü

Hızlı X diziye çok fazla yenilik getirmeye çalışmıyor ve şaşırtıcı bir şekilde fikir onun lehine çalışıyor. Franchise, eğlenceli bir tiyatro deneyimi arayan ve gerçek eğlenceyi arayan güçlü bir hayran kitlesine sahiptir. Bu nedenle film, seri için yeni hayranları dönüştürmeye odaklanmıyor. Seyirci bilimi ve mantığı katletmeyi umursamıyor, sadece Dom ve ekibinin içine atıldığı yeni bir tehlike veya panik durumu görmek istiyorlar. Ve bu kez, Jason Momoa işin içindeyken, bu durum daha heyecanlı olamaz.

Hayranlar arabaların havaya uçmasını, helikopterlerin düşmesini ve Dom ile diğerlerinin bir ateş topundan atladıktan sonra kendilerini temizlemelerini istiyor. Ne olursa olsun, kimse olay örgüsüne veya anlatıya meydan okumak için başını çevirmeyecek. Herkes buradaki amacın hayranları bir araya getirmek ve onları başka bir heyecan dolu maceraya bağlamak olduğunu biliyor. Ve Hızlı X bu amacı derinden yerine getirir.

Hayranların çoğu, akışa gittiğinde filmi tekrar ziyaret etmeyecek. Çünkü ilk izlemenizden sonra şaşkınlık, şok ve heyecan unsurlarını kaybedersiniz. Ancak, bu tek seferlik eğlence için, Hızlı X gerçeklikten, her köşede dönen motorlarla dolu gülünç ama heyecan verici bir dünyaya mükemmel bir kaçış.

Nihai kamera hücreleri

hızlı x
Universal üzerinden görüntü

Muhtemelen Marvel filmlerindeki sürpriz kamera hücreleri için öncekiler kadar heyecanlı hissetmemiştim. Hızlı X, onlardan adil payını ve hayranların en sevdiği iki karakterin dönüşünü içeren. Hangilerinden bahsettiğimi biliyorsun. Bu kamera hücreleri pek bir şey katmasa da Hızlı Xancak devam filmlerini abartmak ve geri dönüşlerini açıklayabilecek alt kurgular için daha fazla heyecan yaratmak için yeterliler.

Filmin sonunda buzlu suların derinliklerinden bir denizaltı çıkıyor ve üzerinde dürbün tutan bir kadın görülüyor. Kim tiyatrosu bunun Brie Larson’dan Tess veya muhtemelen Jordana Brewstar’dan Mia Toretto olmasını beklerken, Gal Gadot’tan Gisele Yasher olduğu ortaya çıktı. Yasher sonunda ölür Hızlı ve Öfkeli 6 hiç dönmeden. Şimdi franchise, onun yıllarca yokluğunu ve serinin ana düşmanlarından birinin yanında ani dönüşünü açıklamalıdır. Muhtemelen bir anlam ifade etmeyecek ama Gadot’nun kamera hücresi sinemada çok alkış topladı.

Ayrıca Dwayne Johnson, Luke Hobbs olarak geri dönüyor. Johnson, Vin’le olan farklılıklarını bir kenara bıraktı ve şimdi, babasına tetiği çekenin Luke olduğunu görerek, Dante Reyes’in gazabına maruz kalacak sıradaki kişi. Black Adam ve Aquaman, DCEU’da karşı karşıya gelemese de, bu tesadüfi çapraz franchise mücadelesi, hoşnutsuz DCEU hayranlarını doyurabilir.

aynen F9 Han’ı insanları büyük bir açılışa davet etmek için kullandı, bu ikisi muhtemelen serinin XI. Bölümünün hayranlar arasında anında hit olmasına neden olacak.

Sonun başlangıcı

hızlı x
Universal üzerinden görüntü

Hızlı X serinin sonunu şekillendirecek son üçlemenin ilk filmi (bizi buradan takip edin). Daha önce iki bölümlük bir finalin ilk bölümü olarak sunulan ana dizi F&F şimdi on iki filmden oluşacak ve son iki film aynı anda çalışılacak. Buradan, Hızlı X bir uçurumda sona erer ve üç filmdeki hikayeyi çözmek için yer bırakır. Önceki filmlerden farklı olarak, Hızlı X hiçbir soruya cevap vermeden sona erer ve bunun yerine yenilerini gündeme getirerek on birinci bölümün yolunu açar. Bilmediğimiz karakterlerin akıbetleri ve seyirciyi sarsıcı bir sonla baş başa bırakan çok fazla kurgu var. Hızlı X serinin bitiş çizgisine doğru büyük bir doruk ve maceralı bir yolculuk vaat ediyor.

Şimdi, bir sonraki filmin ölçeğini kasten büyütmemek yönetmen Louis Leterrier ve oyuncu kadrosuna kalmış. olmak elbette hızlı ve Öfkeli film, kendisini yükseltmesi gerekir; ancak duygu, ortam ve eylem ölçeğindeki bu yükseltmeler zorunlu hissetmemeli. Şimdilik yol Hızlı X Sonlar, izleyiciyi ikinci bir izlemeye zorlamayabilir, ancak kesinlikle onları bir sonraki taksime çekecektir.

Hızlı X kitlesel bir şovmen olması amaçlanmıştır. Evet, bazı franchise’lar şundan daha fazla giriş için devam etti: hızlı ve Öfkelive daha geniş bir çekicilik ve maceralı eylem için o kapıları terk ettikleri için hala mantıklılar. Hayran takibine odaklanma, serinin eleştirel fikir birliği ile izleyici izleyiciliği arasındaki farka yansır. Yıllar geçtikçe macerayı görsel bir hileye dönüştürdüler ve bu da serinin basitleştirilmesine neden oldu. Ancak Hızlı X anlatısının gülünç unsurları arasında bile eğlenceyi geri getiriyor.

Bu nedenle, insanlar yaratıcılığın eksikliğini isteyerek görmezden gelebilirler. Hızlı X ama kesinlikle ne olursa olsun büyük ekranda deneyimlemekten keyif alacak.

Yazar hakkında

avatarı

Teknory