Doğru Akıllı Prizleri Seçmek Önemlidir, İşte Nedeni

Stock-Asso/Shutterstock Bağlantılardan yapılan satın almalardan komisyon alabiliriz. Kolaylık, güvenlik ve enerji tasarrufu için, kahve makinelerinden dekoratif aydınlatmaya kadar elektrik kullanan hemen hemen her şeyin akıllı bir versiyonu var gibi görünüyor. Ama belki de bir bütçeyle akıllı bir ev yaratmaya çalışıyorsunuz. Veya belki de mevcut eşyalarınıza duygusal olarak bağlısınız? Akıllı fişler sizi korur. Bir uygulama indirebiliyorsanız, […]

Bağlantılardan yapılan satın almalardan komisyon alabiliriz.

Kolaylık, güvenlik ve enerji tasarrufu için, kahve makinelerinden dekoratif aydınlatmaya kadar elektrik kullanan hemen hemen her şeyin akıllı bir versiyonu var gibi görünüyor. Ama belki de bir bütçeyle akıllı bir ev yaratmaya çalışıyorsunuz. Veya belki de mevcut eşyalarınıza duygusal olarak bağlısınız? Akıllı fişler sizi korur. Bir uygulama indirebiliyorsanız, Wi-Fi tarafından kontrol edilen uzaktan anahtarlama yoluyla herhangi bir cihazı akıllı cihaza dönüştüren bir akıllı priz kullanabilirsiniz. Ancak, piyasada sonsuz sayıda akıllı fiş seçeneği varken, nereden başlayacağınızı nasıl bilebilirsiniz?

Her şeyden önce, tercih ettiğiniz akıllı ev platformunu destekleyen ve isteğe bağlı olarak Siri (Apple HomeKit), Google Assistant (Google Home) veya Alexa (Amazon Alexa) gibi bir sesli asistanla eşleştirilebilen bir akıllı priz seçmeniz gerekir. Bazı akıllı prizler birden çok veya tüm akıllı ev ekosistemleriyle uyumluyken diğerleri yalnızca tek bir akıllı ev platformunu destekler. Şu anda, Google ve Alexa en fazla sayıda uyumlu ürüne sahipken, Apple kullanıcıları kendilerini daha az seçenekle bulacaklar.

Akıllı priz boyutu önemlidir

Akıllı prizlerin çoğu kompakt boyuttadır ve tipik bir Kuzey Amerika çift yönlü prizinin yalnızca yarısını kaplar – üst veya alt fiş – çift yönlü prizdeki diğer fişin sürekli güçle normal şekilde çalışmasına izin verir. Bununla birlikte, bazı akıllı fişler daha büyüktür ve çift yönlü bir prizin tamamını kaplayarak başka herhangi bir şeyin prize takılmasını engeller – yakınlarda başka priz yoksa bu bir endişe kaynağıdır. Bazı akıllı fişlerde bulunan kullanışlı bir özellik, fişin gövdesinde bulunan ve akımı manuel olarak, yakınlarda bir akıllı telefona veya sesli yardımcıya ihtiyaç duymadan açıp kapatan bir anahtardır.

Başka bir akıllı fiş türü, iki veya daha fazla priz ve duvar prizine takılan kısa bir uzatma kablosu ile geleneksel bir çoklu priz biçimini alır. Akıllı anahtarlı uzatma kablolarının çoğu, şeridin bireysel çıkışlarının bağımsız olarak kontrol edilmesini sağlar ve hatta aşırı gerilim koruyucu olarak ikiye katlanabilir. Son olarak, bir akıllı fişi dış mekanda kullanmayı planlıyorsanız, hava koşullarına dayanıklı olduğundan ve daha geniş bir sıcaklık aralığı için derecelendirildiğinden emin olun. Neyse ki, dış mekan kullanımı için akıllı fişlerin çoğu açıkça bu şekilde etiketlenmiştir.

Akıllı prizler enerji emicileri öldürebilir

Uyumluluk ve boyut kısıtlamaları belirlendikten sonra, özellikleri dikkate almanın zamanı geldi. Enerji izleme, elektrik faturalarını düşürmede önemli bir adım olabilir. Tüketimi tipik olarak günlük, haftalık veya aylık olarak izleyebilen akıllı fişler, bilgileri akıllı fişin uygulamasında görüntüler.

Pek çok tüketici, bekleme modu olarak adlandırılan elektronik cihazların kapatıldıktan sonra bile güç çekmeye devam ettiğini öğrenince şaşırır. Sürekli takılı olan telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler için şarj cihazları da enerji israfına neden olabilir.

Göre Enerji Bölümü, bu sözde “enerji vampirleri” elektrik faturalarında yılda fazladan 100-200 ABD doları ekleyebilir. Enerji izleme özelliğine sahip bir akıllı priz, meydana gelen enerji emiliminin derecesini belirleyebilir ve kullanıcıların rahatsız edici cihazları bir zamanlayıcıya ayarlamasına, örneğin gece boyunca kapatmalarına olanak tanır.

Zamanlayıcılardan bahsetmişken, akıllı prizler, satın alırken dikkate alınması gereken farklı derecelerde planlama işlevlerine sahiptir. Bazı fişler, bir cihazı her gün otomatik olarak açılacak veya kapanacak şekilde programlayabilir veya rutini haftanın belirli bir gününe göre ayarlayabilir. Örneğin, hafta sonları daha geç uyuyorsanız, bir kahve makinesi bu günlerde daha geç açılacak şekilde programlanabilir.

Planlamanın bir yan ürünü, “uzakta modu” veya benzeri bir işlevdir; bu işlev, evin dolu olduğunu simüle etmek için ışıkları ve belki de eğlence cihazlarını rastgele açar; uzakta tatilde.

Akıllı tüketiciler, diğer birçok ürün gibi toplu satın almanın tasarruf sağlayabileceğinden, çoklu akıllı fiş paketi satın almayı düşüneceklerdir. Örneğin, Govee’nin bu yüksek puanlı dörtlü paketi şu fiyata satılıyor: 30 doların altında.

Teknory