Donanmanın P-8A Poseidon’unu Göründüğünden Çok Daha Korkunç Yapan Özellikler

Çin Halk Cumhuriyeti ile gerilim yükselirken, P-8, Triton insansız hava aracı (İHA) ile birlikte o ülkenin nükleer balistik füze denizaltılarının incelenmesinde önemli bir rol oynuyor. Jet, görevdeki payını gerçekleştirmek için okyanus yüzeyinin hem üstündeki hem de altındaki nesneleri tespit edebilen, tanımlayabilen ve takip edebilen gelişmiş bir radar kullanır. Ayrıca, okyanusu seyir irtifalarından yüksek çözünürlükte tarayabilen […]

Donanmanın P-8A Poseidon’unu Göründüğünden Çok Daha Korkunç Yapan Özellikler

Çin Halk Cumhuriyeti ile gerilim yükselirken, P-8, Triton insansız hava aracı (İHA) ile birlikte o ülkenin nükleer balistik füze denizaltılarının incelenmesinde önemli bir rol oynuyor. Jet, görevdeki payını gerçekleştirmek için okyanus yüzeyinin hem üstündeki hem de altındaki nesneleri tespit edebilen, tanımlayabilen ve takip edebilen gelişmiş bir radar kullanır. Ayrıca, okyanusu seyir irtifalarından yüksek çözünürlükte tarayabilen bir dizi optik ve kızılötesi kamera da mevcuttur. Son olarak, Poseidon, su yoluyla iletilen sesleri uçağa geri ileten şişme sonoşamandıraları suya yerleştirebilir.

Saldırma ihtiyacı ortaya çıkarsa, Poseidon’un kabinin arkasında beş ek bağlantı noktası (silahları monte etmek için güçlendirilmiş bir konum) ve dış kısımda altı ek bağlantı noktası vardır. Buna göre Çevrimiçi Savaş Tarihi“Bu sabit noktalar, seyir füzeleri, gemisavar füzeleri, derinlik bombaları, mayınlar ve torpidolar dahil olmak üzere çeşitli silahlar taşıyabilir.”

Jetin yeteneklerine yakın zamanda eklenen bir özellik, Mk-54 torpidolarının yüksek irtifa uçuşunun güvenliğinden fırlatılmasına izin veren Yüksek İrtifa Denizaltı Savunma Harbi Silah Yeteneğidir (HAAWC). Layman’ın terimleriyle, bu, Poseidon’un bir denizaltını 30.000 fit yükseklikten yok edebileceği anlamına gelir. Bu oldukça büyük bir yükseltme çünkü daha önce P-8’in bir torpidoyu harekete geçirmek için sudan 100 fitten daha yükseğe alçalmaması gerekiyordu.

Poseidon, savaş dışı rollerde de vazgeçilmez olduğunu kanıtladı. 2014’te bir ABD Donanması P-8, Hint Okyanusu’nda kayıp Malezya Havayolları Uçuş MH370’in aranmasına yardım etti ve 2015’te, batan büyük bir konteyner gemisi olan El Faro’nun bulunmasına yardımcı olmak için bir çift Poseidon jeti konuşlandırıldı. Joaquin Kasırgası sırasında Karayipler.

Teknory