Dosyaları Mac’ten Android’e Nasıl Paylaşırım?

Mac’inizi ve Android’inizi birlikte kullanmak, aralarında dosya taşımak gibi bir şey yapmanız gerekene kadar eğlencelidir. Neyse ki, iki işletim sistemi arasında dosya paylaşmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Teknikler, Google’ın FTP uygulamasını, Bluetooth’u ve birçok üçüncü taraf uygulamasını içerir. Dosyaları Mac’ten Android’e ve tersi yönde aktarırken bazı seçeneklerinizi öğrenmek için okumaya devam edin. Dosyaları her iki […]

Dosyaları Mac’ten Android’e Nasıl Paylaşırım?

Mac’inizi ve Android’inizi birlikte kullanmak, aralarında dosya taşımak gibi bir şey yapmanız gerekene kadar eğlencelidir. Neyse ki, iki işletim sistemi arasında dosya paylaşmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Teknikler, Google’ın FTP uygulamasını, Bluetooth’u ve birçok üçüncü taraf uygulamasını içerir.

Dosyaları Mac’ten Android’e ve tersi yönde aktarırken bazı seçeneklerinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Dosyaları her iki yönde aktarmak için aşağıdaki seçenekler kullanılabilir.

Android Dosya Aktarımı

Bakacağımız ilk Mac’ten Android’e dosya aktarımı seçeneği, Google’ın Android Dosya Aktarımı uygulamasıdır. Kullanmak için Mac’inizde OS X 10.5 ve üzeri yüklü olmalıdır. Mac dosyalarınızı Android’e aktarmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. İndirin ve kurun Android Dosya Aktarımı Mac’inizde.
 2. Android Dosya Aktarımı’nı başlatın. Telefonunuzu tekrar bağladığınızda otomatik olarak açılacaktır.
 3. Android cihazınızın kilidini açın ve bir USB kablosu kullanarak Mac’inize bağlayın.
 4. basın Bu cihazı USB üzerinden şarj etme telefonunuzda bildirim
 5. Altında için USB kullanın seçmek Dosya transferi.
 6. Mac’inizde bir dosya aktarım penceresi açılacaktır. Dosyalarınızı taşımak için kullanın.
 7. İşiniz bittiğinde, USB kablosunu çıkarın.

Bluetooth

Bluetooth, dosyaları Mac ve Android arasında kablosuz olarak aktarmak için değerli bir seçenektir.

Eşleştirmeyi Ayarla

Öncelikle, Mac’inizi Android cihazınızla eşleştirmeniz gerekir; bu işlemin, siz eşleştirmeyi kaldırana kadar eşlenmiş olarak kalacakları için yalnızca bir kez yapılması gerekir. Mac’inizi ve Android cihazınızı eşleştirmek için şu adımları izleyin:

 1. Mac’inizde menü çubuğuna gidin veya sistem, TercihlerDaha sonra Bluetooth Bluetooth’u etkinleştirmek için
 2. Ayrıca, Android cihazınızda etkinleştirin. Ayarlar Daha sonra Bluetooth.
 3. Mac’inizde şuraya gidin: Sistem Tercihleri Daha sonra paylaşımve etkinleştirin Bluetooth Paylaşımı seçenek. Burada, alınan dosyaların konumunu ve gelen dosya aktarım istekleriyle ne yapacağınızı seçebilirsiniz.
 4. Android cihazınızda şuraya giderek Mac’inizi seçin: Ayarlar Daha sonra Bluetoothve şifre her iki ekranda da görünecektir.
 5. Parolalar eşleşmelidir. Eşleştirmeyi tamamlamak için tıklayın Bağlamak Mac’inizde.

Dosyaları Mac’ten Android’e Gönderin

Mac’inizde Bluetooth kullanarak dosya paylaşma yöntemi biraz farklıdır. macOS, Android’e benzer bir paylaşım menüsüne sahip olsa da Bluetooth, kullanılabilir aktarım yöntemleri listesinde bir seçenek değildir. neyse ki Bluetooth Dosya Değişimi, yerleşik uygulama işi halledebilir. Mac’inizden Android cihazınıza dosya göndermek için şu adımları izleyin:

 1. Şu yöne rotayı ayarla Uygulamalar Daha sonra Araçlar açmak için Bluetooth Dosya Değişimi uygulama.
 2. Göndermek istediğiniz dosyayı bulun ve tıklayın, ardından tıklayın Göndermek.
 3. Göndermek istediğiniz eşleştirilmiş Android cihazına tıklayın, ardından tıklayın Göndermek Tekrar.
 4. Musluk Kabul etmek gelen aktarımı almak için Android cihazınızda.

Android cihazınızda aldığınız dosyalar, ilgili varsayılan dosyalar uygulaması veya diğer ilgili klasörler altında bulunacaktır. Örneğin, Mac’ten gönderilen bir resim dosyası, Android cihazınızdaki Fotoğraflar uygulamasında görünmelidir.

Dosyaları Android’den Mac’e Nasıl Paylaşırım?

Bluetooth

Bakacağımız ilk dosya aktarım seçeneği Bluetooth. Android cihazınızı ve Mac’inizi eşleştirdikten sonra, ikisi arasında dosya aktarmak için Bluetooth’u kullanabilirsiniz. Yukarıdaki bölümde yer alan “Eşleştirmeyi Ayarla” adımlarını kullanın, ardından Android cihazınızdan Mac’inize dosya göndermek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Android cihazınızda ve Mac’inizde Bluetooth’un etkinleştirildiğinden emin olun.
 2. Android cihazınızda, Mac’inize göndermek istediğiniz dosyayı bulun ve üzerine dokunun.
 3. Seç paylaşım simgesi.
 4. Musluk Bluetooth aktarım yöntemi olarak seçin, ardından Mac’inizi seçin.
 5. Mac’inizde istendiğinde aktarımı kabul edin.

Mac’inizde alınan dosyalar, Sistem Tercihlerinde veya varsayılan “İndirilenler” klasöründe belirttiğiniz konuma gidecektir. Bu yöntemi kullanarak Mac’ten Android’e dosya göndermek için şuraya göz atın: Mac’ten Android Telefona Dosya Nasıl Paylaşılır? yukarıdaki bölüm.

dosya aktarım Protokolü

Dosya Aktarım Protokolü (FTP), dosyaları bir konumdan diğerine indirmek, karşıya yüklemek ve aktarmak için kullanılan standart bir iletişim protokolüdür. Bilgisayar sistemleri arasında veya internet üzerinden transfer yapmak için kullanılabilir.

İlk olarak, Android ile macOS arasında dosya paylaşmak için Mac’inizde bir FTP istemcisine ihtiyacınız olacak. FileZilla en iyi ve en popüler kullanılanlar arasındadır. Pek çok alternatif var, ancak göstermek için FileZilla’yı kullanacağız. Android cihazınıza aşağıdaki gibi bir dosya gezgini indirip yüklemeniz gerekir: Katı Dosya Gezgini FTP sunucusunu oluşturmak için.

FileZilla ve Solid File Explorer veya benzer uygulamalar yüklendikten sonra, dosyalarınızı Android’den Mac’e aktarmak için yapmanız gerekenler şunlardır:

 1. Android cihazınızda açın Katı Dosya Gezginibasın hamburger simgesive ardından seçin Ftp sunucusu.
 2. Şuna dokunun: üç noktalı menü sağ üst köşedeki simge. Ardından, anonim erişimi etkinleştirmeye veya devre dışı bırakmaya karar verin. Hangi seçeneği tercih edeceğiniz size kalmış; ancak, anonim erişimi devre dışı bırakmak, başka hiç kimsenin Android’inize bağlanamamasını sağlar.
 3. Şimdi basın Kullanıcıyı Ayarlaardından dosyalarınıza erişmek için bir kullanıcı adı ve parola oluşturun.
 4. Ardından, simgesine dokunun. Başlangıç FTP sunucusunu başlatmak için.
 5. Mac’inizde açın FileZilla.
 6. Solid File Explorer uygulamasında Android cihazınızda gösterilen IP adresini ve ana bilgisayar adı alanına oluşturduğunuz kullanıcı adını ve şifreyi girin.
 7. İçinde Liman alanı, bağlantı noktası numarasını girin. Bağlantı noktası numarası, SFE uygulamasındaki IP adresinden sonraki numaradır.
 8. Şimdi tıklayın hızlı bağlantı düğme.
 9. Dilerseniz şifreyi kaydetmeyi seçebilirsiniz.
 10. Artık Android dosyalarınızı FileZilla’nın Uzak Site alanında göreceksiniz. Paylaşmak istediğiniz dosyaları Mac’inize (Yerel Site) sürükleyin veya tam tersi.

Açık MTP – Tak ve Çalıştır Çözümü

Android dosyalarınızı Mac’inize veya tam tersine aktarmak için biraz daha basit bir yöntem için, bir tak ve çalıştır çözümü olan OpenMTP kullanmayı düşünün. OpenMTP, bir Android dosya aktarım uygulamasına başka bir örnektir. Açık kaynaklıdır ve kullanımı tamamen ücretsizdir, yani ilgileniyorsanız kaynak koduna bakma seçeneğiniz vardır.

Başlamak için indirip yüklemeniz yeterli OpenMTP Mac’inizde, ardından şu adımları izleyin:

 1. Uygulamayı açın ve Android telefonunuzu bir USB kablosu kullanarak Mac’inize bağlayın.
 2. Uygulama, Mac dosyalarınızı sol bölmede ve sağda bağlı Android cihazınızda görüntüler.
 3. Aktarmak için dosyaları Mac’iniz ve Android’iniz arasında sürükleyip bırakabilirsiniz.

AirDroid

AirDroid, ilginç bulabileceğiniz birkaç ekstra özelliği olan başka bir dosya aktarım örneğidir. AirDroid ile Mac’inizi kullanarak Android cihazınızı kontrol etme, bildirim alma ve çok daha fazlasını yapma olanağına sahip olacaksınız. Bir kere AirDroid telefonunuzda yüklüyse, Android cihazınız ile Mac arasında dosya aktarmak için şu adımları izleyin:

 1. Telefonunuzda AirDroid’de oturum açın.
 2. Musluk AirDroid WebDaha sonra QR Kodunu Tara.
 3. Sonra, Mac’inizde başlatın AirDroid’in web uygulaması.
 4. Web sitesinde bir QR kodu görüntülenecektir. Akıllı telefonunuzla tarayın ve ardından Kayıt olmak telefonunuzda istendiğinde.
 5. İki cihaz arasında dosya paylaşabilmeniz için Android cihazınız artık Mac’inize bağlıdır. Akıllı telefonunuz ve Mac’iniz aynı Wi-Fi ağındayken, verileriniz internet üzerinden gönderilmez, bu da mükemmel bir güvenlik artısıdır.

SSS

Mac’ten Android’e AirDrop Yapabilir miyim?

Ne yazık ki, dosyaları bir Apple cihazından Android’e veya başka bir şekilde aktarmak için AirDrop’u kullanamazsınız.

Mac’ten Android’e Dosya Aktarımı Tamamlandı

macOS ve Android en iyi işletim sistemlerinden ikisidir. Aynı işletim sisteminde dosya paylaşımı söz konusu olduğunda, dosyalar zahmetsizce aktarılır. Ancak, bu iki işletim sistemi arasında dosya paylaşımı o kadar kolay değildir. Neyse ki, Apple ve Android geliştiricileri, farklı işletim sistemi dünyalarındaki cihazları kullanmaktan hoşlananları ve aralarında dosya paylaşmak isteyebilecekleri düşündüler. Dosyalarınızı Mac’ten Android’e ve tersi yönde aktarmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Yöntemler arasında Bluetooth, FTP ve üçüncü taraf uygulamaları bulunur.

Hangi işletim sistemini tercih edersiniz, macOS veya Android? Aşağıdaki yorum bölümünde düşüncelerinizi paylaşın.

Teknory