Elektrikli Araçların Bakım Maliyeti Gerçekte Ne Kadardır?

Elektrikli araçların yakıtı ve bakımı daha ucuz olmasına rağmen, içten yanmalı araçlara (ICE) göre onarımı daha pahalıdır. Perspektif olarak ifade etmek gerekirse, bir Tesla’nız varsa, onarım maliyeti ortalama bir arabadan %27 daha fazla olacaktır. Ancak çoğu elektrikli aracın onarımı daha pahalı olduğu için yalnızca Tesla modelleri değil — lüks bir elektrikli araç SUV kullanıyorsanız, onarımı […]

Elektrikli Araçların Bakım Maliyeti Gerçekte Ne Kadardır?

Elektrikli araçların yakıtı ve bakımı daha ucuz olmasına rağmen, içten yanmalı araçlara (ICE) göre onarımı daha pahalıdır. Perspektif olarak ifade etmek gerekirse, bir Tesla’nız varsa, onarım maliyeti ortalama bir arabadan %27 daha fazla olacaktır. Ancak çoğu elektrikli aracın onarımı daha pahalı olduğu için yalnızca Tesla modelleri değil — lüks bir elektrikli araç SUV kullanıyorsanız, onarımı %53 daha maliyetli olabilir ( Forbes). Bu nedenle elektrikli bir aracı sigortalatmak benzinli bir araca göre daha pahalıya mal olacaktır.

Akü, elektrikli arabanızın değerinin genellikle %30 ila %40’ı kadar olduğu için değiştirilmesi en pahalı bileşendir. Tesla Model S’deki pil değişimi 22.600 dolara kadar mal olabilir – birkaç yüz dolar verir veya alır. En ucuz elektrikli araba olan Nissan Leaf’i satın alsanız bile, pili değiştirmek size 9.500 dolara mal olabilir. Tekrarlayan Otomatik.

Öte yandan, gövde hasarı olan elektrikli araçların onarım maliyeti binlerce dolara, bazen küçük bir kazadan sonra 20.000 dolara kadar çıkabiliyor. Bununla birlikte, sigorta kapsamındaysanız, elektrikli aracınızın onarım maliyeti endişe etmemelidir. Ayrıca, yeni elektrikli araçların pil takımları, değiştirilmeden önce 300 bin ila 500 bin mil dayanacak şekilde üretilmiştir. ABD’deki çoğu EV üreticisinin 100.000 mile kadar pil garantisi olduğundan bahsetmiyorum bile.

Teknory