Elon Musk, ırkçı ranttan sonra ‘Dilbert’ yaratıcısını savundu, medyayı ‘beyazlara karşı ırkçı’ tweetledi

Ülke çapında gazeteler olarak “Dilbert” çizgi romanının yaratıcısı Scott Adams ile bağlarını kopardı(Yeni bir sekmede açılır) Canlı yayınlanan bir ırkçı ranttan sonra, etkili bir Twitter kullanıcısı onu savunmada ikiye katlandı: Twitter sahibi Elon Musk. Musk için her şey oldukça zararsız bir soruyla başladı. “Tam olarak neyden şikayet ediyorlar?” “Dilbert” yaratıcısına bir yanıt olarak sordu. Adams, […]

Elon Musk, ırkçı ranttan sonra ‘Dilbert’ yaratıcısını savundu, medyayı ‘beyazlara karşı ırkçı’ tweetledi

Ülke çapında gazeteler olarak “Dilbert” çizgi romanının yaratıcısı Scott Adams ile bağlarını kopardı(Yeni bir sekmede açılır) Canlı yayınlanan bir ırkçı ranttan sonra, etkili bir Twitter kullanıcısı onu savunmada ikiye katlandı: Twitter sahibi Elon Musk.

Musk için her şey oldukça zararsız bir soruyla başladı.

“Tam olarak neyden şikayet ediyorlar?” “Dilbert” yaratıcısına bir yanıt olarak sordu. Adams, bir muhabiri çizgi romanın gazeteler tarafından düşürülmesiyle ilgili bir hikaye paylaştığı için eleştiriyordu.

Kısa bir süre sonra Musk, Adams’a attığı tweet’i sildi ve görünüşte söylemin ne hakkında olduğunu öğrendi: Scott Adams, canlı yayınında ırkçı bir rant yaptı, Siyahları “nefret grubu” olarak nitelendirdi ve beyazlara onlardan uzak durmalarını söyledi.

Ancak Musk, bir dizi tweet ile Adams’ı savunmak için geri dönecekti.

Adams hikayesi hakkında haber yaptığı için medyaya saldıran sağcı bir Twitter hesabına yanıt veren Musk, tweet attı “medya ırkçıdır.”(Yeni bir sekmede açılır)

“bir çok ABD medyası uzun zamandır beyaz olmayanlara karşı ırkçıydı, şimdi beyazlara ve Asyalılara karşı ırkçı” Misk devam etti(Yeni bir sekmede açılır). “Amerika’daki seçkin kolejler ve liselerde de aynı şey oldu. Belki ırkçı olmamayı deneyebilirler.”

Başka bir Twitter kullanıcısı, Adams’ın yorumlarının “iyi olmadığını” ancak “doğruluk unsuru” içerdiğini söylediğinde, Musk basitçe cevap verdi “Kesinlikle.”(Yeni bir sekmede açılır)

Musk’ın bu makalenin yayınlanmasından hemen önce Twitter’da yaptığı en son yorumu, Adams’ın “iptal edildiği” şeklindeydi.

“Scott’ın söylediği her şeye katılmıyorum ama Dilbert yasal olarak komik ve anlayışlı.” tweet attı Misk.(Yeni bir sekmede açılır) “Komediyi iptal etmeyi bırakmalıyız!”

Bu yorumların ötesinde Musk, Adams’ın söylediklerini kınamadı.

“Dilbert” yaratıcısının ırkçı rant

Çarşamba günü Adams, “Scott Adams ile Gerçek Kahve” adlı canlı yayın programını sunarken, sağcı anketçi Rasmussen’in yaptığı bir anket hakkında söylenmeye başladı.

Anket, ankete katılan katılımcılara “Beyaz olmak sorun değil” ifadesine katılıp katılmadıklarını sordu. İfade, 2017’de 4chan’da bir trol kampanyası olarak başladı. Oluşturanların asıl amacı ne olursa olsun, 4chan kampanyasından kısa bir süre sonra, gerçek beyaz üstünlükçüler de bu ifadeyi benimsemeye başladı. bu İftira Karşıtı Lig(Yeni bir sekmede açılır) ifadeyi bir nefret sembolü olarak listeler.

Ne olursa olsun, Rasmussen anketi, ankete katılan Siyah Amerikalıların çoğunluğunun (yüzde 53) ifadeye katıldığını, yüzde 26’sının katılmadığını ve yüzde 21’inin emin olmadığını söylediğini ortaya çıkardı. İfadeye katılmayan bazılarının, bu çok özel ifadenin gerçek anlamına aşina olabileceğini hayal etmek zor değil.

Ancak “Dilbert” çizgi romanının yaratıcısı ankete öfkelendi.

Adams, “Siyahların neredeyse yarısı beyazlarla anlaşamıyorsa, bu ankete göre, bana göre değil… bu bir nefret grubudur ve onlarla hiçbir ilgim olmasını istemiyorum” dedi. “Ve işlerin şu anki gidişatına dayanarak, beyazlara vereceğim en iyi tavsiyenin Siyahlardan defolup gitmeleri olduğunu söyleyebilirim, sadece siktir git. Nereye gitmen gerekiyorsa git, çünkü bunu düzeltmek mümkün değil. Bu düzeltilemez.”

Günler içinde yüzlerce gazete “Dilbert” çizgi romanını yayından kaldıracağını duyurdu.

“Dilbert çizgi romanının yaratıcısı Scott Adams, bu hafta Coffee with Scott Adams çevrimiçi video şovunda ırkçı bir rant yaptı ve artık onun çizgi romanını taşımayacağız. Sade Satıcı,” dedi editörü, Chris Quin, bir postalamak(Yeni bir sekmede açılır) outletin web sitesinde Cleveland.com(Yeni bir sekmede açılır). “Bu zor bir karar değil.”

Times, ‘Dilbert’in yayınını durdurma kararı aldı. ilan edildi the Los Angeles Times.(Yeni bir sekmede açılır) “Karikatürist Scott Adams, 22 Şubat’ta bir YouTube canlı yayınında ırkçı yorumlar yaptı, The Times’ın reddettiği saldırgan sözler.”

Pazartesi gününe kadar çizgi romanın dağıtımcısı Andrews McMeel Universal bile Adams ile bağlarını kopardı.

Musk için kurs için Par

Musk’ın Adams’ı savunmak için bu kadar açık bir şekilde bir sohbete daldığını görmek, pekala, bu tamamen şaşırtıcı değil.

Yıllardır Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’daki Siyah işçiler, şirkette yaşadıkları ırkçılık iddialarıyla öne çıktılar. Sadece birçoğundan biri örnekler(Yeni bir sekmede açılır) Tesla’nın Siyah çalışanlarına otomobil üreticisinin fabrikalarındaki üstlerinden yöneltildiği bildirilen hakaretler ve ırkçı taciz içerir. davalar açıldı dosyalanmış(Yeni bir sekmede açılır) yıllar içinde, biri tek bir çalışanın jüri kararında 137 milyon dolar almasıyla sonuçlandı. Fakat, eski Tesla çalışanı gidiyor geri mahkemeye(Yeni bir sekmede açılır) bir yargıç miktarı 15 milyon dolara düşürdükten sonra yeni bir duruşma için.

Musk, Twitter’ı devraldığından beri, Twitter’a ait birçok önceden askıya alınmış hesap aşırı sağ kullanıcılar ve beyaz üstünlükçüler eski durumuna getirildi ve platforma geri dönmelerine izin verildi. Musk’ın satın alınmasından kısa bir süre sonra, araştırmacılar keşfetti ırkçı hakaretlerin kullanılması(Yeni bir sekmede açılır) Twitter’da yüzde 500’e varan artış oldu. misk ayrıca alay şirketin Black Lives Matter’a desteğini göstermek için eski CEO Jack Dorsey’in hükümdarlığı döneminde basılan “Uyanık Kal” tişörtleri.

Musk’ın yaptıkları Twitter’ı ayağa kaldırdı kaybetmek en büyük reklamverenlerinin yaklaşık yarısı. Adams’ın ırkçılığına ilişkin en son savunmasıyla, milyarderin davranışını pek caydırmamış gibi görünse de.

Teknory