Elon Musk, kendi AI şirketi ile ChatGPT’ye meydan okumak istiyor

Elon Musk’tan hoşlanan adamlar ile yapay zekaya gerçekten ilgi duyan adamlar arasındaki bir Venn şemasının orta bölümü, kulağa kabus gibi bir grup insan gibi geliyor. Ve o kabus takımı gerçekten iyi vakit geçiriyor. Buna göre Wall Street Gazetesi(Yeni bir sekmede açılır) Ve Finans Zamanları(Yeni bir sekmede açılır), Musk, ChatGPT’nin OpenAI’si ile rekabet etmek için yeni […]

Elon Musk, kendi AI şirketi ile ChatGPT’ye meydan okumak istiyor

Elon Musk’tan hoşlanan adamlar ile yapay zekaya gerçekten ilgi duyan adamlar arasındaki bir Venn şemasının orta bölümü, kulağa kabus gibi bir grup insan gibi geliyor. Ve o kabus takımı gerçekten iyi vakit geçiriyor.

Buna göre Wall Street Gazetesi(Yeni bir sekmede açılır) Ve Finans Zamanları(Yeni bir sekmede açılır), Musk, ChatGPT’nin OpenAI’si ile rekabet etmek için yeni bir üretken yapay zeka girişimi başlatmayı planlıyor ve buna X.AI Corp adını verdi. Financial Times’ın haberine göre Musk, şirketin tek yöneticisi ve ayrıca binlerce Nvidia GPU işlemcisi satın alıyor – yapay zeka teknoloji binası için gerekli işlemciler.

AYRICA BAKINIZ:

Elon Musk, potansiyel olarak hayat kurtaran kamu güvenliği Twitter hesaplarını kapattı

Twitter çarı, on yıl önce şirketten ayrılmadan önce OpenAI’nin kurucu ortağı olmasına rağmen yapay zekayı eleştiriyordu. Financial Times’ın haberine göre Musk ayrıca, ChatGPT’ye rakip olabilecek bir yapay zeka oluşturmak için gerekli teknoloji olan 10.000 adet Nvidia GPU işlemcisi satın alıyor ve projede çalışacakları iddia edilen iki eski DeepMind araştırmacısını işe aldı.

Bu sadece haftalar sonra gelir açık mektup imzaladı(Yeni bir sekmede açılır) güçlü AI sistemlerinin eğitiminin en az altı ay süreyle durdurulması gerektiğini söylüyor.

Mektupta, “İnsan-rekabet zekasına sahip yapay zeka sistemleri, toplum ve insanlık için büyük riskler oluşturabilir.”

OpenAI CEO’su Sam Altman yanıt olarak şunları söyledi: “Güvenlik sorunları için dikkatli hareket etmenin ve artan bir titizlikle hareket etmenin gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Mektup, bunu ele almanın en uygun yolu olduğunu düşünmüyorum.”

Wall Street Journal, Musks’ın ChatGPT’nin politik olarak önyargılı olduğunu düşündüğünü ve “gerçeği arayan” bir AI modeli oluşturmak için X.AI Corp’u kullanmayı planladığını bildirdi.

Her ne demekse.

Teknory