Elon Musk, Neuralink’in insanlar için hazır olduğunu söyledi. Düzenleyiciler aynı fikirde değil, insan denemeleri için başvuruyu reddediyor.

Başvuru reddedildi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ndeki (FDA) düzenleyiciler, insan denemelerine başlamak için yeşil ışık yaktıktan sonra Elon Musk’ın beyin implantı şirketi Neuralink’e söylemek zorunda kaldı. Ayrıca, Neuralink’in yakında, en azından Musk’ın daha önce bahsettiği herhangi bir zaman diliminde onay alması pek olası görünmüyor. FDA’nın Neuralink’in başvurusunu reddettiği haberi bir kaynaktan geliyor. Reuters’in yeni raporu(Yeni […]

Elon Musk, Neuralink’in insanlar için hazır olduğunu söyledi.  Düzenleyiciler aynı fikirde değil, insan denemeleri için başvuruyu reddediyor.

Başvuru reddedildi. ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ndeki (FDA) düzenleyiciler, insan denemelerine başlamak için yeşil ışık yaktıktan sonra Elon Musk’ın beyin implantı şirketi Neuralink’e söylemek zorunda kaldı.

Ayrıca, Neuralink’in yakında, en azından Musk’ın daha önce bahsettiği herhangi bir zaman diliminde onay alması pek olası görünmüyor.

FDA’nın Neuralink’in başvurusunu reddettiği haberi bir kaynaktan geliyor. Reuters’in yeni raporu(Yeni bir sekmede açılır). Satış noktası, aslında yaklaşık bir yıl önce gelen reddedilmenin ayrıntılarını paylaşan yarım düzineden fazla mevcut ve eski çalışanla konuştu. FDA’nın reddi daha önce kamuoyu tarafından bilinmiyordu.

Musk, Neuralink için büyük vizyonunu yıllar boyunca birkaç kez paylaştı. Musk’a göre, bir Neuralink çipi bir hastanın beynine yerleştirildiğinde, körlerin görüşünü geri kazanmasına ve hatta felçli insanların tekrar yürümesine yardımcı olabilir. Musk daha da ileri giderek, çipin insanların başka türlü unutmuş olabilecekleri anları anımsayabilmeleri için insanların anılarını kaydedebileceği özellikler hayal etti.

AYRICA BAKINIZ:

Elon Musk’ın Neuralink’inin hayvan refahı ihlalleri nedeniyle soruşturma altında olduğu bildiriliyor

FDA’nın, Neuralink’in insan denemelerine başlama başvurusunu neden reddettiğine gelince, kaynaklar “şirketin ele alması gereken düzinelerce sorun” olduğunu söyledi. FDA’nın güvenlik endişelerinden bazıları, cihazın kablolarının “yer değiştirme” ve beynin diğer bölgelerine zarar verme potansiyeli, cihazdaki lityum pille ilgili olası sorunlar ve cihazı cerrahi olarak çıkarma prosedürünün hastanın beyin dokusuna zarar verip vermeyeceği ile ilgilidir. .

Neuralink’e yönelik soruşturmalar muhtemelen bu güvenlik endişelerini artırıyor. ihlal kalkınmayı aceleye getirmeye çalışırken hayvan refahı yasaları. Bir önceki rapora göre, ayrıca Reuters(Yeni bir sekmede açılır)2018’den bu yana Neuralink testinden geçen yaklaşık 1.500 maymun, domuz ve fare öldürüldü.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde (NIH) sinir mühendisliği eski bir program direktörü Reuters’e “Neuralink, bunu yakın zamanda piyasaya sürmek için gereken zihniyete ve deneyime sahip görünmüyor” dedi.

Raporun ortaya koyduğu gibi, Neuralink 2016’da kuruldu, ancak 2022’nin başına kadar denemeler için FDA’dan onay başvurusunda bulunmadı, yalnızca bu başvuru reddedildi. Musk, yine de, bırakın FDA onayını almak şöyle dursun, şirketin henüz FDA onayı için başvurmamış olması nedeniyle yerine getirilmesi imkansız olan iddialarda bulunuyor gibi görünüyor.

Örneğin, 2019’daki bir Neuralink sunumu sırasında Musk söz konusu(Yeni bir sekmede açılır) şirket, 2020’nin sonuna kadar düzenleyiciler tarafından insan deneyleri için onaylanmayı bekliyordu. 2021(Yeni bir sekmede açılır)Musk, bir araba kazasında felç olan bir adama, Neuralink’in “FDA ile yakın iletişim içinde” olduğunu ve şirketin, uygulanmamış olmasına rağmen, o yıl “ilk insan denemelerini yapabileceğini” belirten bir tweet attı. .

Ancak Musk’ın insan denemeleri için en spesifik zaman çizelgesi yaklaşık üç ay önce geldi.

Musk, “Artık Neuralink cihazının insanlar için hazır olduğundan eminiz, bu nedenle zamanlama, FDA onay sürecinde çalışmanın bir işlevidir.” tweet attı(Yeni bir sekmede açılır).

Sonra Neuralink’te “Göster ve Anlat(Yeni bir sekmede açılır)“aynı gün olay, Musk söz konusu implantı hemen şimdi alabilir ve insan denemelerinin başlamasını beklediği zaman için altı aylık bir zaman çerçevesi belirleyebilir. O denemelerin söz verildiği gibi başlamasına 90 gün kaldı.

Teknory