Elon Musk, Twitter Blue için ödeme yaparlarsa Twitter’ın içerik oluşturucularla reklam gelirini paylaşmaya başlayacağını söyledi. Daha fazla açıklama yapmadı.

Elon Musk’ın Twitter hesabında daha büyük değişiklikler yaşanıyor. Cuma günü Musk, Twitter hesabı aracılığıyla şirketin bugünden itibaren platformdaki içerik oluşturucularla reklam gelirlerini paylaşmaya başlayacağını duyurdu. İçerik oluşturuculara, tweet’lerine verilen yanıtlarda görünen reklamlar için ödeme yapılacağını söyledi. Bir takip gönderisinde Musk, ek bir uyarıda bulundu: İçerik oluşturucunun, reklam geliri paylaşım programına katılabilmeleri için önce ücretli bir […]

Elon Musk, Twitter Blue için ödeme yaparlarsa Twitter’ın içerik oluşturucularla reklam gelirini paylaşmaya başlayacağını söyledi.  Daha fazla açıklama yapmadı.

Elon Musk’ın Twitter hesabında daha büyük değişiklikler yaşanıyor.

Cuma günü Musk, Twitter hesabı aracılığıyla şirketin bugünden itibaren platformdaki içerik oluşturucularla reklam gelirlerini paylaşmaya başlayacağını duyurdu. İçerik oluşturuculara, tweet’lerine verilen yanıtlarda görünen reklamlar için ödeme yapılacağını söyledi.

Bir takip gönderisinde Musk, ek bir uyarıda bulundu: İçerik oluşturucunun, reklam geliri paylaşım programına katılabilmeleri için önce ücretli bir Twitter Blue aboneliğine (web’de 8 ABD Doları, iOS cihazlarda 11 ABD Doları) kaydolması gerekir.

Twitter Blue gereksinimi bir yana, bu içerik oluşturucular için çok iyi geliyor! Twitter uzman kullanıcılarının şirkete yönelik en büyük eleştirilerinden biri, uzun süredir yaratıcılara gerçekten ödeme yapmayan tek büyük platform olmasıydı. YouTube, Facebook ve hatta TikTok’un tümü, halka açık bir tür reklam geliri paylaşımına dayalı para kazanma programına sahiptir. Musk’a göre, bu nihayet değişiyor.

Peki, şimdi nasıl kaydolacağımı soruyor olabilirsiniz. Bilmiyoruz. Musk, Twitter Blue gereksinimi dışında herhangi bir ayrıntı sağlamadı. Bugün başlayacak gibi görünen bu program hakkında ne Musk’tan ne de Twitter’ın resmi hesaplarından herhangi bir ek bilgi geldi.

AYRICA BAKINIZ:

Rapora göre Elon Musk, Twitter’ın bir ödeme platformu olmasını istiyor

Bir yaratıcıysanız, şu anda buna karşı son derece dikkatli olmalısınız. Twitter, her iki tarafın da yüzde kaç alacağı gibi gelir paylaşımının ne olduğunu paylaşmadı. Şirket, ödemenin gösterimlere mi (yani bir reklamın kaç kez görüntülendiğine) veya bir reklamın kaç kez tıklandığına göre mi belirleneceğini açıklamadı. Gelir paylaşımı, bir reklamın aldığı beğeni veya retweet gibi etkileşim sayısı gibi etkileşime dayalı mı olacaktır? Kim bilir?

Twitter da herhangi bir detay paylaşmadı. Nasıl yaratıcılar para alacaktı. İçerik oluşturucular, ödemeler için banka hesabı bilgilerini Twitter’a nasıl sağlayacaklarına dair herhangi bir bildirim almadı. İçerik oluşturucuların gelir analizlerini nerede izleyebilecekleri ve hatta başlangıçta para kazanma programına kaydolabilecekleri konusunda hiçbir haber yoktu. Her Twitter Blue abonesi uygun mu olacak yoksa diğer platformların gelir paylaşım programları gibi takipçi sayısı gereksinimleri olacak mı? Yine, bunların hepsi, bu programın başladığı gün henüz yanıtlanmayı bekleyen çok güzel sorular.

Her halükarda, ödeme almak istiyorsanız, önce Twitter’a ödeme yapmanız gerekir – bu, Musk’ın kazandığı bir gerçektir. kullanıcılar tarafından eleştirildi(Yeni bir pencerede açılır). Hiç şüphesiz içeriklerinden para kazanmak için Twitter Blue’ya üye olan kişiler olacaktır. Ancak programla ilgili herhangi bir ayrıntı olmadan, buna değip değmeyeceğini söylemek imkansız. Örneğin, ayda 8 veya 11 dolar ödüyorsanız ve bu süre içinde sadece birkaç sent kazanıyorsanız, aboneliğinizin tek amacı para kazanmaksa neden rahatsız edesiniz?

Twitter daha önce kullanıcılara para kazanma modelleri sunmuştu. Eskiden Süper Takipler olarak bilinen Abone Ol özelliği, kullanıcıların ödeme duvarlı tweet’ler için belirli kullanıcılara doğrudan abone olmalarını sağlar. Büyük yayıncılık ortakları da önceden gösterilen reklamlarla videolarından para kazanmayı başardılar, ancak bu program oldukça özeldi ve çoğu kullanıcıya açık değildi.

Musk’ın duyurusu cevaplardan çok soruları beraberinde getirdi ve belki de bu soruların hiçbiri şundan daha acil değil: Twitter şu anda bir gelir paylaşım programı yürütebilir mi? Musk’ın devralınmasından bu yana şirket, en büyük reklamverenlerinin yaklaşık yarısını kaybetti. büyük damla(Yeni bir pencerede açılır) reklam gelirinde.

Platform bu önemli bilgiyi ifşa etmeye karar verdiğinde, bu paylaşılan gelirin kullanıcılara tam olarak nasıl akacağını görmek kesinlikle ilginç olacaktır.

Teknory