Eski iPhone’unuzun cihaz içi üretken yapay zekaya nasıl sahip olabileceği aşağıda açıklanmıştır

Robert Triggs / Android Yetkilisi TL;DR Yakın zamanda yayınlanan bir Apple araştırma makalesi, cihaz içi üretken yapay zekayı iPhone’lara getirmeye yönelik çözümünü ayrıntılı olarak açıkladı. Yaklaşım, bol miktarda RAM ihtiyacını azaltıyor ve bu çözümün eski iPhone’larda cihaz içi yapay zekayı etkinleştirebileceğini öne sürüyor. 2024’te çok sayıda Android amiral gemisi telefonunun cihaz içi üretken yapay zeka […]

Eski iPhone’unuzun cihaz içi üretken yapay zekaya nasıl sahip olabileceği aşağıda açıklanmıştır

Robert Triggs / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Yakın zamanda yayınlanan bir Apple araştırma makalesi, cihaz içi üretken yapay zekayı iPhone’lara getirmeye yönelik çözümünü ayrıntılı olarak açıkladı.
  • Yaklaşım, bol miktarda RAM ihtiyacını azaltıyor ve bu çözümün eski iPhone’larda cihaz içi yapay zekayı etkinleştirebileceğini öne sürüyor.

2024’te çok sayıda Android amiral gemisi telefonunun cihaz içi üretken yapay zeka yetenekleri sunmasını bekliyoruz, ancak Apple bu konuda oldukça sessiz kaldı. Şimdi, şirket tarafından yayınlanan yeni bir araştırma makalesi, şirketin yapay zekayı iPhone’larında yerel olarak nasıl çalıştırabileceğini ortaya çıkardı.

Finans Zamanları bir tespit edildi Apple araştırma makalesi Sınırlı RAM’e sahip cihazlarda büyük dil modellerini (LLM’ler) çalıştırmaya yönelik bir çözümün ayrıntılarını veren bir belge. Makale, Apple’ın “model parametrelerini” depoda nasıl tutabileceğini ve modelin tamamını RAM’e yüklemek yerine gerektiğinde bunların parçalarını cihazın RAM’ına nasıl getirebileceğini ortaya koyuyor.

Makaleden bir alıntı şöyle: “Bu yöntemler toplu olarak, CPU ve GPU’daki basit yükleme yaklaşımlarıyla karşılaştırıldığında çıkarım hızında sırasıyla 4-5 kat ve 20-25 kat artışla mevcut DRAM’in iki katı boyutuna kadar modellerin çalıştırılmasına olanak tanıyor.”

Eski iPhone’ların cihaz içi yapay zekaya sahip olması için bir yol mu var?

Cihaz içi üretken yapay zeka, birinci sınıf telefonlarda kullanılan depolama alanından daha hızlı okuma/yazma hızları sunduğundan, bol miktarda RAM’e sahip olmanın avantajlarından yararlanır. Yüksek hızlar cihaz içi yapay zeka için çok önemlidir ve kullanıcıların bir yanıt veya nihai sonuç almak için mutlaka onlarca saniye (veya daha fazla) beklemesi gerekmediği için çok daha hızlı çıkarım sürelerine olanak tanır. Bunların hepsi, potansiyel olarak konuşma hızlarında çalışabilecek, çok daha hızlı görüntü/metin oluşturma, daha hızlı makale özetleri ve daha fazlasını gerçekleştirebilecek bir cihaz içi yapay zeka asistanı anlamına geliyor. Ancak Apple’ın çözümü, duyarlı cihaz içi yapay zeka için bol miktarda RAM’e ihtiyacınız olmadığı anlamına geliyor.

Apple’ın yaklaşımı, eski ve yeni iPhone’ların aynı şekilde cihaz içi üretken yapay zeka özellikleri sunmasına olanak tanıyabilir; çünkü Apple’ın telefonları genellikle birçok premium Android telefondan daha az RAM sunar. Örneğin iPhone 11 serisi yalnızca 4 GB RAM sunarken, vanilya iPhone 15 bile 6 GB RAM sunuyor.

Yüksek Lisans’ların kapladığı alanı azaltmak için çalışan tek mobil oyuncu Apple değil. Hem Qualcomm hem de MediaTek’in yeni amiral gemisi işlemcileri, bu modelleri küçültmek için INT4 hassasiyetini destekliyor. Her iki durumda da sektörün, cihazdaki yapay zeka için sistem gereksinimlerini azaltmanın yeni yollarını bulmaya devam edeceğinden ve potansiyel olarak düşük kaliteli telefonların bile bu özellikleri sunmasına olanak tanıyacağından eminiz.

Eski iPhone’unuzun cihaz içi üretken yapay zekaya nasıl sahip olabileceği aşağıda açıklanmıştır

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow