Excel’de Metin İçeren Hücreleri Sayma

Excel elektronik tabloları, verileri depolamak ve analiz etmek için harika bir yoldur ve genellikle sayıların ve metnin birleşiminden oluşan hücreleri vardır. Verilerinizi daha iyi anlamak için hücreleri metinle ayırt etmeniz gerekir. Bu süreç göründüğünden çok daha kolay. Bu makalede, bir hücre aralığının nasıl seçileceği ve ardından metin içeren hücreleri saymak için “EĞERSAY” işlevinin nasıl kullanılacağı […]

Excel’de Metin İçeren Hücreleri Sayma

Excel elektronik tabloları, verileri depolamak ve analiz etmek için harika bir yoldur ve genellikle sayıların ve metnin birleşiminden oluşan hücreleri vardır. Verilerinizi daha iyi anlamak için hücreleri metinle ayırt etmeniz gerekir. Bu süreç göründüğünden çok daha kolay.

Bu makalede, bir hücre aralığının nasıl seçileceği ve ardından metin içeren hücreleri saymak için “EĞERSAY” işlevinin nasıl kullanılacağı açıklanmaktadır. Başlayalım!

Windows, Mac veya Linux Kullanarak Excel’de Metin İçeren Hücreleri Sayma

Excel elektronik tablonuzdaki metin içeren hücreleri sayma işlemi Excel 2007, 2010, 2013, 2016, 2019, 2021 ve Excel 365 içinde Windows, Mac veya Linux aynıdır. İşte nasıl yapılacağı.

 1. herhangi birine tıklayın “boş hücre” formülü eklemek için e-tablonuz içinde.
 2. İşlevi yazın veya yapıştırın =COUNTIF (range, criteria) belirli bir hücre aralığında metin içeren hücrelerin sayısını sayan tırnak işaretleri olmadan.
 3. “Aralık” için kontrol etmek istediğiniz hücre aralığını girin. İki nokta üst üste ile ayrılmış ilk ve son hücreleri yazın. Örneğin, A2’den A9’a kadar olan hücreleri saymak için aşağıdaki metin dizesini girersiniz: “A2:A9
 4. “ölçüt” için şunu yazın "*" alıntılarla. Bu kısım, belirtilen aralıkta metin içeren hücrelerin sayısını sayar. Tam formül aşağıdaki gibi görünmelidir: “=COUNTIF (A2:A9, “*”)
 5. Şimdi basın “Girmek” formülü uygulamak için. Sonuç, formülün hücresinde görüntülenecektir.

iPhone Uygulamasında Excel’de Metin İçeren Hücreleri Sayma

Bir iPhone’daki Excel uygulamasını kullanarak elektronik tablonuzdaki metin içeren hücrelerin sayısını saymak için aşağıdakileri yapın:

 1. Başlat “iPhone Excel Uygulaması.”
 2. Üzerine dokunun “Açık” kayıtlı e-tablolarınızı görüntülemek için, ardından ilgili tabloyu seçin. “Excel dosyası” açmak için
 3. “Çift dokunma” üzerinde “boş hücre” “EĞERSAY” formülünü girmek için e-tabloda veya “uzun basma” bir “boş hücre” ve ardından öğesine dokunun. “Düzenlemek” açılır menüden.
 4. Boş hücreye aşağıdakini yazın: “=COUNTIF (range, criteria)” Bu formül, hücre aralığınız içinde metin içeren hücrelerin sayısını sayar.
 5. “Range” kısmı için şunu yazın: “hücre aralığı” saymak istiyorsun İlk ve son hücreleri iki nokta üst üste ile ayırarak girin. D2 ile D12 arasındaki hücre sayısını hesaplamak için aşağıdakini yazın: “D2:D12
 6. “Ölçüt” için şunu yazın “*” alıntılarla. Bu kısım, aralıktaki metin içeren hücrelerin sayısını sayar. Formülün tamamı aşağıdaki gibi görünmelidir: “=COUNTIF (D2:D12,“*”)
 7. Şimdi, “Girmek” Oluşturulan formülü uygulamak için. Sonuç, formülün hücresinde görünür.

Android Uygulamasında Excel’de Metin İçeren Hücreleri Sayma

Android Excel uygulamasını kullanarak e-tablonuzda metin bulunan hücrelerin sayısını saymak için aşağıdakileri yapın:

 1. Başlat “Android Excel uygulaması.”
 2. “Son” menüsü varsayılan olarak açılır. Üzerine dokunun “Açık” Bir dosya tarayıcısı gibi olan “Yerler” menüsünü açmak için sağ alt bölümde.
 3. Otomatik olarak açmak için istediğiniz dosyaya göz atın ve üzerine dokunun.
 4. “Çift dokunma” üzerinde “boş hücre” “COUNTIF” formülünü girmek için. Alternatif olarak, “uzun basma” hiç “boş hücre” sonra dokunun “Düzenlemek” açılır menüden.
 5. Formülün “aralık” kısmı için saymak istediğiniz hücre aralığını girin: “=COUNTIF (range, criteria)” tırnak işareti olmadan. Bu formül, hücre aralığı içinde metin bulunan hücrelerin sayısını hesaplar.
 6. Formülün “aralık” kısmı için saymak istediğiniz hücre aralığını girin. İki nokta üst üste ile ayrılmış ilk ve son hücreleri ekleyin. E2 ile E12 arasındaki hücreleri bir sütundan hesaplamak için aşağıdaki metin dizesini girin: “E2:E12
 7. Formülün “ölçüt” kısmı için şunu yazın: “*” alıntılarla. Metin dizesinin bu kısmı, birden fazla satır dahil olmak üzere belirtilen aralıkta metin bulunan hücrelerin sayısını sayar. Tam formülünüz şöyle görünmelidir: “=COUNTIF (A2:E12,“*”)
 8. Şimdi dokunun “Girmek” formülü uygulamak için. Sonuç, formülün hücresinde görünür.

Excel’de Belirli Metin İçeren Hücreleri Nasıl Sayarsınız?

“EĞERSAY” işlevini kullanarak, “Excel”, “John” veya “John Meyers” gibi belirli metin dizelerini içeren hücrelerin sayısını sayabilirsiniz. Formül, herhangi bir metin içeren hücreleri saymaya benzer, ancak belirli bir metni aramak için formülün “ölçütler” bölümünü değiştirirsiniz. Bu örnekte, “Excel” kelimesinin belirli bir hücre aralığında kaç kez geçtiğini göreceksiniz:

 1. bir tıklayın “boş hücre” formülü yazmak için
 2. Boş hücreye aşağıdaki dizeyi tırnak işaretleri olmadan yazın: “=COUNTIF (range, criteria)
 3. Formülün “aralık” kısmı için saymak istediğiniz hücre aralığını girin. İlk ve son hücreleri iki nokta üst üste ile ayırarak girin. A2 ile A20 arasındaki hücreleri hesaplamak için aşağıdaki dizeyi tırnak işaretleri olmadan yazın: “A2:A20
 4. Formülün “ölçütler” bölümü için şunu yazın: "Excel" alıntılarla. Metin dizisinin bu kısmı, belirtilen aralıkta “Excel” bulunan hücrelerin sayısını sayar. Tamamlanan metin dizeniz aşağıdaki gibi görünmelidir: “=COUNTIF (A2:A20, "Excel")

Excel’de Yinelenen Metin İçeren Hücreleri Nasıl Sayarsınız?

Metin ve belirli metin içeren hücreleri saymanın yanı sıra, yinelenen içeriğe sahip hücrelerin sayısını da sayabilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte, yinelenen öğrenci notları arıyoruz.

 • Sütun A – öğrencileri listeler (A2:A10)
 • B Sütunu – öğrencinin notlarını listeler (A, B veya C)
 • D Sütunu – “A” için D2, “B” için D3 ve “C” için D4 dahil olmak üzere mevcut notları listeler.
 • Sütun E – her derecenin sayısını listeler.

Birinci Örnek Dahil, Yinelenen Metin İçeren Hücreleri Say

Elektronik tablonuzdaki hücre sayısını, ilk örnek dahil olmak üzere “A”, “B” veya “C” sınıfı örneklerle saymak için aşağıdaki formülü girin:

 1. “A” notu için hücreyi tıklayın “E2” ve aşağıdaki metin dizesini yazın: “=COUNTIF(B2:B10,D2)
 2. “B” notu örnekleri için hücreyi tıklayın “E3” ve aşağıdaki metin dizesini yazın: “=COUNTIF(B2:B10,D3)
 3. “C” notu örnekleri için hücreyi tıklayın “E 4” ve şunu yazın: “=COUNTIF(B2:B10,D4)

Artık “E” sütununda listelenen ilk örnek de dahil olmak üzere yinelenen notların sayısına sahipsiniz.

Excel’de Renkli Metin İçeren Hücreleri Sayma

Excel’in, metin rengine göre hücreleri saymak için belirli bir formülü yoktur. Bunu aşmak için sonuçları filtreleyin ve ardından hücreleri hesaplayın.

 1. Analiz etmek istediğiniz e-tabloyu açın.
 2. Saymak istediğiniz rengin metnini içeren bir hücreye sağ tıklayın.
 3. Seçme “filtre,” o zamanlar “Seçilen Hücrenin Yazı Tipi Rengine Göre Filtrele” seçili metin rengiyle hücreleri filtrelemek için.
 4. Ardından, Excel’e veri aralığınızı saymasını söyleyin. Metniniz B2’den B10’a kadar olan hücreleri dolduruyorsa, aşağıdaki formülü girin: “=SUBTOTAL(B2:B10)

“Bir kere bastığınızdaGirmek” Filtreyi uygulamak için, Excel yalnızca o rengi içeren hücreleri görüntüler ve kalan değerleri gizler.

ARA TOPLAM” işlevi yalnızca seçilen metin rengi için sayıyı döndürür ve ” ile karşılaştırıldığında gizli satırlardaki değerleri hariç tutarTOPLAM


Son olarak, Excel uygulaması verilerinizi depolamak ve analizi kolaylaştırmak için harika bir iş çıkarıyor. Sayıların yanı sıra metinleri de işler. “COUNTIF” dahil olmak üzere dört yüzden fazla işlevi vardır. Bu işlev, ihtiyacınız olanı bulmak için bir grup veriyi sıralamanız gerektiğinde, metin içeren hücreler gibi belirli bilgileri içeren hücrelerin toplamını ve belirli metin dizelerinin oluşum sayısını bulmanıza yardımcı olur.

Teknory