Facebook ve Instagram Artık Gençlere Varsayılan Olarak Daha Katı Gizlilik Ayarları Verecek

Meta, gençler için istenmeyen etkileşimleri sınırlamayı, isterlerse kendi yaş baloncuklarında kalmalarına izin vermeyi ve onlara diğer kullanıcıların uygunsuz ve rahatsız edici davranışlarını bildirmeleri için yeni yollar sunmayı planlıyor. Şirket, gençlerin “bağlantıları olmayan şüpheli yetişkinlerle” sohbet etmemesini sağlamanın yollarını denediğini duyurdu. Duyuru boyunca “şüpheli” terimi kullanılıyor ve Meta bunu şöyle tanımlıyor: “‘Şüpheli’ bir hesap, yakın zamanda […]

Facebook ve Instagram Artık Gençlere Varsayılan Olarak Daha Katı Gizlilik Ayarları Verecek

Meta, gençler için istenmeyen etkileşimleri sınırlamayı, isterlerse kendi yaş baloncuklarında kalmalarına izin vermeyi ve onlara diğer kullanıcıların uygunsuz ve rahatsız edici davranışlarını bildirmeleri için yeni yollar sunmayı planlıyor. Şirket, gençlerin “bağlantıları olmayan şüpheli yetişkinlerle” sohbet etmemesini sağlamanın yollarını denediğini duyurdu. Duyuru boyunca “şüpheli” terimi kullanılıyor ve Meta bunu şöyle tanımlıyor: “‘Şüpheli’ bir hesap, yakın zamanda bir genç tarafından engellenmiş veya bildirilmiş olabilecek bir yetişkine ait hesaptır.” Bu hesapların dahil olduğu durumlarda, Meta’nın gençleri bu tür yetişkinlerle konuşma başlatmasını engelleyecek veya caydıracak gibi görünüyor.

Facebook’ta yeni gizlilik ayarları da tanıtılıyor. 16 yaşın (veya yukarıda belirtildiği gibi bazı ülkelerde 18) altındaki her kullanıcı artık Facebook’a kaydoldukları andan itibaren sıkılaştırılmış gizlilik ayarlarına sahip olacak. Halihazırda bir profili olanların gizlilik ayarlarını iyileştirmeleri teşvik edilecektir. Benzer gizlilik varsayılanları Instagram’da zaten mevcuttur. Meta aynı zamanda gençleri gelişmiş güvenlik ve raporlama araçlarından yararlanmaya teşvik ediyor – eğer herhangi biri bu tür genç kullanıcıları rahatsız ederse, Meta çocukların suçluları bildirmesini ve engellemesini kolaylaştırmak istiyor.

Son olarak Meta, gençlerin mahrem görüntülerinin yayılmasını sınırlamak için Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi (NCMEC) ile birlikte çalışıyor. Bu tür fotoğrafların rıza dışı paylaşılmasıyla ilgili travmanın farkında olan Meta, halen üzerinde çalışılan yeni platformun ” [Meta] bir gencin mahrem görüntülerinin çevrimiçi olarak yayınlanmasını önlemeye yardımcı olmak için ve teknoloji endüstrisindeki diğer şirketler tarafından kullanılabilir.” Meta, önümüzdeki birkaç hafta içinde bu proje hakkında daha fazla bilgi paylaşabileceğini söylüyor.

Teknory