Galaxy S23 bile Qualcomm’un çip satışlarındaki düşüşü engelleyemedi

Ryan McLeod / Android Yetkilisi TL;DR Qualcomm’un çip satışları, düşen akıllı telefon pazarından etkileniyor. Şirketin çip satışları yıldan yıla %25 düştü. Qualcomm, “işgücü azaltımına” hazırlanıyor. Akıllı telefonlar için harika bir yıl olmadı. Google hariç hemen hemen her marka için talep genel olarak düştü. Bunun doğrudan bir sonucu olarak, çip üreticileri de bu çalkantılı dönemde satışlarda […]

Galaxy S23 bile Qualcomm’un çip satışlarındaki düşüşü engelleyemedi

Ryan McLeod / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Qualcomm’un çip satışları, düşen akıllı telefon pazarından etkileniyor.
  • Şirketin çip satışları yıldan yıla %25 düştü.
  • Qualcomm, “işgücü azaltımına” hazırlanıyor.

Akıllı telefonlar için harika bir yıl olmadı. Google hariç hemen hemen her marka için talep genel olarak düştü. Bunun doğrudan bir sonucu olarak, çip üreticileri de bu çalkantılı dönemde satışlarda düşüş yaşıyor. Snapdragon SoC’lerin üreticisi Qualcomm, en son kazanç raporuna göre özellikle zor zamanlar geçiriyor.

2 Ağustos 2023’te Qualcomm yayınlanan üçüncü çeyrek kazanç raporu. 3. Çeyrek raporu, telefon çipi satışlarının yıldan yıla %25 düştüğünü gösteriyor. Şirket ayrıca yıldan yıla %52 net gelir kaybı kaydetti. Ve işleri daha da kötüleştiren, gelecek çeyreğe ilişkin rehberliğin beklenenden daha düşük gelmesi ve bu da görüşmeden sonra hisse senedinin %8 düşmesine neden oldu. Ars Teknik.

Akıllı telefonlara olan düşük talebin dışında, satışlarda böyle bir düşüş görmek şaşırtıcı. Özellikle, Samsung ve Qualcomm’un Qualcomm’un çiplerini tüm Galaxy S23 telefonlarına koymak için bir anlaşma imzaladığı göz önüne alındığında. Böyle bir anlaşma yaptıktan sonra satışların artacağını düşünürsünüz.

Kayıpların ciddiyeti, Qualcomm’un maliyet düşürücü önlemler almaya mecbur olduğunu hissetmesine neden olacak kadar fazladır. Ne yazık ki, bu maliyet düşürücü önlemler işten çıkarma şeklini alacak gibi görünüyor. Raporda belirtildiği gibi:

Makroekonomik ortamda ve talep ortamında süregelen belirsizliği göz önünde bulundurarak, ek yeniden yapılandırma önlemleri almayı bekliyoruz. Planlarımızı geliştirme sürecindeyken, şu anda bu eylemlerin büyük ölçüde iş gücü azaltımlarından oluşmasını bekliyoruz ve bu tür eylemlerle bağlantılı olarak, önemli bir kısmının önümüzdeki yıllarda tahakkuk etmeyi beklediğimiz önemli ek yeniden yapılandırma masraflarına maruz kalmasını bekliyoruz. 2023 mali yılının dördüncü çeyreği. Şu anda bu ek eylemlerin 2024 mali yılının ilk yarısında büyük ölçüde tamamlanmasını bekliyoruz.

Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3’ü Ekim sonunda piyasaya sürmesi bekleniyor. Akıllı telefon pazarı yakın zamanda bir geri dönüşe hazır görünmüyorken, Qualcomm için şu anda işler pek iyi görünmüyor.

Galaxy S23 bile Qualcomm’un çip satışlarındaki düşüşü engelleyemedi

Teknory