Gerçek Dünyadan Bir Psikiyatrist, DC’nin Joker’ine İlişkin Şok Teşhisini Paylaşıyor

Ne zaman Batman’in en ikonik düşmanının eylemlerine tanık olsak, Joker, adamın deli olduğu sonucuna varmak güvenli. Genel olarak konuşursak, devam edip alnına “hasar görmüş” dövmesi yapan birini görüyoruz. Bekle… Jared Leto’nun karakteri ele alış biçimini bir kenara bırakırsak, Joker hakkında genel bir görüşün onun tamamen orada olmadığı yönünde olduğu bir sır değil. GQ, Joker de […]

Gerçek Dünyadan Bir Psikiyatrist, DC’nin Joker’ine İlişkin Şok Teşhisini Paylaşıyor

Ne zaman Batman’in en ikonik düşmanının eylemlerine tanık olsak, Joker, adamın deli olduğu sonucuna varmak güvenli. Genel olarak konuşursak, devam edip alnına “hasar görmüş” dövmesi yapan birini görüyoruz. Bekle…

Jared Leto’nun karakteri ele alış biçimini bir kenara bırakırsak, Joker hakkında genel bir görüşün onun tamamen orada olmadığı yönünde olduğu bir sır değil. GQ, Joker de dahil olmak üzere birden fazla Batman kötü adamının davranışını analiz etmek için bir psikiyatristle görüştü. Uzman görüşü, başından beri yanlış yapmış olabileceğimizi ortaya koyuyor.

Dr Eric Bender’e göre, Joker’in psikoz, anksiyete, depresyon vb. gibi hemen fark edilebilen herhangi bir akıl hastalığı yoktur. Bir kişinin kurallara veya yasalara saygı duymadığı bir durum olarak tanımladığı antisosyal kişilik bozukluğu olasılığını düşünüyor.

Joker’i etiketlediği şey bir psikopattır. Joker’in suç işlediğini ve insanlara tamamen bilinçli olarak zarar verdiğini, karakterin kendisinden birkaç kez, özellikle de Christopher Nolan’ın Harvey Dent ile yaptığı konuşmada bir kaos ajanı olarak bahsettiğini belirtiyor. Kara şövalye.

Bu teşhis göz önüne alındığında Bender, Joker’in Arkham Asylum’a bağlı olmaması gerektiği sonucuna varır. Bunun yerine, Palyaço Suç Prensi’nin Blackgate Hapishanesi’ne ait olduğunu öne sürüyor ve akıl sağlığını iyileştirmeye yönelik herhangi bir girişimin nihayetinde beyhude olacağını görüyor.

Kabul edilirse, bu teşhis, 2019’larda Todd Phillips tarafından tasavvur edilen karakter için pek geçerli olmayabilir. Joker, Joaquin Phoenix’in karakterin versiyonunu doğrudan filmin yoğun doruk noktasında “akıl hastası” kelimesini düşürdüğünü görünce. Belki de devam filminde hastalıkları nedeniyle tedavi edilen karakterin bu özel yaklaşımını göreceğiz, Joker: İki Kişilik Delilik, sadece iyileşmek ve Bender’in tanımladığı kaosun kendinin farkında olan ajanı olmak için. Her ne kadar ‘folie à deux’ ortak bir akıl hastalığı olarak tanımlansa da, belki de öyle değildir.

Yukarıdaki video, Bender’ın Two-Face, Harley Quinn ve The Penguin gibi diğer birçok popüler kötü adamın ruhlarını birkaç isim için parçalamasını gösteriyor.

Bu arada, en son canlı aksiyon Joker (ve Bender’in teşhisinin istisnası), Joaquin Phoenix, Beau korkuyor, burada yıldız sanrılı Arthur Fleck enerjisinin bir kısmını kanalize ediyor gibi görünüyor. Bir göz atmak isterseniz dün ilk fragman yayınlandı.

Teknory