GIMP’de Arka Plan Nasıl Silinir?

Dijital ortamda görsel olarak ilgi çekici içerik oluşturmak, görsellerinizle tutarlı olmayan arka planları kaldırmanızı gerektirir. GIMP, bir görselin arka planını silmenize ve doğal görünümünü korumanıza yardımcı olabilecek en iyi başlangıç ​​dostu araçlardan biridir. GIMP’de resim arka planlarını nasıl sileceğinizi bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu makalede kullanabileceğiniz beş yöntemin tümü anlatılmaktadır. GIMP’de Arka Planı Silme GIMP’in kullanıcı […]

GIMP’de Arka Plan Nasıl Silinir?

Dijital ortamda görsel olarak ilgi çekici içerik oluşturmak, görsellerinizle tutarlı olmayan arka planları kaldırmanızı gerektirir. GIMP, bir görselin arka planını silmenize ve doğal görünümünü korumanıza yardımcı olabilecek en iyi başlangıç ​​dostu araçlardan biridir.

GIMP’de resim arka planlarını nasıl sileceğinizi bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu makalede kullanabileceğiniz beş yöntemin tümü anlatılmaktadır.

GIMP’de Arka Planı Silme

GIMP’in kullanıcı arayüzü, arka plan kaldırma konusunda uzmanlaşmış diğer yazılımlarla karşılaştırıldığında biraz karmaşıktır. Ancak bu, tüm resim düzenleme araçlarınız için ihtiyacınız olan tüm araçlardan yararlanmak içindir. Ayrıca görüntü arka planını silmek yoğun emek gerektirir ancak etkileyici sonuçlar verecektir.

GIMP’de Arka Planı Silmek için Bulanık Seçim Aracını Kullanma

Bulanık seçim aracı yöntemi, görüntünüzün zıt ön plan ve arka plan renklerine sahip olması durumunda idealdir. Bir görüntünün yerel alanı içindeki benzer pikselleri seçerek çalışır. Bu yöntemi kullanırken, saklamak istediğiniz görüntü ayrıntılarının değiştirilmesini önlemek için her defasında küçük bir kısım seçmelisiniz.

İşte nasıl yapıldığı:

 1. GIMP uygulamanızı başlatın ve sol üst köşedeki “Dosya” seçeneğine dokunun.
 2. Düzenlemek istediğiniz görüntüyü cihazınızdan seçmek için “Aç”ı seçin.
 3. Seçtikten sonra sağ alt köşedeki “Aç”a dokunun. Bu, fotoğrafınızı düzenleme kontrol paneline ekleyecektir.
 4. Resmi vurgulayın ve üzerine sağ tıklayın. Sağda görünen menüde “Alfa kanalı ekle”ye dokunun. Alternatif olarak, üstteki menü çubuğunda “Katman” seçeneğini açın, “Şeffaflık”a dokunun ve açılır menüden “Alfa kanalı ekle”yi seçin.
 5. Sola gidin ve araç paletinden “Bulanık seçim aracı”nı seçin.
 6. “Bulanık seçim” bölümünde “Kenar yumuşatma”, “Kenarları yumuşat” ve “Çizim maskesi”ni işaretlediğinizden emin olun.
 7. Silmek istediğiniz arka plan bölümüne dokunun ve eşiği artırmak veya azaltmak için fareyi sürükleyin.
 8. Memnun kaldığınızda fareyi bırakın ve arka plan bölümünü kaldırmak için “Sil” tuşuna basın. Şeffaf bir arka plan elde edene kadar işlemi tekrarlayın. Arka planınıza bir desen veya renk ekleyebilirsiniz.
 9. Bitirdiğinizde menü çubuğundaki “Dosya” seçeneğine dokunun ve görüntüyü bilgisayarınıza indirmek için “Kaydet”e basın.

GIMP’de Arka Planı Silmek için Renk Aracını Kullanma

Renge göre seç yöntemi, aynı renkteki tüm pikselleri birlikte silmek için vurgular. Vektör görselleri veya tekdüze arka plan renk dağılımına sahip görseller için iyi çalışır. Bunu gerçek dünya fotoğraflarında kullanırsanız çok fazla renk geçişi nedeniyle istenmeyen sonuçlar elde edebilirsiniz.

İşte bunu nasıl yapacağınız:

 1. Silmek istediğiniz arka planın bulunduğu görüntüyü açın.
 2. Araç paletine gidin ve “Renge göre seç” aracını seçin. Alternatif olarak, üstteki menü çubuğundaki “Araçlar” seçeneğine dokunun ve “Seçim araçları”nı seçin. Açılır menüden “Renge göre seç”i seçin.
 3. Sol taraftaki bölmedeki “Renge göre seç” bölümüne gidin ve “Kenar yumuşatma”, “Kenarları yumuşat” ve “Çizim maskesi”ni işaretleyin.
 4. Silmek istediğiniz rengin bulunduğu arka plan bölümüne tıklayın ve seçimi artırmak için fareyi sağa, azaltmak için sola sürükleyin. Bu, arka planda aynı renkteki diğer alanları seçecektir.
 5. Arka planı kaldırmak için “Sil” düğmesine basın veya menü çubuğundaki “Düzenle” seçeneğine gidin ve açılır menüden “Temizle”yi seçin.
 6. Arka planınız şeffaf olana kadar işlemi diğer renkler için tekrarlayın ve görselinizi kaydedin.

GIMP’de Arka Planı Silmek için Ön Plan Seçme Aracını Kullanma

Fotoğrafınızda saç, kürk, kabarık veya tırtıklı kenarlar gibi karmaşık ayrıntılar varsa ön plan seçme aracını kullanmak daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. GIMP uygulamanızı açın ve görselinizi düzenleme kontrol paneline yükleyin.
 2. Sola gidin ve araç paletinden “Ön plan seçme aracı”nı seçin. Bu, görüntünüzün içinde çizim yapmanıza olanak tanır.
 3. Resme dönün ve ana hatlarını çizin. Taslak mükemmel olmak zorunda değildir ancak görüntüyü boşluk bırakmadan çevrelemelidir.
 4. “Enter” tuşuna bastığınızda editör arka planı koyu mavi, ön planı ise açık mavi renkte vurgulayacaktır.
 5. Açık mavi rengi kaldırmak için görselinizi manuel olarak fırçalayın. Ancak kenarların dışına çıkmamaya dikkat edin.
 6. Fırçalamayı bitirdiğinizde mavi maskeyi mükemmel şekilde temizleyip temizlemediğinizi görmek için “Önizleme” düğmesine dokunun. Görüntünün halinden memnunsanız “Enter” tuşuna basın.
 7. Menü çubuğundaki “Seç” sekmesini açın ve “Tersine Çevir”i seçin.
 8. Arka planı kaldırmak için klavyenizdeki “Sil” düğmesine basın. Görüntüyü cihazınıza kaydedin.

GIMP’de Arka Planı Silmek için Katman Maskesini Kullanma

Ön plan seçme aracı yöntemi gibi, bu yöntem de karmaşık ayrıntılara ve ön plan ile arka plan arasında olağanüstü kontrasta sahip görüntüler için uygundur.

İzlenecek adımlar şunlardır:

 1. Resminizi GIMP düzenleme panosunda açın ve üzerine sağ tıklayın.
 2. İki görüntüye sahip olmak için “Çoğaltılmış katman oluştur”u seçin.
 3. Yinelenen görüntüyü vurgulayın ve menü çubuğundaki “Renk” sekmesine dokunun. Açılır menüden “Doygunluk”u seçin ve ölçeği sıfıra düşürün. Bitirdiğinizde “Tamam”a dokunun.
 4. “Renk” menüsüne dönün ve “Eğriler”e dokunun. Arka planı beyazla ve görüntüyü daha fazla siyahla doldurmak için alt ve üst düğümleri ayarlayın.
 5. Renk menüsünde “Tersine Çevir”i seçin. “Düzenle” sekmesine gidin ve “Görünür kopyala”yı seçin.
 6. Yinelenen görüntü katmanını gizlemek için sağdaki araç kutusundaki “Göz” simgesini tıklayın.
 7. Orijinal görüntüye sağ tıklayın ve “Katman maskesi ekle”ye dokunun. Devam etmek için “Ekle” düğmesine basın.
 8. “Düzenle” sekmesine dokunun ve “Yapıştır”ı seçin. Daha sonra sağ alt köşedeki “Yeşil çapa” simgesini seçin. Bu, arka planı beyazdan şeffafa değiştirecektir.
 9. Görüntünüzdeki kusurları temizlemek için sağdaki araç çubuğu paletine gidin ve “Beyaz fırça” aracını seçin. Görüntüyü tercihlerinize göre ayarlamayı bitirdikten sonra cihazınıza kaydedin.

Görüntü Arka Planınızı Geliştirin

GIMP’i nasıl kullanacağınızı öğrendiğinizde fotoğraflarınızı nerede çekeceğiniz konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Her türlü arka planı düzenlemek için gerekli tüm araçlara sahiptir. Neyse ki süreç nispeten kolaydır. Ayrıca GIMP ücretsizdir ve Windows, macOS ve Linux’ta kullanabilirsiniz.

Görüntü arka planını silmek için GIMP kullanıyor musunuz? En sevdiğiniz yöntem hangisi ve neden? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Teknory